Niezwykła historia szpularek z Żyrardowa zainspirowała artystkę. "Alfabet Kobiet Lnu" pokazuje ich siłę

"Alfabet Kobiet Lnu" to projekt ukazujący portrety silnych kobiet, które identyfikują się z historią miasta
"Alfabet Kobiet Lnu" to projekt ukazujący portrety silnych kobiet, które identyfikują się z historią miasta Fot. Sylwia Pietryga
Kobiety od zawsze stanowiły prawdziwe serce Żyrardowa, o czym świadczy choćby piękna historia walczących o prawa i godność żyrardowskich szpularek. To właśnie ona zainspirowała fotograf Sylwię Pietrygę do stworzenia projektu "Alfabet Kobiet Lnu", ukazującego portrety kobiet identyfikujących się miastem.

Sylwia Pietryga wspomina, że do miasta sprowadziła się niespełna półtora roku temu i wcześniej wydarzenia związane ze szpularkami nie były jej znane. – Gdy pierwszy raz usłyszałam o szpularkach, ich historia od razu mnie zainspirowała. Siła tych kobiet miała sens, a ich strajk był czymś wyjątkowym – opowiada autorka projektu w rozmowie z naTemat. – Te wydarzenia pokazują jak bardzo jedność kobiet jest ważna. W tamtych czasach, kiedy fotografia jeszcze raczkowała, nikt nie sfotografował tych wyjątkowych kobiet, a przecież tak naprawdę to one tworzyły tę fabrykę. Postanowiłam oddać im hołd portretując współczesne, silne kobiety z Żyrardowa, których piękno dodatkowo podkreśla fakt zaprezentowania zdjęć na płótnie.
Projekt zaczął powstawać już w zeszłym roku. W zdjęciach wykonywanych w studiu fotografki oraz w żyrardowskich lokalizacjach związanych z lnem, wzięły udział dzieci i kobiety w każdym wieku. Artystka podkreśla, że w projekcie chciało wziąć udział ok. 500 kobiet. Mając na uwadze możliwości fotografki Sylwii Pietrygi, w ciągu trzech miesięcy zorganizowanych zostało ponad 100 sesji. – Ogromnie mnie cieszyło, że mogę dać tak dużej liczbie kobiet pewnego rodzaju oderwanie od rzeczywistości w postaci profesjonalnej sesji zdjęciowej z pięknym makijażem - podkreśla fotograf i dodaje – W sumie powstało ponad 100 portretów kobiet, pozujących w chustach z naturalnego lnu, które zostały stworzone specjalnie na potrzeby projektu przez lokalny sklep lniarski o wdzięcznej nazwie "Lniany Zaułek"
Artystyczne fotografie nawiązują do XIX wieku, który był początkiem zarówno fotografii, jak i rozwijającej się w Żyrardowie Osady Fabrycznej. Len inspirował Pietrygę nie tylko przy wyborze lokalizacji i stylizacji, ale również rodzaju obróbki graficznej. Prace artystki nawiązują do dawnej techniki fotograficznej, zwanej cyjanotypią, która charakteryzuje się niebieską barwą, przywołującą na myśl kwiat lnu.

Na wystawie, poza fotografiami, uwagę będzie zwracał również billboard z kolażem słów, opisujących wartości istotne dla mieszkanek miasta.

– Kolaż kolorowych słów ma pokazać odwiedzającym to, co wyróżnia mieszkanki tego miasta, jakie są ich wartości – mówi Sylwia Pietryga. – Chciałam, żeby nie tylko fotografie, ale również słowa mogły pokazać odwiedzającym, kim są portretowane kobiety. Mogę uchylić rąbek tajemnicy i powiedzieć, że w słowach, które się tam pojawią nie zabraknie takich jak: "miłość", "ambicja", "'pasja"
Wystawa odbędzie się, symbolicznie, w Międzynarodowy Dzień Kobiet w Loftach de Girarda w Żyrardowie. Dzisiejsze lofty to dawna, uruchomiona w 1829 roku, fabryka lniarska. Fabryka dała początek miastu, którego nazwa wywodzi się od nazwiska jej pierwszego dyrektora Philipa de Girard.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...