Tak wykańczamy własne psy i koty. Opiekunowie tolerują nadwagę u zwierzaków, a nie wiedzą, czym to grozi

Nadwaga naszych pupili wynika z zaniedbania w kilku obszarach
Nadwaga naszych pupili wynika z zaniedbania w kilku obszarach Fot. Agencja Gazeta
Ponad połowa psów i kotów cierpi na świecie z powodu nadwagi. To prawdziwa epidemia, której można jednak zaradzić. Jak? Nie koncentrując się na samym zwierzęciu, tylko na relacji, która nas z nim wiąże.

Podobnie jak u ludzi, w wypadku zwierząt otyłość niesie wyłącznie szkody. Warto, abyśmy spojrzeli na naszych pupili jak na dzieci, którym nadwaga zupełnie nie sprzyja.Otyłe zwierzęta nie są stygmatyzowane jak otyli ludzie, ale borykają się z podobnymi problemami, poczynając od cukrzycy, po zapalenie kości i stawów. Wszystko dlatego, że przeciętnego opiekuna nie obchodzi, czy ich pupili jest „gruby”.

A ma to ogromne znaczenie. Badania pokazały, że labradory, które były o 10-20 proc. grubsze niż przedstawiciele tej samej rasy o idealnej wadze, żyły średnio o prawie dwa lata krócej, podaje portal The Conversation.

To jednak jeszcze nie wszystko. Otyłość ma negatywne konsekwencje w wielu strefach życia zwierząt. Psy i koty z nadwagą wypadają gorzej pod względem witalności i jakości funkcjonowania, doskwiera im ból, a nawet problemy emocjonalne. Ten negatywny proces można jednak odwrócić wraz ze stopniową utratą nadmiernych kilogramów.

Przedtem warto zastanowić się, co odpowiada za nadwagę u zwierząt. Czy wina leży po stronie zbyt kalorycznego jedzenia czy też może genetyki? Są to dwie przyczyny problemu – ale nie jedyne. Zwierzęta domowe nie mają ponadto wystarczającej ilości ćwiczeń i czasem po prostu ulegamy zbytnio ich „jedzeniowym” zachcianką. Każda z tych rzeczy, po trosze, odpowiada za nadwagę psów i kotów.

W wypadku nas – homo sapiens – nie ma większego znaczenia, jakie metody odchudzania zastosujemy. Najważniejsze, by się ich po prostu trzymać. Ale weterynarze koncentrują się niestety na tradycyjnych dietach połączonych z ćwiczeniami, bez przywiązywania wagi do ich systematycznego przestrzegania.

Tu wkraczamy my – opiekunowie. Chodzi o budowanie zdrowego związku z naszym pupilem. Warto np. czasem schować smakołyki przed kotem, by – biegając po pokoju – sam mógł je znaleźć. Nie mniej ważne są bardziej tradycyjne formy aktywności, jak np. codzienne wspólne wychodzenie na spacery – tak jak przykładowo z dziewczyną. Kluczowe jest więc to, by nasza opieka nie ograniczała się wyłącznie do karmienia zwierzaka. I – najważniejsze – byśmy jeszcze bardziej potraktowali pupila jak człowieka, o którego wręcz trzeba prawidłowo zadbać.

źródło: The Conversation
POLUB NAS NA FACEBOOKU
Trwa ładowanie komentarzy...