Masz okres? Oto dlaczego powinnaś zacząć mówić o tym otwarcie

42 procent kobiet uważa, że cisza wokół okresu, będzie miała negatywny wpływ na przyszłe pokolenia młodych kobiet.
42 procent kobiet uważa, że cisza wokół okresu, będzie miała negatywny wpływ na przyszłe pokolenia młodych kobiet. Fot. materiały prasowe
Jak często tłumaczysz swoje kiepskie samopoczucie okresem i mówisz o tym wprost np. swoim kolegom? To pytanie retoryczne, bo zdecydowana większość kobiet, jeśli dzieli się z kimś informacją o miesiączce, to jest to koleżanka / przyjaciółka oraz partner. Warto zadać sobie pytanie dlaczego tak jest. Zwłaszcza, że dolegliwości związane z okresem nie różnią się niczym od kataru, czy bólu głowy. A o tych, zdaje się, mówimy otwarcie.

Kobiece miesiączki wciąż są tematem tabu. Można zastanawiać się, czy to dlatego, że okres kojarzy nam się z negatywnym stereotypem przedmiesiączkowego napięcia, czy też może dlatego, że jest tożsamy z bólem, brudem i poniżeniem, zwłaszcza, kiedy pierwszy był traumą. Swoją, całkiem niezłą cegłę w budowaniu stereotypu wstydu, dokładają producenci tamponów i podpasek, którzy prezentując obraz świeżej i niewinnej niczym dziewica orleańska kobiety, która zamiast czerwonej krwi, wydziela niebieski płyn, przypominający ten pachnący do płukania. Całkiem jakbyśmy się miały wstydzić, zakrwawionej podpaski.
Powyższe potwierdzają badania brytyjskiej firmy Bodyform, która produkuje środki sanitarne dla kobiet. Okazuje się, że jedna na pięć dziewczyn, czuje, że brak otwartej dyskusji o miesiączce miał wpływ na ich pewność siebie. Natomiast aż 42 procent uważa, że cisza wokół okresu, będzie miała negatywny wpływ na przyszłe pokolenia młodych kobiet.

Wyniki badań zainspirowały firmę, do pokazywania w swoich reklamach podpasek prawdziwej miesięcznej krwi, zamiast nierealistycznego niebieskiego płynu. – Okresy są normalne. Pokazywanie ich też powinno być – brzmi hasło kampanii.

Następnym razem, kiedy będziesz chciała ugryźć się w język, mówiąc o tym, że właśnie masz okres, po prostu przyznaj to otwarcie.

Źródło: www.bbc.com

Obserwuj BLISS na Instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KRAJOBRAZ PO WYBORACH

PIS WYGRYWA W SKALI KRAJU, HISTORYCZNA FREKWENCJA