Jedzenie może mieć realny wpływ na zaburzenia psychiczne. Czym jest psychiatria żywieniowa?

Psychiatria żywieniowa może okazać się bardzo pomocna przy leczeniu i diagnozowaniu pewnych zaburzeń psychicznych. Orzechy włoskie to jeden z produktów zawierających kwasy Omega 3 i magnez, które pozytywnie wpływają na pracę mózgu
Psychiatria żywieniowa może okazać się bardzo pomocna przy leczeniu i diagnozowaniu pewnych zaburzeń psychicznych. Orzechy włoskie to jeden z produktów zawierających kwasy Omega 3 i magnez, które pozytywnie wpływają na pracę mózgu Fot. Pixabay
W dzisiejszych czasach mamy dostęp do jedzenia i potraw z całego świata, w związku z czym spożywamy bardzo zróżnicowane posiłki, w których nierzadko brakuje istotnych składników odżywczych, a gdy już się pojawiają to najczęściej nie są odpowiednio zbilansowane. Co ciekawe niedobory magnezu czy kwasów Omega 3 mogą mieć wpływ nie tylko na kondycję fizyczną organizmu, ale również na zdrowie psychiczne, o czym przekonuje psychiatria żywieniowa, która może okazać się techniką pomocną przy diagnozowaniu i leczeniu zaburzeń psychicznych takich jak m.in. stany lękowe czy depresyjne.


O psychiatrii żywieniowej mówi się, że jest przyszłością w profilaktyce i terapii chorób psychicznych. U jej podłoża leży odpowiednia dieta, mająca zapewniać organizmowi wskazane dawki składników odżywczych, których często brakuje w przetworzonej żywności. Jak się okazuje dla osób cierpiących na depresję, ADHD czy stany lękowe brak określonych składników może skutkować dodatkowym pogorszeniem nastroju i kondycji. Z kolei odpowiednie dawkowanie suplementów takich, jak kwasy omega 3, cynk, magnez czy witamina D3 może złagodzić lęki i pozytywnie wpłynąć na nastrój.

– Rzeczywiście, odpowiednie odżywianie może mieć wpływ również na kondycję psychiczną – mówi naTemat mgr inż Aleksandra Kubacka, dietetyk i psychodietetyk z poradni Zielony Pieprz. – Od niedawna mówi się, że część stanów depresyjnych może mieć swoje źródło w jelicie cienkim, którego zaburzona flora bakteryjna – spowodowana niewłaściwą dietą – może dawać objawy obniżonego nastroju, prowadzącego właśnie do stanów depresyjnych.


Decydując się na odpowiednią dietę powinniśmy zwracać szczególną uwagę nie na spektakularne efekty odchudzające, ale elementy prozdrowotne. Jak mówi Aleksandra Kubacka cukry proste, znajdujące się w takich produktach jak białe pieczywo czy słodycze powinny całkowicie pójść w odstawkę – Kluczem do zdrowia jest zbilansowana dieta, za pomocą której dostarczymy organizmowi istotnych składników odżywczych – kwasów Omega 3, magnezu, witamin antyoksydacyjnych a także psychobiotyków. Dostarczanie organizmowi zróżnicowanych składników odżywczych w zrównoważonych ilościach może, w dłuższej perspektywie, pozytywnie wpłynąć na samopoczucie i pracę mózgu – dodaje dietetyk.

Aleksandra Kubacka podkreśla, że psychiatria żywieniowa to obiecująca dziedzina, która w przyszłości może okazać się pomocna lekarzom psychiatrom czy psychoterapeutom jako element wspomagający terapię chorób neurodegeneracyjnych i zaburzeń związanych z obniżeniem nastroju.

Również psychologowie potwierdzają wpływ żywienia na psychikę i wskazują na istnienie pewnych zależności w pracy specjalistów z dziedziny psychiatrii czy psychologii i dietetyki – Przy zaburzeniach odżywania skierowanie pacjenta do psychodietetyka jest regularną praktyką - zauważa Barbara Wesołowska-Budka, psycholog- psychoterapeuta- seksuolog z Poradni Zdrowia Psychicznego EDUCATIO. – Jeśli mowa natomiast o zaburzeniach psychicznych, które nie wynikają bezpośrednio z problemów z odżywianiem, kierowane są one do konsultacji dietetycznej dopiero po wcześniejszych sesjach z psychologiem czy psychiatrą, którzy mogą zdecydować o ich zasadności. Kompleksowa opieka psychologiczna, zakładająca współpracę specjalistów z różnych dziedzin, to najlepszy sposób na pomoc i znalezienie odpowiedniego leczenia dla pacjenta, zmagającego się z zaburzeniami psychicznymi.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

POZNAJ DADHERO.PL

0 0Po rozwodzie też możesz być dobrym ojcem. Musisz pamiętać o kilku rzeczach – wiem z doświadczenia
MOTO 0 0Czy McLaren naprawdę jest tak kosmiczny, jak wygląda? W środku od razu zaskakuje jedna rzecz
POPKULTURA 0 0Zepsuliście mi serial, na który czekałam! "Batwoman" miała być hitem, a jest porażką
0 0Gdańsk z prestiżową nagrodą. Miasto rządzone przez Dulkiewicz dostanie 50 tys. euro
0 0500+ już się wypaliło. Wystarczył rok, by w Polsce żyło prawie pół miliona więcej skrajnie biednych
HYDEPARK 0 0Nie mogłem w to uwierzyć. Dostałem nagrodę za najlepszy tatuaż na najważniejszej imprezie
0 0Pierwsza taka seria podcastów w Polsce. Ich tematami będą dziennikarskie śledztwa

NA ŚWIECIE

POLECAMY 0 0"Nokaut przez KO". Wyjaśniamy, dlaczego na Pomorzu to PiS przegrało wybory
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Na marszałka Senatu tylko Brejza! PO nie może zmarnować funkcji trzeciej osoby w państwie
0 0Startował w Gdańsku, teraz znokautował rywali na Podkarpaciu. Tajemnica sukcesu Grzegorza Brauna
TYLKO W NATEMAT 0 0Był kandydatem KO do Sejmu. W tej komisji dostał okrągłe zero głosów, chociaż głosował na... siebie