W Warszawie w Noc Muzeów można odwiedzić ponad 250 miejsc. Oto 9 nieoczywistych hitów muzealnego szaleństwa 2016!

Podróż autobusem "ogórkiem" to już tradycja w Noc Muzeów.
Podróż autobusem "ogórkiem" to już tradycja w Noc Muzeów. Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta
Siódma Noc Muzeów tuż tuż. Co roku do imprezy dołącza coraz więcej placówek. 14 maja aż 52 muzea i 200 instytucji będzie otwartych dla nocnych marków. Jak w takim urodzaju wybrać najciekawsze, najbardziej zaskakujące wystawy i atrakcje? Nie musicie tego robić, my zrobiliśmy to za was!


Kranówka bezpośrednio po uzdatnieniu w Filtrach
Co roku warszawska Stacja Filtrów cieszy się dużą popularnością. Żeby zobaczyć jej wnętrza, trzeba swoje odstać. W tym roku chętni tradycyjnie odwiedzą wieżę ciśnień, Muzeum Wodociągów i Kanalizacji w budynku XIX-wiecznej pompowni i Zakład Filtrów Pospiesznych z 1933 roku. Jednak po raz pierwszy goście Filtrów będą mogli spróbować świeżej wody kranowej, bezpośrednio po uzdatnieniu. Atrakcję można odwiedzać w godzinach od 19 do 1 w nocy. Szczegóły na stronie www.mpwik.com.pl w zakładce Udostępnianie obiektów.
Magiczne miejsca Białołęki w zabytkowym londyńskim doubledeckerze
„Autobus Czerwony 2” to atrakcja przygotowana przez Fundację AVE. Trzy dwugodzinne wycieczki zabytkowym czerwonym autobusem piętrowym prosto ze stolicy Wielkiej Brytanii odbędą się od godziny 19.30 do 1.30. Wycieczce będzie towarzyszyła gawęda historyczna o magicznych miejscach Białołęki, prowadzona przez Bartłomieja Włodkowskiego. Udział w tej atrakcji jest bezpłatny, jednak wcześniej należy dokonać rezerwacji mailowej na adres avetki@wp.pl, lub telefonicznej pod numerem 608 178 447. Zgłoszone osoby otrzymają informację o miejscu startu każdej wycieczki.


Poznaj wojenne losy swoich bliskich w Krajowym Biurze Informacji i Poszukiwań PCK
Od godziny 19 do 22 archiwum Krajowego Biura Informacji i Poszukiwań PCK zaprasza na zapoznanie się z pracą biura, a także unikalnymi dokumentami. Uczestnicy wycieczki obejrzą oryginalne kartoteki więźniów obozów koncentracyjnych i hitlerowskich więzień, księgi szpitali powstańczych i dokumenty dotyczące Powstania Warszawskiego.


Oprócz tego uczestnicy będą mogli wypełnić druki poszukiwań, dzięki którym Biuro sprawdzi, czy posiada informacje o ich bliskich. Umożliwi to podjęcie starań ustalenia ich wojennych losów. W wydarzeniu mogą wziąć osoby powyżej 12 roku życia. Biuro przyjmuje zgłoszenia pod numerami telefonu: 22 326 12 64, 22 326 12 61 lub drogą mailową: nocmuzeow@pck.org.pl. W treści należy podać liczbę zgłaszanych (osób maksymalnie 15) oraz preferowaną godzinę.
Tak brzmi rosnący pomidor! Posłuchaj roślinnej muzyki w Goethe -Institut
Po pierwsze Goethe Institut zaprasza na otwarcie nowej biblioteki. Po drugie w Noc Muzeów odbędzie się inauguracja strefy tematycznej „Zielone miasto”. Najciekawszym elementem wydarzenia z pewnością będzie wernisaż interaktywnej instalacji dźwiękowej Macieja Markowskiego pod tytułem „Kwartet na pomidory”. Generatywna kompozycja muzyczna, której partytura powstaje w związku z procesem wzrostu i rozwoju … krzewów pomidora! Premiera instalacji wyprodukowanej przez Fundację WRO Centrum Sztuki Mediów, odbyła się podczas Biennale WRO 2015 Test Exposure. Instytut czeka na gości od godziny 18 do północy.


