Ich "Nieznajomy" zachwycił Dawida Podsiadło. Kim są dziewczyny z Tulii?

Kadr z teledysku zespołu Tulia
Kadr z teledysku zespołu Tulia Fot. Facebook/ Tulia
Muzyka folk w nowoczesnej odsłonie już nie musi kojarzyć nam się z przaśnymi tekstami i teledyskami w stylu Cleo i Donatana. Dziewczyny z zespołu Tulia, choć wykonują covery największych gwiazd i zespołów ze światowej seny, robią to znakomicie i zupełnie po swojemu. Kim są cztery śliczne artystki, które folkowymi aranżacjami popularnych piosenek zachwyciły Depeche Mode i Dawida Podsiadło?


Jest cała masa folkowych zespołów w Polsce, które działają sobie w podziemiu i mają się w nim bardzo dobrze. Ci z folkowym polotem, którym udaje się trafić w gusta masowego odbiorcy, to komercyjna papka, jak w przypadku Donatana i Cleo. Choć ich największy hit "My Słowianie" doczekał się na YouTube 63 milionów wyświetleń, bije przaśnością na kilometr. Z kolei Zakopower założony przez Sebastiana Karpiela-Bułeckę to już dawno pop z folkowym zaśpiewem wokalisty. Wydawać by się mogło, że masowy odbiorca jest już nieco znudzony folkiem w nowoczesnym wydaniu. Na szczęście w ostatnich dniach pojawiły się one: cztery dziewczyny tworzące zespół Tulia, które swoim wykonaniem zachwyciły samego Davida Gahana z Depeche Mode oraz Dawida Podsiadło.
– Kluczem wyboru jest w naszym wypadku przede wszystkim klimat utworu oraz jakość, którą da się z niego wskrzesić. Czy to się udaje? To ostatnie leży już tylko w ocenie słuchaczy. A różnorodność w tym wypadku może być tylko zaletą – dodają. Przeróbki hitów artystów okraszone zostały dźwiękami unikatowych tradycyjnych instrumentów takich jak lira korbowa, suka biłgorajska czy piszczałka wielkanocna.
Nad ich talentem rozpływał się również Dawid Podsiadło. Jego piosenka "Nieznajomy”"w folkowej aranżacji Tulii doczekała się już prawie 130 tysięcy odtworzeń na YouTube. "Wszyscy mi wysyłają wiadomości, linki, insta, Facebooki, YouTube, artykuły o tym piszą, no to też muszę w tej sprawie zabrać głos. Pięknie hipnotyzujący ten cover. Ogromny szacunek za video. Widać, że poświecono temu mnóstwo pracy i pasji i to ogromnie doceniam.Efekt jest wspaniały, bardzo poruszające i po prosu piękne. Przyjemnie posłuchać takiego Nieznajomego. Tulia, wysyłam dużo dobrej energii. Magia" - napisał Dawid.
Klip do piosenki Podsiadło ujmuje prostotą i skromnością, a piękne, zimowe pejzaże mieszają się z kolorowymi, ludowymi strojami i makijażami dziewczyn. Wykonanie oraz teledysk zachwyciły również internautów. "Wspaniałe wykonanie" - napisał jeden z fanów. Inny dodał: "Poruszające okowy ludzkiej wrażliwości". Wpisów w podobnym tonie jest więcej: "Porusza serce. Nie pozwala przejść obojętnie. Dziękuję za emocje Tulia".

Artystki nie kryją poruszenia tak miłymi słowami, zarówno ze strony Podsiadły, jak i fanów. – Jesteśmy poruszone tak pozytywnym odbiorem. Pochlebne wypowiedzi Dawida Podsiadły oraz Karoliny Kozak (współautorki tekstu) są dla nas najwyższym wyrazem uznania. Uważamy, że ciężko o wyższe wyróżnienie. Tak zwany "szum”, który wokół nas w tej chwili się wytworzył, jest dla nas komplementem, ale przede wszystkim pokazuje zainteresowanie słuchaczy muzyką, taką muzyką, która jest w naszych sercach, co jest dla nas ogromną motywacją do działania. Tam, gdzie są słuchacze, tam jest muzyka i mamy nadzieję też być my jako zespół Tulia.

Dziewczyny nie chcą jednak osiadać na laurach i tworzyć co prawda piękne, ale przecież nie ich autorskie piosenki. Dlatego Tulia pracuje nad własnymi kompozycjami. Próbkę ich materiału będziemy mogli usłyszeć na debiutanckiej płycie.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Podobno w domu jest spokój. Do nowego Sejmu weszli ojciec oraz syn – i są w różnych partiach!

DADHERO.PL

0 0Nie masz pojęcia, jak wychować swoją córkę? Tato, oto 10 złotych rad specjalnie dla Ciebie
0 0Dobry zegarek nie musi być "Swiss Made". Fajne czasomierze powstają i w innych krajach Europy
MOTO 0 0Czy McLaren naprawdę jest tak kosmiczny, jak wygląda? W środku od razu zaskakuje jedna rzecz
POPKULTURA 0 0Zepsuliście mi serial, na który czekałam! "Batwoman" miała być hitem, a jest porażką
0 0Gdańsk z prestiżową nagrodą. Miasto rządzone przez Dulkiewicz dostanie 50 tys. euro
0 0500+ już się wypaliło. Wystarczył rok, by w Polsce żyło prawie pół miliona więcej skrajnie biednych