Ta jedna rzecz sprawi, że będziesz umawiać się na randki dwa razy częściej. Kupisz ją w każdym... butiku

Kobiety w czerwieni mają większe powodzenie u mężczyzn - to udowodnione naukowo! Prawo autorskie: lenetstan / 123RF Zdjęcie Seryjne
"Oto powód, dla którego Chris de Burgh śpiewa piosenkę o kobiecie w czerwieni", pisze Olivia Petter w brytyjskim "Independent", sugerując w ten sposób jakie jest rozwiązanie zagadki umieszczonej w tytule. Otóż, wiadomo, co należy wkładać, by budzić większe zainteresowanie mężczyzn. Wystarczy jedna rzecz...

Fakt, że "lady in taupe" nie brzmi tak samo sexy jak "lady in red" jest potwierdzone naukowo. Jedna z brytyjskich ekspertek od randkowania twierdzi, że czerwony płaszcz może być początkiem miłosnej przygody. Skąd te wnioski?

Hayley Quinn, jak przedstawia się na swojej stronie internetowej, jest "coachem miłości", ekspertką ds. randkowania – uczy empatii, odpowiedzialności, motywuje do podejmowania inicjatywy. Jednym z jej ostatnich eksperymentów był spacer po londyńskich ulicach w długim czerwonym płaszczu. Okazało się, że wśród obcych przechodniów budziła bardzo duże zainteresowanie i wszystkie reakcje były pozytywne – kilku mężczyzn poprosiło Quinn o numer telefonu, a jeden z nich pocałował ją w policzek. Usłyszała też masę komplementów.

Drugim etapem eksperymentu był test portali randkowych. Quinn założyła dwa konta: na Tinderze i Bumble.com. Na tym pierwszym umieściła zdjęcia, na których pozuje w ubraniach o neutralnych kolorach, zaś na Bumble wystąpiła w czerwieni. Werdykt był oczywisty po zaledwie trzech minutach – Quinn na Bumble.com miała dwa razy więcej wiadomości i zaczepek.

Dlaczego to kolor czerwony wywołuje taki entuzjazm? Według Hayley chodzi m.in o to, że kobieta w czerwieni wyróżnia się w tłumie, czy to na ulicy, czy w sieci. To jednak nie wszystko – okazuje się, że mężczyźni reakcję na kolor czerwony mają w genach. Według magazynu "Journal of Experimental Social Psychology", który kilka lat temu przeprowadził badanie dowodzące, że dla mężczyzn czerwony ubiór to sygnał zachęcający do nawiązania kontaktu z kobietą, samce ssaków naczelnych reagują na kolor czerwony, ponieważ samice podczas owulacji mają rozszerzone naczynka krwionośne. To z kolei powoduje, że, mówiąc kolokwialnie, pąsowieją im policzki podobnie jak podczas erotycznego uniesienia.


Ponadto, z badań przeprowadzonych na University of Rochester wynika, że mężczyźni skłonni są wydać więcej pieniędzy na randce z kobietą ubraną na czerwono, jak również wybierają ich towarzystwo na dużych imprezach. Najdalej trzymają się od kobiet w sukniach zielonych i czarnych. Również kelnerkom opłaca się nosić na czerwono – jak pisze Katarzyna Burda w "Newsweeku", badanie dr. Nicolasa Guéguena z Université de Bretagne-Sud z udziałem ponad 200 klientów francuskich restauracji dowiodło, że mężczyźni dają najwyższe napiwki kelnerkom ubranym "w kolorze miłości".

Psycholog Gayle Brewer z University of Central Lancashire twierdzi, że kolor czerwony utożsamiany jest z siłą i pewnością siebie, co wykorzystywane jest również w sporcie. Jak pisze Katarzyna Burda, naukowcy z University of Durham dostrzegli, że w czasie igrzysk olimpijskich w Atenach w 2004 r, mężczyźni walczący w takich sportach jak wrestling, boks czy taekwondo mieli większą szansę na złoty medal, jeżeli ubrani byli w czerwony strój. Analogiczne obserwacje dotyczą futbolu.

Stylistka i kostiumografka Anna Męczyńska w artykule dla kobieta.dziennik.pl dodaje: "Czerwony jest najbardziej dynamicznym i prowokującym kolorem ze wszystkich (...) Z moich doświadczeń wiem, że bardzo dużo kobiet marzy o czerwonej sukience, ale wiele z nich nigdy takiej sukienki sobie nie kupiło. Uważają bowiem, że czerwony jest kolorem tabu. Ma silne podłoże erotyczne." Ponadto, kojarzy się z władzą, a w kontekście akademickim budzi negatywne skojarzenia – stawia nas na baczność, ponieważ przypomina, że możemy popełnić błąd. Kolor czerwony może być więc naszym sprzymierzeńcem, jednak nie we wszystkich okolicznościach.

Doświadczenia Hayley pokazują jednak, że warto używać czerwonego koloru – czerwony płaszcz może okazać się początkiem nowej znajomości, a czerwona sukienka prawdopodobnie podniesie temperaturę stałego związku. To co, dziewczyny? Testujemy?

Źródła: independent.co.uk, gadzetomania.pl, kobieta.dziennik.pl, newsweek.pl

Obserwuj Bliss na Instagramie.
Trwa ładowanie komentarzy...