Matowa czy błyszcząca? Wiemy, czy strona folii aluminiowej ma znaczenie

Matowa czy błyszcząca? Sprawdziliśmy czy strona folii aluminiowej ma znaczenie.
Matowa czy błyszcząca? Sprawdziliśmy czy strona folii aluminiowej ma znaczenie. Prawo autorskie: leaf / 123RF Zdjęcie Seryjne
W jednej ze scen w filmie „Chce się żyć” Macieja Pieprzycy bohaterowie odpakowują przesyłkę zza granicy. Jest głęboki PRL, dlatego wszystko co do pudła włożyli krewni zdaje się być prawdziwym skarbem. W pewnej chwili on (powiedzmy „mąż”) wyciąga srebrną rolkę i ze zdziwieniem się jej przygląda, na co żona spieszy z wyjaśnieniem: „a to jest do lodówki, to jest super!”. Zachwyt dotyczył folii aluminiowej.


Przez lata jej istnienia i użytkowania panie domu i kucharze głowili się i spierali – czy strona ma znaczenie. Na forach znaleźć można tyle opinii, ilu zaangażowanych w dyskusję. Wyjaśnienie jakoby błyszcząca strona odbijała ciepło, a matowa przyciągała wydawało się dominujące, aż do momentu, w którym w sieci pojawiła się informacja o tym, że... strona nie ma znaczenia. Co ciekawe, potwierdzili ją specjaliści z Reynold's Kitchen, jednego z największych producentów produktów kuchennych w USA – jak pisze kafeteria.pl, z ich badań wynika, że „nie ma znaczenia, którą stroną folii aluminiowej owiniemy nasze danie”. Czyżby?

Będąc niedoświadczoną użytkowniczką folii aluminiowej zrobiłam test pieczenia i smażenia na różnych stronach. I tak: surowy burak nasmarowany oliwą i solą owinięty folią aluminiową błyszczącą stroną do wewnątrz upiecze się znacznie szybciej, aniżeli postąpilibyśmy odwrotnie. Z kolei delikatne mięso ryby upiecze się zawinięte jakkolwiek, w podobnym czasie, choć rzeczywiście błyszczącą do wewnątrz szybciej. Żadna z metod nie powoduje przypalania się warzyw czy mięsa, no chyba, że mocno przesadzimy z czasem i temperaturą.

Wnioski? W sporze o folię aluminiową nie chodzi o to, że owijanie pieczonego mięsa czy warzyw w konkretny sposób zagwarantuje jednoznaczny efekt – albo nam się przypali, albo pozostanie surowe i zimne w środku. W folii można piec i smażyć spowalniając lub przyspieszając ten proces. Ot, cała tajemnica. Zresztą druga część stanowiska specjalistów z Reynold's Kitchen brzmi: „nie ma ryzyka, że matowa strona spowoduje przypalenie się pieczeni, a błyszcząca lepiej zagospodaruje ciepło.” „Nie przypalanie” i „gospodarowanie ciepłem” to jednak nie to samo, co całkowity brak znaczenia której ze stron użyjemy. Potwierdzone empirycznie.


Źródło: kafeteria.pl

Obserwuj Bliss na Instagramie.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Węgrzy w Budapeszcie pokazali, co robić, by pokonać Orbana. Lekcja dla rywali PiS
0 0Trump ich zdradził, znaleźli nowego sojusznika. Oto skutki pierwszych dni tureckiej inwazji w Syrii
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Nobel z ekonomii trafił w dobre ręce. Ci ludzie pomogli 5 milionom dzieci
0 0Miały być darmowe podręczniki, a nie ma ich wcale. Tak się zmusza rodziców do płacenia

NIE TYLKO POLITYKA

Sephora 0 0Udział w tym projekcie dużo nam dał". Współzałożycieli TOBO + MALA o programie dla kobiet
Rankomat 0 0Wyprawka dla niemowlaka. Co trzeba kupić i z jakim wydatkiem należy się liczyć?
OPINIA 0 0Koalicja wpadła w identyczną pułapkę, z jaką przez lata walczył PiS
FELIETON 0 0A może czas po prostu przestać płakać i w końcu zrozumieć, że właśnie taka jest Polska: PiS-owska