Polscy architekci z drugą nagrodą w międzynarodowym konkursie. Ich projekt biblioteki inspirowanej Pinokiem zachwyca!

Projekt Marcina Gierbienisa i Damiana Poklewskiego
Projekt Marcina Gierbienisa i Damiana Poklewskiego Fot. www.gierbienis.pl
Polscy architekci z pracowni architektonicznej Gierbienis + Poklewski otrzymali nie lada wyróżnienie. Marcin Gierbienis i Damian Poklewski-Koziełł zdobyli drugą nagrodę w międzynarodowym konkursie dla architektów. Ich zadaniem było przygotowanie projektu biblioteki inspirowanego bajką o Pinokio. Co zaprezentowali Polacy?

Polscy architekci pokazali, że potrafią być bardzo pomysłowi i kreatywni. Projekt biblioteki inspirowanej Pinokiem Marcina Gierbienisa i Damiana Poklewskiego-Koziełł zdobył uznanie międzynarodowego jury, którzy przyznali Polakom drugie miejsce w konkursie dla architektów. Został on zorganizowany pod patronatem Young Architects Competitions i Fundacji Carlo Collodiego.

Inspiracja malowniczą Toskanią
Inspiracją dla projektantów w trakcie procesu tworzenia był malowniczo położony wśród wzgórz region Toskanii z charakterystyczną Villą Garzoni. "Zależało nam, aby budynek współgrał z istniejącym krajobrazem ze szczególnym uwzględnieniem przepływającej przez działkę rzeki oraz oferował odbiorcy architekturę wysokiej jakości, tak, aby jego forma i funkcja ze sobą harmonizowały. W naszym projekcie włączamy rzekę do wnętrza budynku, a przestrzeń biblioteki poprzez swobodne linie nawierzchni staje się naturalną kontynuacją krajobrazu i jego integralną częścią.
Integracja krajobrazu z budynkiem stała się możliwa dzięki całkowicie przeszklonym ścianom zewnętrznym. Pozwoliło to zatrzeć granicę między tym, co na zewnątrz i wewnątrz. Nad wszystkim zawieszona jest wielopoziomowa, przestrzenna, drewniana struktura zadaszenia, które jest dla nas również istotnym środkiem wyrazu i podkreśla rolę stolarza – rzeźbiarza w procesie realizacji budynku oraz powrót do tradycyjnej formy budownictwa, ale we współczesnym wydaniu" – tak skomentowali swój projekt Gierbienis i Poklewski w mediach społecznościowych.

Ostateczny projekt to otwarta przestrzeń, odwołująca się do pro-ekologicznych aspektów architektury. "Ostatecznie powstała przestrzeń maksymalnie otwarta, pozbawiona barier architektonicznych i dobrze oświetlona naturalnym światłem dziennym, kojarząca się się z ciepłem i bezpieczeństwem. Również odwołująca się do aspektów pro-ekologicznych architektury, a także z punktu widzenia założeń konkursu wprowadzająca oczekiwany walor innego, bajkowego świata" – napisali architekci.

Biblioteka powstanie w mieście autora "Pinokio"

Pierwsze miejsce w konkursie zdobyła francuska pracownia architektoniczna z Marsylii. Zwycięska biblioteka ma powstać w Toskanii, a dokładnie w miasteczku Collodi, gdzie autor Pinokia Carlo Collodi spędził dzieciństwo.
Stowarzyszenie Young Architects Competitions chce promować współczesne projekty, ucieleśniające osobiste oraz czasowe podejście do przestrzeni architektonicznej. Jednym z nim jest właśnie konkurs "Pinocchio Children's Library”, w którym udział wzięli młodzi architekci z całego świata.


Pracownia architektoniczna Gierbienis + Poklewski powstała w 2016 roku. Założyli ją dwaj architekci, absolwenci Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej - Marcin Gierbienis i Damian Poklewski-Koziełł. Na swoim koncie mają nagrody zdobyte w ogólnopolskich konkursach architektonicznych, m.in. za projekty biblioteki publicznej w Mielcu oraz budynku edukacyjnego w Leśnym Ogrodzie Botanicznym Marszewo.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...