Jeśli jest jeden dzień w miesiącu, kiedy masz iść na zakupy, niech to będzie ten weekend. Wyprzedaże naprawdę dają radę

W okresie wyprzedaży centra handlowe przeżywają prawdziwe oblężenie
W okresie wyprzedaży centra handlowe przeżywają prawdziwe oblężenie Fot. Agencja Gazeta/ Cezary Aszkiełowicz
Styczeń jest gorącym miesiącem w polskich sklepach odzieżowych. To właśnie wtedy wyprzedaże osiągają apogeum. Nic dziwnego! Sieciówki kuszą swoich klientów bardzo niskimi cenami. Druga strona tego medalu jest taka, iż trzeba się liczyć z wielkimi kolejkami do przymierzalni i kasy, stertą porozrzucanych ubrań i ogólnym chaosem. Jednak może warto się trochę przemęczyć i mieć wymarzoną rzecz za super pieniądze?


Wyprzedażowy sezon w pełni. W niektórych sklepach wielkie obniżki potrwają aż do końca lutego. Jednak nie warto czekać do ostatniej chwili. Mimo że wtedy zniżki są największe, bardzo często brakuje rozmiarów i dużo rzeczy jest jest już przebranych. W rezultacie nie zrobisz zakupów i tylko się zirytujesz. Jeżeli masz pójść na wyprzedaże, zrób to teraz.


Zakupy przez internet?
Styczeń jest ostatnim dzwonkiem na upolowanie wymarzonych ciuchów za nieduże pieniądze. Mimo że kolejki do przymierzalni i do kasy potrafią być naprawdę ogromne, warto trochę się przemęczyć. Rzeczy nie są jeszcze wybrane, a i z rozmiarówką też nie jest najgorzej. Ci, których buszowanie po sklepach w dzikim tłumie i chaosie przyprawia o ból głowy, mogą usiąść wygodnie przez komputerem i kupić przez internet. Warto pamiętać, że osób, którym nie chce się pójść do sklepu, tylko zamówić ciuchy w sieci jest więcej. Przygotuj się, że na stronach internetowych marek może nie być twojego rozmiaru.

Kupuj z głową
Gdy jednak zdecydujesz się na wielkie polowanie w sklepie, zastanów się, co chcesz kupić. Absolutnie nie kupuj wszystkiego, co wpadnie ci w ręce, tylko dlatego, że jest tanie. Za chwilę okaże się, że wcale tego nie potrzebujesz. Przed pójściem na wyprzedaże, możesz sprawdzić, jakie sklepy oferują przeceny i do ilu procent. Taką listę znajdziesz w sieci. Przykładowo w Reserved znajdziesz wszystko przecenione do -70 %, w H&M do -60 %, w Zarze i Bershce zniżki sięgają -50 %. Od znajomych, którzy robili zakupy w ostatni weekend wiem, że najlepiej było im właśnie w Zarze.
Co najlepiej upolować?
Jeżeli nie masz pomysłu, co kupić, postaw na klasykę: biała koszula, czarna lub granatowa marynarka, proste jeansy, biały lub pasiasty t-shirt oraz proste, czarne spodnie zawsze ci się przydadzą. Na przykład koszulkę w paski kupisz w Zarze za niecałe 16 zł, natomiast za koszulę z kołnierzykiem zapłacisz w tym samym sklepie 59 zł. Wyprzedaże są też dobrą okazją, aby kupić torebkę. Duża torba typu shopper z Mango przeceniona została z 89, 90 zł na 39, 90 zł. Z kolei przewieszaną przez ramię torebkę z ozdobnymi szwami kupisz w Mango za 39, 90 zł, przecenioną z 69, 90 zł. Warto również zaopatrzyć się w lżejsze ubrania, które przydadzą ci się za kilka miesięcy. Lekka sukienka z kwiecistym nadrukiem przeceniona została w internetowym sklepie Zary ze 199,00 zł na 69, 90 zł.

Zwolennicy i przeciwnicy wyprzedaży
Entuzjastów wyprzedaży nie brakuje. – Często zdarza mi się upolować na wyprzedażach coś fajnego i taniego. Wczoraj kupiłam bluzkę za jedyne 29 zł - zdradza nam Gosia. Z kolei dla Oli wyprzedaże to chaos i nawet jeżeli chce coś kupić, to i tak zazwyczaj wychodzi z pustymi rękami. – W okresie wyprzedaży sklep zmienia się w jakiś szmateks. Mam wrażenie, że wszystkie fajne rzeczy są wyrzucane, a lądują ubrania bardzo złe jakościowo – mówi Ola.
O której godzinie najlepiej buszować po sklepach?
Każdy na temat wyprzedaży ma inne zdanie, natomiast jeżeli zdecydujesz się pójść na obniżkowe zakupy, zadbaj o odpowiednią porę. Najlepiej idź do centrum handlowego rano, tuż po otwarciu, lub też niedługo przed jego zamknięciem. Jeżeli jednak nie możesz sobie na to pozwolić, po prostu zaciśnij zęby i uzbrój się w cierpliwość, stojąc w długiej kolejce do przymierzalni, a potem do kasy. Bądźmy też wyrozumiali dla ekspedientów. Oni w tym okresie mają pełne ręce roboty.