Polański, Olbrychski i Dudziak na niepublikowanych wcześniej zdjęciach w NEY Gallery &, Prints
„Ryszard Horowitz. Portrety nieznane” to wyjątkowa wystawa niepublikowanych wcześniej fotografii, których bohaterami są takie postaci świata kultury jak Roman Polański, Daniel Olbrychski, Jerzy Kosiński, Jan Lebenstein, Adam Hoffman, Piotr Skrzynecki, Urszula Dudziak, Zuzanna Łapicka, Kropka Gosławska, Andrzej i Magda Dudzińscy. Ryszard Horowitz wykonał te zdjęcia w swoim nowojorskim studiu i przy okazji prywatnych spotkań z bohaterami. Fotografie opatrzone są wspomnieniami artysty. To z pewnością jedno z ciekawszych wydarzeń tegorocznej Nocy Muzeów!
Maraton seriali kryminalnych w Narodowym Instytucie Audiowizualnym
Od 16 do 2 w nocy fani seriali kryminalnych będą mogli obejrzeć najciekawsze produkcje HBO, Netflixa i Canal +. Do wyboru Nordic Noir, czyli skandynawskie seriale kryminalne, True Crime –seriale na granicy dokumentu i zmyślenia i Kryzys w Utopii – seriale poświęcone wpływowi technologii na człowieka. Chętni serialowi maniacy będą mogli wziąć udział w dyskusji z udziałem krytyków filmowych. Pokazy odbędą się w siedzibie Instytutu, a jeśli pogoda dopisze – również na jego dziedzińcu.

Weź udział w przedwojennym procesie w Sądzie Okręgowym
Od godziny 18 drzwi Sądu Okręgowego stoją otworem przed ludźmi rządnymi przygód. Oprócz zwiedzania, projekcji filmu, wystawy fotograficznej i opowieści varsavianisty, goście będą mogli wziąć udział w rozprawie inscenizowanej procesu karnego z lat 30. Widzowie będą świadkami procesu kieszonkowców z warszawskiej Pragi i procesu z lat 60.- mordercy mizogina Bogdana Arnolda. Miłośnicy zwierząt wezmą udział w pokazie psów policyjnych, fani wybuchów odwiedzą policyjny kącik pirotechniczny oraz zobaczą robota, który przenosi ładunki wybuchowe. Oprócz tego w planach jest inscenizacja eskorty więźnia szczególnie niebezpiecznego. Brzmi ekscytująco!
Zagraj w indyjski bilard w Muzeum Azji i PacyfikuKto jeszcze nie był w Muzeum Azji i Pacyfiku powinien jak najszybciej nadrobić zaległości. Noc Muzeów jest ku temu dobrą okazją. Oprócz tego, że goście będą mogli zwiedzić wystawę Malarstwo Madhubani wraz z przewodnikiem, stworzyć własną pocztówkę z Indii – co będzie okazją do przebrania się w indyjskie stroje i zapozowania z fotogadżetami na tle fotościanki, to jeszcze będą mogli zagrać w … indyjski bilard Carrom. Atrakcje rozpoczynają się o godzinie 19. Wystawę można zwiedzać do północy, w bilard można zagrać do 22, a foto pocztówkę będzie można wykonać do 1 w nocy.

Galeria osobliwości w Muzeum Nurkowania
„Okropny sprzęt do nurkowania” to wystawa, na której zaprezentowane zostaną pomysły sprzętu dla nurków, które do dziś budzą grozę i fascynację. Nic dodać, nic ująć. Eksponaty można podziwiać od 19 do północy - w Muzeum Nurkowania na ulicy Grzybowskiej 88.

Napisz do autorki: barbara.kaczmarczyk@natemat.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Podobno w domu jest spokój. Do nowego Sejmu weszli ojciec oraz syn – i są w różnych partiach!

DADHERO.PL

0 0Nie masz pojęcia, jak wychować swoją córkę? Tato, oto 10 złotych rad specjalnie dla Ciebie
0 0Dobry zegarek nie musi być "Swiss Made". Fajne czasomierze powstają i w innych krajach Europy
MOTO 0 0Czy McLaren naprawdę jest tak kosmiczny, jak wygląda? W środku od razu zaskakuje jedna rzecz
POPKULTURA 0 0Zepsuliście mi serial, na który czekałam! "Batwoman" miała być hitem, a jest porażką
0 0Gdańsk z prestiżową nagrodą. Miasto rządzone przez Dulkiewicz dostanie 50 tys. euro
0 0500+ już się wypaliło. Wystarczył rok, by w Polsce żyło prawie pół miliona więcej skrajnie biednych