Las w słoiku – dekoracyjne cudo, które możesz zrobić samodzielnie

Las w słoiku wprowadza do mieszkania miły klimat, a zrobienie go nie wymaga od nas wielkich umiejętności
Las w słoiku wprowadza do mieszkania miły klimat, a zrobienie go nie wymaga od nas wielkich umiejętności Fot. Maciej Stanik
Las w słoiku od pewnego czasu podbija serca osób, które kochają zieleń w domu i dekoracyjne smaczki. Wyglądem przypomina magiczny świat z Hobbita zamknięty w niewielkiej szklanej przestrzeni. W praktyce okazuje się, że stworzenie takiego mikrokosmosu wcale nie jest trudne. Wystarczy odrobina chęci i kilka produktów ze sklepu florystycznego.

Większe problemy pojawiają się później, gdy taki las stanie już w mieszkaniu na honorowym miejscu. Z wielu relacji wynika, że dość łatwo doprowadzić rośliny do kiepskiego stanu. Ale wystarczy zdobyć podstawową wiedzę z tego zakresu, żeby utrzymać ten mały raj w przyzwoitym stanie. Zatem... zaczynamy!

Potrzebne będą:
- szklane naczynie z zamknięciem
- keramzyt ogrodniczy
- węgiel aktywny
- ziemia (najlepiej uniwersalna)
- rośliny (powinny mieć jednakowe wymogi pielęgnacyjne)
- mech (ważne: mech jest pod ochroną i nie można go pozyskiwać samodzielnie z lasu, natomiast można się w niego zaopatrzyć w sklepie florystycznym)
- elementy ozdobne (kamienie, gałęzie, kora)

Na dno naczynia sypiemy keramzyt ogrodniczy, który spełnia funkcję drenażową, czyli odprowadza nadmiar wilgoci. Grubość warstwy powinna być taka, żeby przykryła dno naczynia.

Na warstwę keramzytu wysypujemy cienką warstwę węgla aktywnego (chroni roślinę przed bakteriami i grzybami), a na to - ziemię. Ziemi powinno w słoiku znaleźć się tyle, żeby swobodnie można było posadzić rośliny, które przygotowaliśmy.

Jeśli jesteś już zdecydowany co do tego, jak ma wyglądać twój las i ile roślin ma się w nim znaleźć, zrób w ziemi zagłębienia, a następnie umieść w nich rośliny. Przestrzenie powstałe między korzeniami a ścianami słoika przysyp ziemią. Zwróć uwagę na ścianki słoika - jeśli są brudne, przetrzyj je papierowym ręcznikiem.


Kolejnym etapem jest mech, który układamy wedle uznania i fantazji. Przestrzenie między mchem można wypełnić czymś ozdobnym.

Gotowe!


Warto pamiętać:
- Rośliny należy łączyć ze względu na ich upodobania. W słoikach najlepiej sprawdzają się te rośliny, które lubią wilgoć (paproć, bluszcz, widliczki). Nie łączmy ich już z tymi, które wolą mieć sucho.
- Najczęstszym problemem lasów w słoiku jest nadmierne podlewanie. Wilgotność należy sprawdzać bezpośrednio palcem raz na kilka tygodni. Podlewamy rośliny niewielką ilością wody dopiero, gdy podłoże przeschnie.
- Las powinien stać w jasnym miejscu, ale nie powinno się go wystawiać na bezpośrednie działanie słońca. Jeśli wybieramy parapet, to raczej od północnej lub wschodniej strony.

A jeśli los lasów leży wam na sercu, możecie dołączyć do akcji organizowanej przez WWF. Dramat Puszczy Karpackiej trwa. Możemy pomóc i uratować przyrodę przed złym działaniem człowieka. Wystarczy podpisać petycję.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...