Tak wyglądała Warszawa sto lat temu. Zdjęcia Zdzisława Marcinkowskiego robią wrażenie!

Ulica Marszałkowska w Warszawie
Ulica Marszałkowska w Warszawie Fot.warszawa.ap.gov.pl/ Zdzisław Marcinkowski
O tym, jak wyglądała Warszawa sto lat temu można przeczytać w książkach, posłuchać historii varsavianistów lub też podpatrzeć na fotografiach Zdzisława Marcinkowskiego, które od lat znajdują się w warszawskim Archiwum Państwowym. Teraz ujrzały światło dzienne i zobaczyć może je każdy. – To piękna kolekcja, pokazująca rozbudowę tego miasta i życie w nim – zdradza w rozmowie z naTemat varsavianista Ryszard Mączewski.

Spoglądając na czarno-białe fotografie stolicy z lat 1904-1939 można się zachwycić. Podpatrzeć, jak wyglądała Warszawa w okresie międzywojennym może teraz każdy. Zdjęcia Warszawy dostępnego na stronie Archiwum Państwowego to olbrzymi zbiór czarno-białych fotografii wykonanych przez stołecznego fotografa Zdzisława Marcinkowskiego. – To jest ogromna, fantastyczna kolekcja (ponad trzy tysiące fotografii), pokazująca całe miasto, jego najpopularniejsze dzielnice takie jak m.in. Śródmieście, Mokotów czy Wolę. Marcinkowski fotografował zarówno nowo powstające budynki, ale też życie toczące się w mieście i nad Wisłą; łodzie, statki pasażerskie czy też fotografie z budowy mostów – mówi nam varsavianista Ryszard Mączewski.
Fotografie Starego Miasta, Wału Miedzeszyńskiego i Marszałkowskiej
Dzięki dobrym technikom digitalizacyjnym, instytucje tak jak Archiwum Państwowe w Warszawie udostępniają fotografie, które do tej pory mogliśmy oglądać jedynie w książkach o Warszawie. Na zdjęciach wykonanych przez Marcinkowskiego można dostrzec m.in. Wisłę i przystań Żeglugi Parowej Maurycego Fajansa przy lewym brzegu, Rynek Starego Miasta w czasie konserwacji, nakładania polichromii w 1928 roku, Wał Miedzeszyński i Plażę Poniatówkę na brzegu praskim w 1929 roku.
Nie brakuje też fotografii pokazujących centrum Warszawy, tak jak Ulicy Marszałkowskiej i rogu Chmielnej, a także życia toczącego się w mieście. Zdzisław Marcinkowski na swoich fotografiach pokazał m.in. tłumy na giełdzie używanych podręczników szkolnych, przed księgarnią Kleinsingera w 1930 roku. W zbiorach nie brakuje też zdjęć przedstawiających żebraków. W 1933 roku bezdomnych w Warszawie mogło być nawet 40 tys.
Jak podkreśla Mączewski, na zdjęciach fotografa każdy znajdzie coś dla siebie. – Te zdjęcia są fantastyczne. Pokazują rozbudowę Warszawy, życie miasta, wnętrza zakładów, kobiety przy maszynach. To piękna kolekcja pokazująca międzywojenną Warszawę.
Zdzisław Marcinkowski urodził się w 1881 roku na Starym Mieście w Warszawie. Był fotografem-amatorem. Robił zdjęcia nie tylko zabytkom miasta, ale też ich mieszkańcom; straganiarzy, handlarzy i żebraków. Prowadził tajne laboratorium fotograficzne w domu przy ul. Bednarskiej 23. Gdy rozpoczęło się Powstanie Warszawskie, został wywieziony do Oświęcimia przez Niemców.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...