Polscy modele robią światową karierę, ale... zarabiają znacznie mniej niż koleżanki z branży. Oto kilka powodów

Polscy modele nie mogą narzekać na brak pracy
Polscy modele nie mogą narzekać na brak pracy Fot. Instagram/Jakub Kierzkowski/Dominik Sadoch
Świat modelingu zdominowany jest przez kobiety. Rodzime modelki odnoszą olbrzymie sukcesy w branży mody i robią karierę na zagranicznych wybiegach u największych projektantów. W tyle nie pozostają panowie. Polscy modele również są rozchwytywani przez wielkie marki i projektantów, choć ich zarobki są dużo niższe od stawek modelek. Dlaczego tak się dzieje?

W wielu zawodach to mężczyźni zarabiają więcej od kobiet, lecz nie w modelingu. Tutaj prym wiodą kobiety, a panowie są za nimi dużo w tyle. Choć mamy masę młodych i przystojnych mężczyzn, którzy brylują w kampaniach największych marek i pokazach mody, nie doczekaliśmy jeszcze czasów, żeby pojawił się ktoś taki, kto swoją popularnością dorównałby Anji Rubik. Kto wie, może wszystko jeszcze przed nami. Póki co mamy kilka gorących męskich nazwisk. Mimo że robią kariery, nie mogą pochwalić się aż tak wielkimi zarobkami, co ich koleżanki po fachu z branży.

Kobiety rządzą modą
O to dlaczego tak jest, zapytaliśmy właścicielkę agencji modelek Rebel Models Monikę Smolicz. – Jest to spowodowane głównie tym, że w większość marek projektuje jednak dla kobiet. To kobiety są nabywcami, więc automatycznie chodzi o podaż. Wszystkie marki projektujące dla kobiet zarabiają dużo więcej pieniędzy, niż marki dla mężczyzn. Wiadomo, ze ci mężczyźni kupują określoną ilość garniturów i nie zmieniają torebek czy butów co sezon tak jak my, więc siłą rzeczy ta moda męska sprzedaje się w mniejszych ilościach i dlatego też te stawki dla modeli są mniejsze – tłumaczy Smolicz.

Sunday

Post udostępniony przez Adam Kaszewski (@adamkaszewski)

Niewykluczone, że podejście do zarobków męskich modeli zmieni się. – Być może będzie się to zmieniało. Teraz jest dosyć duża grupa mężczyzn, która zwraca uwagę na to co się dzieje w modzie i na to, jakie są trendy – zauważa szefowa Rebel Models. Z kolei modele podkreślają, że ich koleżanki zarabiają dużo więcej. – Modelki mogą zarabiać od nas trzy, lub cztery razy więcej. Branża kręci się wokół kobiet – podkreślił model Adrian Włodarski w jednym z wywiadów. Ma on na swoim koncie ma masę świetnych kampanii modowych. Również tych polskich, jak chociażby sesje zdjęciowe dla Vistuli.

Porfolio ma znaczenie
Według Moniki Smolicz, duże znaczenie przy zarobkach mężczyzn ma jakość portfolio. – Stawki mężczyzn zależą od tego, co kto ma w portfolio i jaki jest jego status, ale faktycznie, są dużo niższe. Dziewczyny są w stanie zarabiać gigantyczne pieniądze. A co do facetów, to jest na świecie model Sean O'Pry, który ma stawki porównywalne do top modelek, ale za nim jest duża przepaść – mówi.


Z pewnością tak jest, co nie zmienia faktu, że nasi panowie na pokazach mody i wybiegach radzą sobie bardzo dobrze. Przykładem jest Adam Kaszewski, który zaistniał w modelingu w 2013 roku, otwierając pokaz Jeana Paula Gaultiera podczas paryskiego tygodnia mody. W swoim portfolio ma również udział w takich pokazach jak m.in. Trusardi czy Thierry Mugler oraz kampaniach Alexander Wang X H&M oraz dla Jeana Paula Gaultiera. Tego charakterystycznego modela pochodzącego z Gostynina obserwuje na Instagramie już 15,7 tys followersów. Adam na brak obowiązków narzekać nie może. Widać to, gdy przegląda się jego profil.

Another one from new @kmag_magazine issue #model #editorial #vintage #glasses

Post udostępniony przez jakub kierzkowski (@jakubkierzkowski)

Równie zapracowany co Kaszewski jest Dominik Sadoch. Ten 21-latek podbija światowe wybiegi od kilku lat. Mając zaledwie 18 lat zdążył zawojować japoński rynek mody. Od tamtego czasu jego kariera znacznie się wzbogaciła. Dominik współpracuje z takimi projektantami jak m.in. Dior, Prada, Gucci oraz Kenzo. Jego profil na Instagramie w dużej mierze wypełniają zdjęcia z pokazów mody i kampanii popularnych brandów. Dominik doczekał się aż 87 tys. followersów.
Na uwagę zasługuje też Szymon Tuz. Ten tleniony blondyn o chłopięcym uroku na swoim koncie ma zarówno mniejsze, bardziej offowe sesje zdjęciowe oraz duże kampanie, jak ta zrealizowana dla Tommy’ego Hilfigera. Jego nieco szalony, artystyczny Instagram śledzi już 1077 obserwujących. Nie można też przejść obojętnie obok Jakuba Kierzkowskiego. Ten długowłosy młodzieniec podbija zagraniczne wybiegi, jak u m.in. Vivienne Westwood. Cenią go również polscy projektanci. Jakuba mogliśmy zobaczyć na wybiegu u m.in. Roberta Kupisza, a także w sesjach zdjęciowych takich polskich marek jak m.in. House. Jest jeszcze wiele gorących nazwisk, które można wymienić. Zrobimy to przy następnej okazji, bo polscy modele za granicą naprawdę mają się bardzo dobrze!
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...