Od kilku minut oglądasz film, na którym ktoś miesza farby albo tnie mydło? ASMR to "orgazm umysłu"

Mieszanie farby, ugniatanie plasteliny i cięcie mydła to dziwnie satysfakcjonujące filmiki, które ogląda każdy z nas
Mieszanie farby, ugniatanie plasteliny i cięcie mydła to dziwnie satysfakcjonujące filmiki, które ogląda każdy z nas Fot. Youtube
Zdarzyło ci się kiedyś totalnie zawiesić i w pewnym momencie zorientować się, że od trzech minut z zainteresowaniem oglądasz filmik, na którym ktoś miesza farbę, tnie plastelinę albo szeleści folią? Nie martw się, wszystko z Tobą ok. ASMR to uczucie, którego lubi doświadczać każdy człowiek.

Za tajemniczym, 4-literowym skrótem kryje się pojęcie Autonomous Sensory Meridian Response, które ciężko przetłumaczyć dosłownie, ale opisać je można jako zjawisko wyzwalające w nas poczucie relaksu i przyjemności. ASMR działa nie tylko na psychikę, możesz je odczuć również fizycznie – to charakterystyczny delikatny dreszczyk, który zaczyna się w głowie, a później dosłownie rozpływa się po całym ciele. Jeśli opisane odczucie kojarzy ci się z orgazmem, masz 100 proc. racji. ASMR nazywane jest czasem :"orgazmem mózgu”.

Jak w prosty sposób opisać mechanizm działania ASMR? – Z naukowego punktu widzenia opisane zjawisko to oddziaływanie bodźców na zmysły, które docierają do konkretnych ośrodków w mózgu, wywołując określoną reakcję organizmu – wyjaśnia neurolog Magdalena Podbrożna, współpracująca z kliniką Psychomedic.pl.

ASMR możesz doświadczyć wszędzie

Jeśli nie wierzysz, że w zasadzie każdy doświadczył kiedyś efektów działania zjawiska, przypomnij sobie wizytę u fryzjera, a konkretnie moment, kiedy myje i masuje twoją głowę. Większość osób w takiej chwili odczuwa przyjemne ukojenie i osiąga stan relaksu – to właśnie istota ASMR. Zjawiska można doświadczyć nie tylko przez dotyk, ale również inne bodźce jak dźwięk czy obraz.

Jak mówi Leon Ciechanowski, psycholog współpracujący z SWPS, istnieją nawet badania dotyczące ASMR, w których aż 75 proc. osób jako bodziec wywołujący w nich dreszcz wskazuje szept. Do innych wybieranych dźwięków należało m.in. chrupanie i … odgłos odkurzacza.

Jak pokazują badania, nie ma jednego, wspólnego dla wszystkich, dźwięku wywołującego ASMR, nie na każdego działa to samo. Psycholog wskazuje, że choć do tej pory nie zgłębiał tematyki ASMR, to widzi w niej wiele analogii do zjawiska zwanego frisson, opierającego się na podobnym mechanizmie, będącym efektem działania bodźców, a konkretnie delikatnym drżeniem wywoływanym przez muzykę. Uczucie opisywane jest jako dreszczyk rozpoczynający się na wysokości karku i spływający w dół ramion. Mówi się też, że takie przyjemne doświadczenie może przyczynić się do redukowania bólu.

Ciechanowski zauważa, że w wielu przypadkach występowanie u człowieka dreszczy jest pozostałością ewolucyjną. Trzęsiemy się, gdy jest zimno, żeby podnoszące się włoski stworzyły dodatkową warstwę izolacyjną. Drżymy również ze strachu – włosy, które stają na karku, mają stworzyć wrażenie, że jesteśmy więksi. Jednak w zjawiskach typu frisson czy ASMR występowanie dreszczy nie ma jasnego uzasadnienia. Ich występowanie ma najprawdopodobniej związek z pobudzeniem emocjonalnym.

ASMR może wpływać pozytywnie na nastrój i zdrowie

Zjawisko ASMR od dłuższego czasu cieszy się wielką popularnością w mediach społecznościowych, w których można znaleźć mnóstwo filmów autorstwa tzw. ASMR artists, czyli twórców, którzy za pomocą różnych narzędzi uzyskują dźwięki i obrazy działające na umysł kojąco. Sensor Adi, jeden z popularnych polskich artystów ASMR prowadzących swój kanał na Youtubie, w rozmowie z naTemat zwraca uwagę na wielopoziomowe działanie zjawiska – ASMR nie tylko wpływa korzystnie na polepszenie nastroju, ale również pomaga w zasypianiu, lękach czy nawet depresji – stwierdza. Okazuje się więc, że zjawisko może być nie tylko przyjemne, ale również pożyteczne np. dla ludzi mających problemy z zasypianiem.
Jak zauważa Sensor Adi, istnieją różne rodzaje ASMR. – Najlepiej znaleźć dla siebie wyzwalacze powodujące efekt ASMR na całym ciele. Mogą to być różnego rodzaju dźwięki (opukiwanie, trzeszczenie, drapanie), szept, ale także efekty wizualne (np.ruchy dłońmi). Świetnie sprawdza się też odgrywanie roli - w takich przypadkach artysta ASMR prosi nas, widzów byśmy wczuli się w rolę pacjenta, lub klienta salonu fryzjerskiego, co pozwala na wywołanie odczuć podobnych do tych, jakbyśmy faktycznie się w nim znajdowali.
ASMR to ciekawe zjawisko, które zdobywa popularność na całym świecie. Pod hashtagiem ASMR na Instagramie znajdziemy ponad 2,5 miliona postów o doświadczeniu (do najnowszych trendów należą filmiki pokazujące cięcie mydła), również YouTube jest pełen profili, które dostarczają przyjemności setkom tysięcy widzów. Jak zauważa Sensor Adi w dziedzinie ASMR jest jeszcze wiele do odkrycia i, choć w samej Polsce artystów z tej dziedziny jest jeszcze niewielu, to już teraz na rodzimych kanałach można znaleźć filmy na światowym poziomie .
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...