5 powodów, dla których ludzie nienawidzą inteligentnych kobiet

5 powodów, dla których ludzie nienawidzą inteligentnych kobiet
5 powodów, dla których ludzie nienawidzą inteligentnych kobiet fot. mat. prasowe
Inteligencja dla wielu z nas jest jedną z tych cech, które najbardziej cenimy u innych. Znam wiele kobiet, które twierdzą, że najseksowniejszym organem mężczyzny jest mózg. Dlaczego jednak to powiedzenie kobiet o mężczyznach, a nie odwrotnie? Powszechnej niechęci do kobiet mądrych przyjrzał się w swoim artykule dla "Psychology Today", prof. Michael Karson, wykładowca Uniwersytetu w Denver.


Prof. Karson na początku zastrzega, że nie pisząc "inteligentna" nie ma na myśli kobiet, które z pamięci cytują Szekspira czy zaczytują się w filozoficznych rozprawach starożytnych Greków. Chodzi o kobiety, które w dyskusji potrafią użyć trafnych argumentów, wykazują się bystrością i logicznym myśleniem, często przewyższając w tym swoich współrozmówców, obojętnie jakiej są płci. Z biegiem lat prof. Karson zaczął zauważać, że takie kobiety są wykluczane, ignorowane, a czasem nawet wyjątkowo nielubiane w różnych środowiskach. Dlaczego akurat one, a nie ich koledzy? Oto 5 teorii na temat tego, czym zawiniły nam inteligentne kobiety.


Uniemożliwiają funkcjonowanie patriarchatu
Stary "dobry" układ, w którym funkcjonowaliśmy przez wieki w wielu domach i miejscach pracy jest wciąż aktualny. Choć w Polsce od kilku dekad próbujemy wyrwać się z patriarchalnego modelu wychowania, wiele kobiet nadal odczuwa jego skutki – niestety, nie zawsze świadomie. Istnieje też ta część społeczeństwa, która go jawnie popiera. W końcu to jak nas wychowano, jakie zasady nam "wdrukowano" bywa dla niektórych niepodważalne i święte. A kobiety inteligentne i myślące samodzielnie, wyznające zasady równości i mówiące o tym głośno są dla "patriarchalnej reszty" zwyczajnie niewygodne. Również dla kobiet, które podświadomie przekonane są o swej niższości wobec płci przeciwnej.


"Nie mieszczą się" w swoim statusie
Według prof. Michaela Karsona, "jesteśmy zwierzętami świadomymi statusu", a konkretnie – przypisujemy różne statusy różnym osobom kierując się ich zachowaniem, postawą i wyglądem. Każdy z nas ma wpływ na to, jaki ma status w społeczeństwie, jak jest odbierany. Jednak istnieją również czynniki statusu, na które wpływu nie mamy, np. wygląd. Prof. Karson zwraca uwagę, że mężczyźni mają w kreowaniu statusu przewagę ze względu na to, że z reguły są wyżsi niż kobiety i w większości przypadków mają więcej siły fizycznej. Kobiety porównuje więc do dzieci i pisze, że kobieca, mniejsza od męskiej postura kojarzona jest instynktownie z posturą dzieci, a dzieci, oprócz tego, że są małe, mają też mniej praw niż dorośli. Zatem automatycznie przypisujemy kobietom status niższy niż mężczyznom. I tu pojawia się zgrzyt – inteligentna, samodzielna kobieta nie pasuje do statusu, który instynktownie jej przypisujemy, więc często, zamiast pomyśleć, zaczynamy jej nie lubić.


Sprawiają, że męskie powiedzenie "nie bądź jak dziewczyna" przestaje mieć sens
Kiedy trener męskiej drużyny piłki nożnej chce ubliżyć swoich graczom mówi do nich per "dziewczynki". Dla niewtajemniczonych w seksistowskie teksty – oznacza to, że słabo grali. Określenie "jak dziewczyna" wykorzystali też twórcy kampanii reklamowej podpasek Always, pokazując, że dziewczyny są stygmatyzowane od dzieciństwa jako słabsze, gorsze i niegodne poważnego traktowania. Kobiety inteligentne powodują, że porównanie do nich to komplement, więc nie znoszą ich wszyscy ci, którzy lubią "dokopać" kumplowi powiedzeniem "nie zachowuj się jak baba".
Zmieniają stereotyp matki
... który, przypomnijmy, oparty jest na dawaniu uwagi zawsze w pierwszej kolejności dziecku. Tymczasem postulaty psychologów ostatnich lat brzmią: "jeśli nie zadbasz o siebie, nie będziesz dobrą mamą, bo nieszczęśliwa mama nie da szczęścia dziecku". Dlatego nowoczesne, inteligentne matki wiedzą, że czasem warto poleżeć we wannie lub napić się wina z przyjaciółkami na mieście, niż za wszelką cenę koncentrować na dziecku. Nie chodzi oczywiście o to, że inteligentne kobiety mniej dbają o swoje dzieci. Inteligentna, dojrzała kobieta potrafi znaleźć równowagę, która wychodzi na dobre wszystkim czonkom rodziny. A nie znoszą jej ci, którzy za jedyną odpowiednią odsłonę macierzyństwa uważają wspomniany w pierwszym zdaniu stereotyp.

Wywołują zazdrość
Ostatnia, najprostsza reakcja, która bardzo często prowadzi do nienawiści – zazdrość. Prof. Karson zwraca uwagę na konkurencję między kobietami. Te inteligentne, odważne, pewne siebie mogą zwyczajnie budzić kompleksy. Zwłaszcza u kobiet, lecz nie tylko u tych, które mają niską samoocenę. Kiedy porównujemy się z innymi i wypadamy we własnej ocenie blado, instynktownie będziemy unikać towarzystwa tych osób.

Na podstawie artykułu prof. Karsona "Why do people hate smart woman"

Obserwuj Bliss na Instagramie.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Nie obchodzą cię zmiany klimatu za 50 lat? Wiemy, jak będzie wyglądała pogoda w Polsce za dekadę
DADHERO.PL 0 0Mieliśmy polskiego Raya Charlesa. Genialny Dawid Ogrodnik w filmie "Ikar. Legenda Mietka Kosza"
0 0Joanna Przetakiewicz w nagiej sesji. "Zapisuję sobie pani zdjęcia w telefonie"
KRUK 0 0Walka z długiem. Tak postępuj, gdy do twoich drzwi puka firma windykacyjna
0 0Proste rozwiązanie problemów z elektroniką. Działa również w przypadku tego urządzenia

DADHERO.PL

0 0Nie masz pojęcia, jak wychować swoją córkę? Tato, oto 10 złotych rad specjalnie dla Ciebie
0 0Dobry zegarek nie musi być "Swiss Made". Fajne czasomierze powstają i w innych krajach Europy
DZIEJE SIĘ 0 0Tusk kandydatem na nowe prestiżowe stanowisko europejskie
0 0"Schetyna nam władzy nie odda". Mucha coraz mocniej uderza w lidera PO
Jaguar 0 0Duży, dostojny i w świetnej cenie. Tego SUV-a kupisz już za 1452 zł netto miesięcznie

NA ŚWIECIE

0 0Podobno w domu jest spokój. Do nowego Sejmu weszli ojciec oraz syn – i są w różnych partiach!
0 0"Jestem skłonny startować w wyborach na szefa PO". Pierwszy polityk rzuca wyzwanie Schetynie