To badanie sprawi, że coachowie stracą rację bytu. Naukowcy sprawdzili, co trzeba zrobić, by stać się tym kim chcemy

Jeśli chcemy być bardziej towarzyscy, powinniśmy się otaczać towarzyskimi osobami, jeśli pewniejsi siebie, osobami, które tę pewność mają w sobie. Fot. materiały prasowe
The Harvard Study of Development było prawdopodobnie najdłuższym badaniem życia dorosłych ludzi. Przez ponad 75 lat śledzono losy 724 mężczyzn, rok po roku pytając ich o pracę i rodzinę. Celem naukowców było zbadanie, co tak naprawdę powoduje, że jesteśmy szczęśliwi. Z setek zgromadzonych informacji wyłonił się obraz szczęścia, który ma niewiele wspólnego ze sławą, pieniędzmi czy pracą. Kluczowym czynnikiem wpływającym na subiektywne poczucie szczęścia są dobre relacje z innymi ludźmi oraz ich jakość. Tezę tę rozwija inny zespół naukowców, który pokazuje w jaki sposób zmaterializować osobiste poczucie samorealizacji i szczęścia.

Według Morana Cerfa, neurobiologa z Northwestern University, który od ponad dekady bada sposób podejmowania decyzji, poczucie szczęścia jest zależne od tego z kim spędzamy czas. Jednak jak podkreśla naukowiec, nie ma to nic wspólnego z prostą wskazówką jak wybierać przyjaciół.

Istnieją dwie przesłanki, które prowadzą do przekonania, że to relacje z innymi są najważniejszym czynnikiem zapewniającym długotrwałą satysfakcję. Pierwszą z nich jest podejmowanie decyzji, które, jak mówią naukowcy, jest dla ludzi szczególnie męczące. - Wiele badań wykazało, że mamy ograniczoną ilość energii mentalnej do codziennego podejmowanych różnych wyborów takich chociażby jak w co się ubrać, co kupić, gdzie zjeść, kiedy coś zrobić, czy na jaki film wybrać się do kina, podkreślają badacze. - Po drugie, błędnie wierzymy, że mamy pełną kontrolę nad swoim szczęściem poprzez dokonywanie tychże wyborów, dodają. Jak się okazuje, podejmowanie decyzji jest obarczone uprzedzeniami i przekonaniami, które zniekształcają nasz osąd. Błędnie oceniamy złe doświadczenia jako dobre i odwrotnie, często pozwalając by emocje zastąpiły racjonalny wybór tym irracjonalnym. W ten sposób dokonujemy wyborów, których chcielibyśmy uniknąć.

Z tych dwóch faktów naukowcy wyciągnęli wniosek potwierdzony badaniami, że jeśli chcemy maksymalizować szczęście i minimalizować stres, powinniśmy budować życie w oparciu o mniejszą ilość decyzji oraz otaczać się ludźmi, którzy ucieleśniają pożądane przez nas cechy. Badania neurologiczne prowadzone przez zespół Morana Cerfa wykazały, że kiedy dwie osoby mają np. wspólne zainteresowania, ich fale mózgowe zaczynają wyglądać niemal identycznie. Na przykład badanie kinomanów wykazało, że najbardziej wciągające trailery filmów, generują bardzo podobne fale mózgowe u mózgach odbiorców.


- Badając zaangażowanie odnotowaliśmy, że bycie obok osób, których cechy podziwiamy lub których cech pożądamy powoduje, że dostosowujemy do nich swoje fale mózgowe, mówi Cerf, dodając, że ludzie z którymi przebywamy mają wpływ na naszą rzeczywistość dalece poza to, co potrafimy wyjaśnić, a jednym z efektów jest nasze upodobnienie się do nich. Jak mówi naukowiec można to dostrzec w zachowaniu ludzi. Na przykład szybcy mówcy będą powodowali, że wzrośnie tempo rozmowy, komicy, że ludzie będą się śmiali, a aktywni menedżerowie, że ludzie będą pracowali z większym zaangażowaniem. Jak podkreślają badacze, przebywając z ludźmi, których cech pożądamy, z biegiem czasu w naturalny sposób będziemy przejmować od nich postawy i zachowania. Jeśli więc chcemy być bardziej towarzyscy, powinniśmy się otaczać towarzyskimi osobami, jeśli pewniejsi siebie, osobami, które tę pewność mają w sobie.

Jak się również okazuje, otaczanie się przyjaciółmi, którzy w różnych dziedzinach są dla nas wzorami czy autorytetami, wpływa na decyzje które podejmujemy na co dzień. W jaki sposób? Otóż podejmujemy ich mniej, zaoszczędzając w ten sposób energię na podęcie ważniejszych z naszego punktu decyzji, przez co zwiększamy naszą szansę na właściwy wybór.

Cóż, wydaje się, że powiedzenie ‘z kim przystajesz, takim się stajesz’ zyskało właśnie naukowe potwierdzenie.

Źródło: www.sciencealert.com
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...