Jednoosobowy dom, który ma tylko... 40m2. Takie cudo powstało na osiedlu w Krakowie

Dom mający zaledwie 40 m 2
Dom mający zaledwie 40 m 2 Fot. architektlemanski.pl
Dom, który ma zaledwie 40m2, ale posiada wszystkie niezbędne pomieszczenia, obecne w większych wnętrzach, a także garaż. To propozycja architekta Tadeusza Lemańskiego, który stworzył "Domo dom", czyli jednoosobowe lokum na jednym z krakowskich osiedli. Co w nim znajdziemy?


Maleńki dom, mający jedynie 40m2 i posiadający wszystkie niezbędne pomieszczenia do funkcjonowania w nim? To możliwe. Lokum znajduje się na jednym z krakowskich osiedli i stworzony został przez architekta Tadeusza Lemańskiego. – Zostałem poproszony o stworzenie takiego domu z garażem przez jednych z państwa, tzw. "domu ogrodnika". Chciałem, żeby dali mi wolną rękę co do jego zaprojektowania – opowiada nam Tadeusz Lemański.


Jak w tak małej przestrzeni zmieścić wszystkie niezbędne pomieszczenia? Jak podkreśla Lemański, trzeba po prostu zminimalizować niezbędną powierzchnię. Taki dom ma również zapewnić potencjalnemu mieszkańcowi komfort jego posiadania, a także bliskość przyrody czy dystans do sąsiadów. A co znajdziemy w jego wnętrzach?

– Salon z aneksem kuchennym, sypialnię, która nie jest oddzielona ścianami. Umieszczona została w łukowato wygiętej w górę części budynku. Pod sypialnią znajdziemy garaż z miejscem na samochód, a także schowek na deskę surfingową czy rower – mówi architekt. Część garażowa mająca 22m2 pokryta została z zewnątrz jasnym piaskowcem, natomiast część mieszkalną obłożono czarną blachą tytanowo-cynkową. W 40m2 znalazła się również łazienka. – Łazienka jest oczywiście minimalnych rozmiarów – tłumaczy Lemański.
Warto również podkreślić, że z końcem 2013 roku jury wybrane przez Stowarzyszenie Architektów Polskich wyłoniło ten projekt jako jeden z dziesięciu najlepszych realizacji domów które reprezentują Polskę na wystawie V4 Family Houses - domy Jednorodzinne w Krajach Grupy Wyszehradzkiej.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Węgrzy w Budapeszcie pokazali, co robić, by pokonać Orbana. Lekcja dla rywali PiS
0 0Trump ich zdradził, znaleźli nowego sojusznika. Oto skutki pierwszych dni tureckiej inwazji w Syrii
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Nobel z ekonomii trafił w dobre ręce. Ci ludzie pomogli 5 milionom dzieci
0 0Miały być darmowe podręczniki, a nie ma ich wcale. Tak się zmusza rodziców do płacenia

NIE TYLKO POLITYKA

Sephora 0 0Udział w tym projekcie dużo nam dał". Współzałożycieli TOBO + MALA o programie dla kobiet
Rankomat 0 0Wyprawka dla niemowlaka. Co trzeba kupić i z jakim wydatkiem należy się liczyć?
OPINIA 0 0Koalicja wpadła w identyczną pułapkę, z jaką przez lata walczył PiS
FELIETON 0 0A może czas po prostu przestać płakać i w końcu zrozumieć, że właśnie taka jest Polska: PiS-owska