Nie tylko pięknie wygląda, ale również leczy. Fizjoterapeutyczna biżuteria od polskich projektantek

Projekt stworzyły Ewa Dulcet i Martyna Świerczyńska z poznańskiej School of Form
Projekt stworzyły Ewa Dulcet i Martyna Świerczyńska z poznańskiej School of Form Fot. Materiały prasowe/ Ewa Dulcet, Martyna Świerczyńska
Jej zadanie to ładnie wyglądać, błyszczeć i po prostu być ozdobą. Biżuteria, bo o niej mowa do tej pory spełniała tylko te funkcje. Jak się okazuje, pierścionki i bransoletki mogą również leczyć. Błyskotki z kolekcji Miko + posiadające funkcje terapeutyczne zostały stworzone przez projektantki: Ewę Dulcet i Martynę Świerczyńską z poznańskiej School of Form. W czym biżuteria polskich projektantek może przynieść nam ulgę?


Biżuteria może nie tylko ładnie wyglądać, ale również leczyć. Tak założyły sobie projektantki Martyna Świerczyńska oraz Ewa Dulcet, tworząc projekt dyplomowy w poznańskiej School of Form. Kolekcja biżuterii MIKO+ jest rozwiązaniem na problemy z nadgarstkiem.
– Razem z moją koleżanką Ewą pracowałyśmy dużo przed komputerem. Jej zaczął dokuczać ból nadgarstka. Sposobem na jego złagodzenie jest co prawda noszenie ortez pomagających w usztywnieniu nadgarstka, lecz bardzo często kobiety po prostu nie chcą ich nosić – zdradza nam Martyna Świerczyńska, jedna z projektantek terapeutycznej biżuterii.


Dziewczyny tworząc projekt dyplomowy w School of Form w Poznaniu wpadły na pomysł stworzenia biżuterii, która pomoże w walce z bólem nadgarstka. – Stwierdziłyśmy, że można przenieść ruchy, wykonywane przez fizjoterapeutę na biżuterię. Na początku musiałyśmy bardzo dobrze zrozumieć sposób działania mięśni nadgarstka - zdradza Martyna.Razem z fizjoterapeutką Martą Jokiel udało się młodym projektantkom stworzyć kolekcję siedmiu elementów, wśród których znajdziemy pierścionki i bransoletki. Biżuteria może stabilizować nadgarstek lub naciskać na konkretny mięsień, łagodząc dolegliwości. – Każdy z tych siedmiu elementów działa nieco inaczej. Trzy formy są pierścionkami, z czego dwa z nich ma ruszające się elementy, a co za tym idzie pozwala na pełniejsze wykonywanie masażu. Jedna z form dedykowana jest kanałowi nadgarstka, w tym cieśni i chodzi o to, że ona dokładnie naśladuje ruchy , które wykonuje fizjoterapeuta. Z kolei inna z form ma taki półokrągły kształt i podczas pracy przy komputerze po prostu wymusza ruchy nadgarstka - wyjaśnia Świerczyńska.Skuteczność biżuterii przebadana została podczas testu urządzenia EMG w klinice Ortopedii i Traumatologii w Poznaniu. Warto podkreślić, iż projekt młodych projektantek zwyciężył podczas Konkursu Prac Dyplomowych w trakcie Global Grad Show w Dubaju, gdzie pokonał 200 prac z całego świata. Fizjoterapeutyczna biżuteria zaprezentowana została również podczas ubiegłorocznego Łódź Fashion Design Festival.

Kolekcja MIKO + wykonana została przy użyciu tradycyjnych technik złotniczych z pozłacanego różowego mosiądzu i corianu. Na pewno będzie można ją kupić w Polsce, lecz póki co młode projektantki cały czas pracują w pocie czoła nad udoskonaleniem swojej pracy. – Po wygranej w Dubaju mamy środki na to, aby bardziej zainwestować w ten projekt. Ciągle pracujemy nad dokończeniem ostatecznej wersji produktu. Planujemy w ciągu roku doprowadzić go do sprzedaży – zdradza nam projektantka. Stylowa i lecznicza biżuteria z pewnością namiesza na polskim rynku biżuteryjnym!