Podążaj za smakiem i ruszaj w Polskę! Oto lista tegorocznych festiwali kulinarnych

Festiwale kulinarne to nie tylko jedzenie, ale też dobra zabawa. Prawo autorskie: xbrchx / 123RF Zdjęcie Seryjne
To uczucie, kiedy od tygodni nie jadłeś nic, co zapadłoby Ci w pamięć... Nuda! Co jakiś czas po prostu trzeba odetchnąć od standardowych zestawów i poszukać nowych smaków. Chciałoby się czegoś prostego, niby zwykłego, a jednak w niecodziennej, perfekcyjnej jakości. Załatwione! Wybierzcie się na poszukiwanie nowych smaków i ruszajcie szlakiem kulinarnych festiwali.

Lato w pełni. Czas wypocząć. Aby solidnie naładować baterie, trzeba nakarmić wszystkie zmysły. Także te, które na co dzień zaniedbujemy jedząc byle co, lub byle jak. Jest na to rada: festiwale kulinarne. Mało który w swej ofercie, prócz jedzenia, nie ma dodatkowo wystaw lokalnych artystów, jakiegoś koncertu, warsztatów z kucharzami czy pokazów grup teatralnych. Można popróbować nowości i regionalnych specjałów, można zrobić zakupy i wiele się nauczyć. Ponadto organizowane są w fajnych miejscach – Kaszuby, Kujawy, starówki najpiękniejszych polskich miast. Dlatego swobodnie mogą znaleźć się w naszym wakacyjnym rozkładzie jazdy, gdzieś pomiędzy kajakowaniem, a maszerowaniem po górach. Podróżowanie za smakiem to moda, która od kilku lat nabiera w Polsce rozpędu. Spróbuj, może i Tobie posmakuje! Przedstawiamy Wam listę festiwali kulinarnych i targów żywieniowych, które w tym roku jeszcze przed nami.NOWOŚĆ - Nocny Market na Dworcu Warszawa Główna

Na początek absolutna nowość. Weekendowy hit dla warszawiaków - Nocny Market na Dworcu Warszawa Główna. Od 3 czerwca w każdy weekend będzie można poczuć się jak na azjatyckich targach nocnych i wybierać spośród ofert ok. 20 wystawców. Wśród nich m.in. Bez Ości, Bydło i Powidło, Meet Meat, Nice Cream, Maneki Sushi czy OrienTaste. Idealne rozwiązanie dylematu gdzie zjeść balując na mieście. Losy Nocnego Marketu śledźcie na facebookowym profilu.

CZERWIEC 2016

Festiwal Dobrego Piwa

W ten weekend – od 10 do 12 czerwca – w poszukiwaniu dobrego piwa wybierzcie się do Wrocławia (esplanada Stadionu Wrocław). To trzydniowe wydarzenie to międzynarodowy festiwal piwowarski, na którym swoje wyroby prezentują browary z Polski i z zagranicy. Spodziewajcie się ogromnego wyboru piw beczkowych i butelkowych z kilkadziesięciu browarów regionalnych, rzemieślniczych, kontraktowych i restauracyjnych z Polski, Czech i Belgii, a także z Ukrainy, Niemiec, Danii, Holandii, Anglii oraz Szkocji. Więcej o festiwalu dowiecie się z oficjalnej strony wydarzenia.

Festiwale food trucków

W nadchodzącym czasie szykuje się inwazja food trucków. Najazdu spodziewają się Gliwice – Szama na Placu, Warszawa – Żarcie na kółkach i Łódź – Street Food Festival. Food trucki zadebiutują w Gliwicach w weekend od 17 do 19 czerwca, a Żarcie na kółkach i Street Food Festival ożywią ulice po raz kolejny. Ten drugi z festiwali food trucków organizowany jest w Warszawie cyklicznie w różnych miejscówkach, m.in. Food Port nad Wisłą, Plac Defilad, Stadion Narodowy. Od 18 do 19 czerwca food trucki będą karmić na Stadionie Syrenki.
Street Food Festival odbędzie się na Piotrkowskiej i potrwa trzy dni - od 24 do 26 czerwca. Po raz jedenasty będzie można poznać uliczne wersje menu znanych blogerów kulinarnych i dowiedzieć się co tam nowego w świecie popularnych food trucków. Street Food Festival nie ma stałej daty, odbywa się kilka razy w roku udowadniając, że jedzenie na ulicy przetrwa każdą pogodę. Szczegółów szukajcie na Facebooku: Szama na Placu, Żarcie na kółkach, Street Food Festival.

