Fotografia ślubna dawno przestała być obciachem. W tych zdjęciach można się zakochać!

Fotografia Ślubna to w dzisiejszych czasach prawdziwa sztuka. Kadry zapierają dech w piersiach
Fotografia Ślubna to w dzisiejszych czasach prawdziwa sztuka. Kadry zapierają dech w piersiach Fot. Bajkowe Śluby
Czasy tandetnych ślubnych fotografii minęły bezpowrotnie. Zapomnij o fotach w dziwnych pozach na kiczowatym tle (albo na latającym dywanie - jak na ślubnym filmie, który stał się viralem), które prędzej wywołają w tobie poczucie wstydu i zażenowania niż przypomną miłe chwile. Teraz fotografie ślubne to zupełnie inna bajka.

Jeszcze kilka lat temu fotografowie zajmujący się robieniem zdjęć ślubnych byli traktowani jako artyści niższej rangi, a sama fotografia ślubna była albo obciachem albo rzemieślniczą pracą, pozbawiona artystycznego polotu. Obecnie sprawa wygląda zupełnie inaczej – niekonwencjonalne reportaże ślubne zachwycają minimalistycznymi ujęciami, a sesje ślubne przywodzą na myśl dzieła największych fotografów mody.
– Mamy wrażenie, że to idealny moment dla fotografów ślubnych, ponieważ oryginalność jest coraz bardziej doceniania przez klientów. 
Czasy, kiedy fotograf był potrzebny tylko do udokumentowania dnia ślubu na paru zdjęciach, już dawno przeminęły - zauważają Karolina i Michał, fotografowie z Bajkowych Ślubów i dodają: – Pary coraz częściej decydują się na sesje narzeczeńskie, dalekie podróże w swoje ulubione miejsca oraz konkretnych fotografów, których wybierają bardzo długo - kierując się ich stylem oraz osobowością. Zdjęcia ślubne są dla nich czymś wyjątkowym i osobistym, tak jak i same śluby.
Wybór fotografa to jedno z najważniejszych wyzwań, przed którymi staje para młoda. W końcu zdjęcia ze ślubu zostają z nami do końca życia. Koleżanki, które albo już wyszły za mąż, albo właśnie to planują, twierdzą, że to wyjątkowo stresująca decyzja, której – w razie wpadki – można długo żałować. W zależności od upodobań możemy zdecydować się na fotografa, który wykona zdjęcia w odpowiadającym nam klimacie. Mogą być bardzo klasyczne albo, modne w ostatnim czasie, fotografie w stylu boho. Przy wyborze autora zdjęć nie bez znaczenia jest również budżet, w niektórych studiach ceny sięgają nawet 8 tysięcy! Jak zdecydować się na idealną osobę?

– Z czysto praktycznych rad polecałabym obejrzeć kilka reportaży ślubnych danego fotografa. Zdjęcia wykonane przy świetle dziennym oraz te wieczorne z przyjęcia. Zarówno te inscenizowane, portretowe, jak i spontaniczne, reportażowe. Jeśli nie są one dostępne w sieci, warto poprosić o nie w korespondencji prywatnej z fotografem. Dzięki temu będziecie mogli zobaczyć efekty pracy w różnych warunkach oświetleniowych – mówi naTemat fotograf Marta Kowalska.

– Zakładając, że znaleźliście już fotografa, którego portfolio przypadło wam do gustu, oprócz zdjęć bardzo ważna jest też osobowość fotografa. W końcu spędzi on z wami w dniu ślubu więcej czasu niż niejeden członek rodziny. Ważne, żeby w jego obecności czuć się swobodnie. Kluczowym elementem jest zaufanie, jakim powinniście obdarzyć fotografa, dzięki czemu będzie on mógł rozwinąć swoje “kreatywne skrzydła” – dodaje.
W dzisiejszych czasach pary decydujące się na ślub często rezygnują z klasycznych wesel i decydują się na mniej konwencjonalne imprezy wyprawiane w nietypowych lokalizacjach. Podobnie jest również w przypadku zdjęć. Nowożeńcy coraz częściej decydują się na sesje w nieoczywistych miejscach. W portfoliach fotografów możemy zobaczyć zdjęcia z plaż, gór, morza (dosłownie!), a nawet Openera!
– Bardzo modne zrobiły się sesje wyjazdowe, realizowane w krajach na północny. Ostatnio szczególnie modna jest Islandia – zdradza w rozmowie z naTemat.pl fotograf Ślubnego Studia, Ewa Szumowska-Gąsiorowska. – Oczywiście piękne miejsca mamy również w Polsce. Pary młode często decydują się na zdjęcia na łonie przyrody – w lasach, na łąkach czy w górach – zauważa.
Zdjęcia w oryginalnych lokalizacjach pozwalają nie tylko na stworzenie pięknych kadrów, ale również pamiątki, do której po latach będziemy wracać z zadowoleniem. Subtelna obróbka sprawi, że wspomnienia z najpiękniejszego dnia w życiu na zawsze zachowają wyjątkowy klimat.


– Obecnie odchodzi się od, popularnej niegdyś, bardzo cukierkowej i pastelowej obróbki zdjęć – zauważa Szumowska-Gąsiorowska. – Teraz fotografie są bardziej klimatyczne, zadymione, czasami nawet dość mroczne.
Czy da się określić, kiedy przekroczona zostaje pewna granica estetyczna i zdjęcie ze sztuki zamienia się w obciach?

– O gustach się nie dyskutuje, nie istnieje żaden magiczny poradnik, który mówi co jest dobre, a co złe – podkreślają fotografowie Bajkowych Ślubów. – Dla nas obciachowe jest zmuszanie klienta do rzeczy, których kompletnie nie czuje, na przykład robienia mu sesji w miejscu, które nic dla niego nie znaczy, ale jest modne. Zbytnie podążanie za trendami, zwłaszcza w obróbce, również z czasem może stać się obciachowe - każdy z nas pamięta czasy sepii czy czerwonej róży na czarno-białym zdjęciu oraz miliona gadżetów układanych bezsensownie wokół pary. Artyści zgodnie twierdzą, że to, co nigdy nie wyjdzie z mody to dobre światło i emocje, które tworzą klimat fotografii.

Jeśli chcesz mieć piękne zdjęcia ślubne, warto pomyśleć o wyborze fotografa odpowiednio wcześniej. Najlepsi rezerwują już terminy na 2019 rok
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...