Sprzątasz? Nawet nie wiesz, co się wtedy dzieje z twoim organizmem. Te wnioski mogą przestraszyć

Niektóre substancje zawarte w środkach czyszczących mogą mieć równie negatywny wpływ na zdrowie, co wypalenie 20 papierosów
Niektóre substancje zawarte w środkach czyszczących mogą mieć równie negatywny wpływ na zdrowie, co wypalenie 20 papierosów Fot. Agencja Gazeta
Dla większości ludzi sprzątanie raczej nie należy do ulubionych czynności. Teraz okazuje się, że może być nie tylko nieprzyjemne, ale również szkodliwe. Najnowsze badania pokazują, że środki w sprayu używane przy sprzątaniu mogą być dla kobiet równie szkodliwe, co wypalanie paczki papierosów dziennie.

Negatywny wpływ na zdrowie odnosi się jedynie do sprzątających kobiet nie z seksistowskich powodów, ale dlatego, że mężczyźni po prostu nie odczuwają podobnych dolegliwości. Norweskie badania udowodniły tymczasem, że pojemność płuc kobiety, która zajmuje się sprzątaniem w domu, obniża się szybciej niż w przypadku tej, która obowiązki pozostawia partnerowi. U kobiet, które sprzątaniem zajmują się zawodowo, sytuacja przedstawia się jeszcze gorzej. Powodem powstawania dolegliwości są substancje chemiczne znajdujące się m.in. w środkach czystości, których wpływ na organizm jest porównywalny do tego wywoływanego przez palenie papierosów, co może być informacją szczególnie ważną i szokującą dla tych, którzy nałogu wystrzegali się od zawsze i tych, którzy niedawno z niego zrezygnowali.

Norweskie badania to nie jedyne, które zwróciły uwagę na problem. Również te przeprowadzone przez Amerykańskie Stowarzyszenie Popierania Rozwoju Nauki udowodniły, że aż połowa lotnych związków organicznych w powietrzu w Los Angeles pochodzi z wybielaczy, pestycydów czy perfum, mogących mieć negatywny wpływ na organizm, a stosowanych m.in. w trakcie porządków.

Jak przekonują naukowcy, większość z używanych do sprzątania substancji, które negatywnie wpływają na płuca, jest zbędna i wystarczy kilka zastępników, aby uniknąć zanieczyszczenia powietrza w domu. Specjaliści wskazują przede wszystkim na dbanie o odpowiednią wentylację w miejscu zamieszkania i stosowanie środków czyszczących w płynie, a nie w sprayu. Być może są odrobinę mniej praktyczne, ale w dłuższej perspektywie zapobiegną tak negatywnemu wpływowi na płuca.

Źródło: unilad.co.uk
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...