Truskawkobranie na Kaszubach

Słodka, czerwona, polska – truskawka jest prawdziwą gwiazdą na Kaszubach. Zwłaszcza kiedy trwa Truskawkobranie. Można przyjechać do Brodnicy Górnej, by u stóp Złotej Góry najeść się truskawek w każdej formie. To największa impreza plenerowa na Kaszubach. Oprócz truskawkowych pyszności, skosztujemy tu także regionalnych serów, wędlin, miodu czy chleba, a przy okazji załapiemy się na koncert Sławomira lub zespołu Piersi. Będąc w okolicy grzech nie skorzystać z sąsiedztwa jednego z najczystszych jezior w Polsce – jeziora Kłodno. W tym roku Truskawkobranie odbędzie się w dniach 25-26 czerwca. Więcej dowiecie się ze strony Kartuskiego Centrum Kultury.

LIPIEC 2016

Święto Chleba w Gdańsku

O roli chleba nie ma co dyskutować. Dobre pieczywo potrafi zrobić całe śniadanie. Towarzyszy nam codziennie i jeśli nasz chleb powszedni jest kiepski, robi się naprawdę smutno. Polowanie na dobre pieczywo można zorganizować w lokalnych piekarniach, albo wyruszyć w Polskę. My polecamy świętować zasługi tego wyjątkowego specjału w Gdańsku, podczas Jarmarku św. Dominika. Dlaczego? Jest na to proste wytłumaczenie. To właśnie tu podczas popularnego jarmarku odbywa się Święto Chleba. W tym roku wypada ono w niedzielę, 31 lipca. Uroczysta ceremonia otwarcia, uświetniona odegraniem hejnału Święta Chleba, rozpocznie się o godz. 11.30. W ciągu dnia będzie można nie tylko popróbować pyszności piekarniczych, ale również zagłosować w konkursie na "Najlepszy chleb domowego wypieku", skorzystać z porady ekspertów, technologów żywności, mistrzów piekarskich oraz konsultacji dietetyków z Akademii Skutecznej Diety. Wystawcy zawalczą o tytuł „Smakołyku Święta Chleba” w kategorii cukierniczej i piekarskiej. Szczegóły znajdziecie na oficjalnej stronie jarmarku.

SIERPIEŃ 2016

Ogólnopolski Festiwal Dobrego Smaku w Poznaniu

Doskonałe miejsce na zapoznanie z regionalnymi specjałami z całej Polski. Na poznańskim Starym Rynku powstaje jarmark, na którym dostaniemy wędzone ryby z mazurskich jezior, góralskie oscypki, soki toczone z lubelskich jabłek, czy kiełbasę ze świni złotnickiej. W tym roku festiwal odbędzie się w dniach od 12 do 15 sierpnia. Można spodziewać się bardzo udanych zakupów i... tłumów – wydarzenie co roku ściąga do Poznania setki turystów. Więcej o festiwalu czytajcie na stronie wydarzenia.

Małopolski Festiwal Smaku w Krakowie

To impreza podzielona na etapy. W czerwcu i lipcu w sześciu miastach Małopolski odbędą się półfinały, na których lokalni producenci będą walczyć o uznanie jury i publiczności. Osobny konkurs stanowi starcie szefów kuchni, których zadaniem jest przygotowanie potraw z lokalnych produktów. Finał to właśnie sierpniowe spotkanie na placu Wolnica w Krakowie - dokładna data nie jest jeszcze znana. Wówczas będzie można nie tylko poznać mistrzów małopolskiej kuchni, ale i przy okazji porządnie się najeść.

