Suknie, intrygi, tęsknota, mrok, przepych. Ty mówisz nuda, ja mówię – muszę to obejrzeć. Moje top 9 filmów kostiumowych

Kirsten Dunst jako Maria Antonia w filmie Sofii Coppoli.
Kirsten Dunst jako Maria Antonia w filmie Sofii Coppoli. Fot. materiały promocyjne
Filmy kostiumowe mają swoich zagorzałych fanów – jestem wśród nich, i zagorzałych przeciwników. Tych drugich irytują nudne dialogi i powolny rozwój wydarzeń – mnie ekscytują, stroje i scenografia wprawiają mnie w zachwyt. Nie ma nic bardziej poruszającego i pięknego niż dobry film kostiumowy. Nie jesteście przekonani? Obejrzyjcie te dzieła, a zmienicie zdanie.


1. "Barry Lyndon" - 1975

Film Stanleya Kubricka powstał w oparciu o powieść Williama Makepeace'a Thackeraya. W tym obrazie można usłyszeć z jeden z najwspanialszych soundtracków w historii kina, głównie za sprawą filmowej adaptacji utworów Franza Schuberta i Georga Friedricha Händla. Wzruszająca i groteskowa opowieść o Barrym, który całe życie poświęcił przedostaniu się do wyższej klasy społecznej, co oczywiście doprowadziło go ruiny. Przez cały seans towarzyszy nam narrator, który swoją opowieścią podkreśla śmieszność zachowań bohatera.

2. "Casanova" - 1976

Arcydzieło kina światowego. Frederico Fellini w poetycki sposób opowiedział historię najsłynniejszego kolekcjonera kobiecych serc (i ciał) w historii. Był rekordzistą w uprawianiu miłości, jemu się nie odmawiało. W filmie bohater szuka miłości idealnej, ale świat, w którym żyje, idealny nie jest. Widzowie podziwiają przepych opowieści, wstydzą się, ale nie mogą oderwać wzorku. „Casanova” to najpiękniejszy i najbardziej obrzydliwy film, jaki widziałam.

3. "Duma i uprzedzenie" - 2005

Jeden z wielu filmów stworzonych w oparciu o powieść Jane Austin. Joe Wright wyreżyserował klasyczną historię, oklepaną i znaną, ale udało mu się stworzyć obraz wyjątkowy. Wydawało się, że nikt nie zagra pana Darcy’ego lepiej niż Colin Firth w serialu o tym samym tytule z 1995 roku. Jednak kiedy zobaczyłam, jak emocje wypisują się na twarzy Matthew Macfadyena – przepadłam. Do tego zdjęcia – nigdzie nie widziałam tak dobrze uchwyconego kurzu tańczącego w promieniach słońca, nigdzie deszcz nie był tak mokry i pachnący.

4. "Gosford Park" - 2001

Reżyser Robert Altman i mistrz filmów kostiumowych Julian Fellowes, do tego Meggie Smith. Brytyjska arystokracja przyjeżdża do rodowej posiadłości na rodzinny zjazd. Towarzystwo spędza czas na jedzeniu i odpoczywaniu, kiedy nagle senior i głowa rodu umiera. Oczywiście w niewyjaśnionych okolicznościach. Każdy jest podejrzany, a w miarę postępów w śledztwie na światło dzienne wychodzą długo skrywane tajemnice. Na tym filmie nie da się nudzić!

5. "Amadeusz" - 1984

Szalony, rozpustny, obsceniczny – Mozart, kompozytor geniusz. Nagrodzony ponad 20 nagrodami film Miloša Formana dziwi i zachwyca. Reżyser pokazał drugą stronę jednego z największych kompozytorów w historii światowej muzyki. Człowieka irytującego, ale budzącego lęk i szacunek. Ten film można oglądać w nieskończoność – nigdy się nie znudzi.

6. "Oniegin" - 1999

Film Marthy Finnes jest adaptacją poematu Aleksandra Puszkina. Eugeniusz jest cynikiem i egoistą, kocha bawić się uczuciami nawet bliskich mu ludzi. Jego bezmyślne postępowanie doprowadza do śmierci przyjaciela i do utraty miłości życia. Ta historia nie może skończyć się dobrze. Film zrealizowany w taki sposób, że serce wrażliwego widza pęka, niemal sami czujemy słodko-gorzki smak niespełnionej miłości. Na dodatek tłem jest zachwycający Petersburg i rosyjska zima.

7. "Zatrute Pióro" - 2000

Czy jest coś bardziej ekscytującego niż filmy o walce z pożądaniem? Nie. Obraz Philipa Kaufmana jest historią Markiza de Sade, od którego nazwiska wzięło się określenie sadyzm. Dla jednych szaleniec, dla drugich wybitny pisarz. Kochał perwersję, widział w niej piękno. W filmie bohater steruje uczuciami księdza do praczki, wrzuca ich swe ramiona. To film, który robi tak duże wrażenie, że trudno o nim zapomnieć.

8. "Lew w zimie" - 2003


Andriej Konczałowski stworzył film telewizyjny, który jest lepszy od wielu superprodukcji kostiumowych granych w kinach. Angielski król Henryk II jest poważnie skłócony z rodziną – na przykład żonę trzyma zamkniętą w wieży za próbę strącenia go z tronu, zwołuje spotkanie, podczas którego ma wybrać swojego następcę. W pewnym momencie widz już sam nie wie, kto kogo nienawidzi, kto kogo kocha i kto kogo robi w balona. Film niepozorny, i chyba ciekawszy niż jego pierwsza wersja z 1968 roku.

9. "Maria Antonina" - 2006

Reżyserka Sofia Coppola i Kirsten Dunst w roli Marii Antoniny? O tak, to nie może się nie udać! Maria Antonia to dziewczyna naiwna, głupiutka – co w połączeniu z wielką odpowiedzialnością, jaką jest objęcie francuskiego tronu, jest mieszanką wybuchową. Różowo-pudrowo-złoto-czarny film o skandalach jednej z najbardziej tragicznych postaci w historii. Idealny przedstawiciel gatunku.

Napisz do autorki: barbara.kaczmarczyk@natemat.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0"Widzę histerię". To on forsuje zakaz edukacji seksualnej, który tak bulwersuje Polaków

DADHERO.PL

0 0Nie masz pojęcia, jak wychować swoją córkę? Tato, oto 10 złotych rad specjalnie dla Ciebie
0 0Dobry zegarek nie musi być "Swiss Made". Fajne czasomierze powstają i w innych krajach Europy
Jaguar 0 0Duży, dostojny i w świetnej cenie. Tego SUV-a kupisz już za 1452 zł netto miesięcznie

NA ŚWIECIE

0 0Podobno w domu jest spokój. Do nowego Sejmu weszli ojciec oraz syn – i są w różnych partiach!
0 0"Jestem skłonny startować w wyborach na szefa PO". Pierwszy polityk rzuca wyzwanie Schetynie
MOTO 0 0Czy McLaren naprawdę jest tak kosmiczny, jak wygląda? W środku od razu zaskakuje jedna rzecz
POPKULTURA 0 0Zepsuliście mi serial, na który czekałam! "Batwoman" miała być hitem, a jest porażką