Francja wprowadza kary za brak oznaczenia retuszowanych zdjęć kobiet

Prawo autorskie: slava77777 / 123RF Zdjęcie Seryjne
Z początkiem października we Francji weszło nowe prawo dotyczące retuszowania fotografii. Wg nowych przepisów, wszystkie zdjęcia poddane przeróbce za pomocą programów graficznych, będą musiały zostać oznaczone specjalnym napisem „Photographie retouchée”. W przypadku, kiedy oznaczenie się nie pojawi, reklamodawca będzie musiał się liczyć z zapłaceniem 30 procent budżetu całej kampanii reklamowej, przy czym kwota ta nie będzie niższa niż 37,5 tysiąca euro.

Marisol Touraine, minister zdrowia i spraw społecznych Francji zaznaczyła, że nowe przepisy mają na celu pomóc kobietom, mającym problem z samoakceptacją. Bowiem promowany w magazynach i prasie wizerunek kobiecych sylwetek, nienaturalnie szczupłych i wygładzonych, jest nie tylko daleki od prawdy, ale powoduje również u odbiorczyń obniżenie własnej samooceny. - Media czy agencje reklamowe kreują sztuczne ideały i na coś takiego nie ma naszej zgody. Musimy bronić praw kobiet – tłumaczyła minister.

Nowe przepisy mają także na celu walkę z anoreksją, która jest plagą współczesnych czasów. Jak uzasadniają, młoda dziewczyna widząc piękną i chudą modelkę na zdjęciu, chce zrobić wszystko by wyglądać tak jak ona. To w większości przypadków kończy się chorobą, wyjaśniają autorzy nowych przepisów.

Wydaje się, że Francja, która jest kolebką mody i największych modowych marek, rozpoczęła proces, którzy przysłuży się całej branży, ale najbardziej samym kobietom.

Źródło: WPROST, wirtualnemedia.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...
[b]Zapytali Szczerskiego, dlaczego Duda stał. [/b] "Zdjęcie miało pokazywać dynamikę"

Zapytali Szczerskiego, dlaczego Duda stał. "Zdjęcie miało pokazywać dynamikę"

Roman GiertychRoman Giertych

Oj, ciężko doradzić coś dobrego. Oj, ciężko. Ale trudno coś wymyślimy. A gdyby tak powiedzieć, że z Trumpem bawiliście się, kto pierwszy podpisze? Pan mu powiedział, że jest Pan mistrzem szybkiego podpisu, a on nie chciał dać wiary.