Festiwal Pierogów w Krakowie

W poszukiwaniu najlepszych pierogów kierujemy Was do Krakowa. Tu w połowie sierpnia Mały Rynek zamieni się w królestwo tej wyjątkowej potrawy. Jak co roku jury i szeregowi konsumenci wybiorą swoich faworytów w lepieniu i serwowaniu pierogów idealnych. XIV Festiwal Pierogów organizuje Urząd Miasta Karkowa oraz Krakowska Kongregacja. Dat obu krakowskich wydarzeń wypatrujcie na stronie regionu.

Festiwal Smaku w Grucznie

W przedostatni weekend sierpnia (20-21 sierpnia), w niewielkiej miejscowości Gruczno na Kujawach, gratka dla miłośników swojskiego jedzenia opartego na rdzennych recepturach i regionalnych produktach – Festiwal Smaku. Wszystko zaczęło się od Święta Miodu, które dziś wchodzi w skład imprezy. Świeże bochenki, sery domowej roboty, pachnące zdrowe wędliny, powidła i przetwory z sezonowych owoców, a to wszystko pod gołym niebem w oprawie muzyki folk, pokazów teatralnych i wystaw lokalnych artystów. Na czas festiwalu Gruczno staje się wizytówką Kujaw. Idealne wydarzenie dla smakoszy ciekawych kolebki naszej polskiej kultury. Więcej o festiwalu w Grucznie znajdziecie na oficjalnej stronie wydarzenia.

WRZESIEŃ 2016

Europejski Festiwal Smaku w Lublinie

To impreza na cześć jedzenia z prawdziwą pompą. Do Lubina zjeżdżają się tysiące turystów, by wspólnie biesiadować pod gołym niebem. I nie jest to byle jaka biesiada! Stare Miasto na kilka dni (w tym roku od 3 do 11 września) staje się miejscem koncertów zespołów ludowych z całej Europy oraz gwiazd wielkiego formatu – rok temu gościem specjalnym była Katie Melua. Oprócz stoisk producentów dobrego chleba, szlachetnego wina, zdrowych wędlin, prawdziwych miodów itd. oraz restauracji serwujących dania kuchni ze wszystkich zakątków naszego kontynentu, znajdziemy tu pokazy live cooking, warsztaty kulinarne dla dzieci oraz wystawy lokalnych artystów. Zdecydowanie warto przyjechać! Szczegóły znajdziecie na facebookowym profilu festiwalu.

Winobranie

Największe święto wina w Polsce może odbywać się tylko w polskim Winnym Grodzie, czyli Zielonej Górze. A dokładnie w ramach dni miasta, od 3 do 11 września. To uroczysty finał prac przy zbiorach na lubuskich winnicach. W pierwszą sobotę festiwalu klucze do miasta otrzymuje Bachus – bóg wina i rozkoszy. Od tej pory wino leje się strumieniami i dobrej zabawy nie widać końca. A tak serio – Dni Zielonej Góry to faktycznie nie tylko okazja, by skosztować lokalnego wina. Sporo się tu dzieje: koncerty zespołów muzyki pop, orkiestr symfonicznych, wieczory jazzowe, kabarety, wernisaże, występy grup teatralnych, Nocny Bieg Bachusa – winobraniem opętane jest absolutnie całe miasto, i ulice, i puby, i restauracje. Warto tu być. Więcej informacji o Winobraniu szukajcie na oficjalnej stronie festiwalu.

Ponadto, we wrześniu macie szansę zrobić spore zakupy na Międzynarodowych Targach Wyrobów Spożywczych Polagra Food, które odbędą się w dniach 26 - 29 września w hali Międzynarodowych Targów Poznańskich oraz podczas kiermaszu ekologicznego w Gliwicach, który może pochwalić się wieloletnią tradycją. Dokładnej daty kiermaszu szukajcie na stronie organizatora.

PAŹDZIERNIK 2016

W październiku polecamy wizytę na IX Międzynarodowych Targach Żywności Ekologicznej i Naturalnej Natura Food w Łodzi, które potrwają od 7 do 9 października, a odbędą się w hali Międzynarodowych Targów Łódzkich. To najważniejsze wydarzenie branży ekożywności w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

LISTOPAD/GRUDZIEŃ 2016

Gęsina na Świętego Marcina

Absolutny hit dla fanów tradycyjnych przepisów – polskie delicje, czyli gęsina według Slow Food. To akcja, która nie jest typowym festiwalem z koncertem i jarmarkiem. W tym przypadku świętowanie rozsiane jest po restauracjach w całej Polsce i trwa przez około miesiąc – listopad/grudzień. Chodzi o to, by wskrzeszać tradycję jedzenia gęsiny, która kiedyś byłą dumą polskich stołów. Lokale, które oficjalnie biorą udział w akcji Gęsina na Świętego Marcina na czas jej trwania są zobowiązane do przygotowania minimum trzech autorskich przepisów z gęsiną w roli głównej i udostępnienia tych dań w menu. Restauracje te oznaczone są logotypem, ich listę znajdziecie na stronie akcji (jest ich naprawdę sporo!).
Terra Madre

A na deser perełka – festiwal spod znaku czerwonego ślimaka, czyli Terra Madre Slow Food Festival Central Europe. Na kilka dni (od 11 do 13 grudnia) Kraków stanie się kulinarną stolicą Europy Środkowej. W ICE Kraków Congress Centre swoje wyroby zaprezentuje ok. 200 wystawców, odbędzie się tu ponad 30 pokazów i laboratoriów smaku, aż 15 kolacji tematycznych z najlepszymi szefami kuchni, degustacje piwne i winiarskie oraz Slow Wine Bar. Co jeszcze? Koncerty, spektakl teatralny, sensoryczny plac zabaw dla dzieci oraz edukacyjny, wielki stół wigilijny. Aby wziąć udział w warsztatach czy kolacjach trzeba się zapisać – drogą internetową, na stronie festiwalu. Aby wziąć udział w targach wystarczy przyjechać i zapłacić 5 zł za wstęp. Reszty dowiecie się z oficjalnej strony festiwalu.

A na zakupy i poszukiwanie nowości na rynku polecamy Targi EkoStyl, które odbędą się w Hali pod Dębowcem w Bielsko-Białej w dniach 19-20 listopada.

CAŁY ROK

Jeśli jesteście fanami zdrowego jedzenia tradycyjnych i ekologicznych produktów szukajcie też na klasycznych targach żywieniowych. Macie szansę znaleźć na nich cudowne perełki i absolutne nowości.

Targ Śniadaniowy

Na Targ Śniadaniowy można wpaść w wielu polskich miastach, w różnych terminach. Idea jest taka by za jednym zamachem ożywić i odżywić miasto od samego rana. Organizatorzy wybierają zieloną przestrzeń miejską i zamieniają ją w wielki piknik. Co serwują? Regionalne specjały z całej Polski, dania kuchni egzotycznych oraz autorskie potrawy przygotowywane przez prawdziwych pasjonatów. Oprócz jedzenia są też spotkania z ciekawymi ludźmi oraz warsztaty kulinarne, plastyczne i ceramiczne. Bardzo przyjemna i rozwojowa opcja na sobotni poranek! Terminów najbliższych Targów Śniadaniowych szukajcie na stronie wydarzenia.
W kategorii targi całoroczne polecamy Rolniczy Targ w Fortecy u Kręglickich. Kręgliccy, których nie trzeba warszawiakom przedstawiać, w każdą środę od 9 rano w Fortecy przy Zakroczymskiej organizują targ dobrego jedzenia. W sezonie letnim pod chmurką, zimą zaś pod dachem zabytkowego Fortu Legionów. Dostaniemy tu warzywa, miody, ryby, wędliny, jaja, a także nabiał od lokalnych producentów. Spotkamy tu Pana Ziółko, pana Sandacza oraz kozie sery od Koziego Dymka. Sprawdzone źródło dobrych produktów! Co słychać na Rolniczym Targu dowiecie się z profilu na Facebooku.
POLUB NAS NA FACEBOOKU
Trwa ładowanie komentarzy...