74-latek z Legionowa od lat wozi mieszkańców rikszą. Prosił o nową urzędników, ale zawiedli. Pomogli zwykli ludzie

Pan Zdzisław cieszy się z nowej rikszy
Pan Zdzisław cieszy się z nowej rikszy Fot.tustolica.pl
Zdzisław Wasilewski od prawie 30 lat wozi rikszą mieszkańców Legionowa. Gdy w ubiegłym roku podupadł na zdrowiu i pchanie ciężkiego pojazdu było ponad jego siły, poprosił o pomoc urzędy, które mogłyby sfinansować pojazd elektryczny. Odpowiedzi od urzędników co prawda się nie doczekał, ale na szczęście z pomocą przyszli zwykli ludzie. – Jest satysfakcja z tego, że można komuś pomóc bezinteresownie – mówi w rozmowie z naTemat Tomasz Wierzchoń, właściciel warsztatu samochodowego w Żyrardowie, który skonstruował dla pana Zdzisława elektryczną rikszę.


Zdzisław Wasilewski z Legionowa od prawie 30 lat pomaga mieszkańcom miasta. Wolontariuszem został w 1989 roku. Był czas, gdy sprzątał piekarnię w zamian za bułki, które rozdawał dzieciom, rozwoził mieszkańcom drewno i świąteczne paczki. Opiekował się też chorym sąsiadem na wózku inwalidzkim. Po jego śmierci rodzina oddała wózek panu Zdzisławowi. Jako że Wasilewski lubił majsterkować, postanowił przerobić go na rikszę i wozić potrzebujących i chorych mieszkańców; zabierał ich do lekarza lub też na spacery, tak jak w przypadku jednego z niewidomych mieszkańców, aby ten "złapał trochę świeżego powietrza".


Zwrócił się o pomoc do urzędników
W pewnym momencie pchanie ciężkiego wózka było ponad siły pana Zdzisława, dlatego zwrócił się do władz dzielnicy o sfinansowanie pojazdu elektrycznego. "Chodziłem po naszych urzędach, a nawet miejskich spółkach prosząc o pomoc, to kazali składać papiery i czekać. Poprosiłem nawet o pomoc jedną z większych, prywatnych telewizji, to mi odpowiedzieli, że pieniędzy nie mają. I tak się odbijałem od urzędów do urzędów" – opowiadał 74-letni mieszkaniec Legionowa w rozmowie z portalem tustolica.pl

Urzędnicy nie pomogli. Pomocną dłoń wyciągnęli zwykli mieszkańcy, tak jak Tomasz Wierzchoń, właściciel warsztatu samochodowego w Żyrardowie. Środki na stworzenie nowej rikszy dla pana Zdzisława zdobył za pośrednictwem jednego z forów, poświęconego pojazdom elektrycznym.

– Najpierw zobaczyłem reportaż o panu Zdzisławie w "Teleexpresie". Tam padła informacja, że on nie ma już siły i zaczyna zbierać pieniądze na elektryfikację tej rikszy. W pewnym momencie na forum użytkowników pojazdów elektrycznych (pojazdyelektryczne.org) stwierdziliśmy, że warto temu panu pomóc. I tak powoli każdy coś dorzucił; niektórzy materiały, inni finanse. Jak to wszystko zostało zebrane do kupy, riksza została przywieziona do mnie do domu. W ciągu dwóch tygodni została zamontowana w niej elektryka – tłumaczy Wierzchoń.
Dostał nowy, lepszy pojazd
Elektryczna riksza posiada m.in. akumulator litowo-jonowy wraz z niedużą ładowarką, tylni hamulec do koła napędzanego silnikiem oraz lampki pokazujące stan akumulatora umieszczone na kierownicy, reflektory i głośny dzwonek. Pojazd został już przekazany panu Zdzisławowi. – Powoli jeździ, uczy się, bo to inna technika jazdy, ale już nie musi pedałować, więc będzie mu lżej – dodaje Wierzchoń.


Właściciel warsztatu samochodowego cieszy się, że mógł sprawić rikszarzowi nowy pojazd. Zresztą to nie pierwszy raz, gdy mieszkańcy Żyrardowa wspierają potrzebujących.
– Stworzyliśmy kiedyś dla inwalidy rower elektryczny. Czasem mamy takie pomysły, że pomagamy komuś zupełnie bezinteresownie. Ja jestem społecznikiem, organizuję różne imprezy za darmo. Cieszę się, że ludzie są potem zadowoleni. Jest taka satysfakcja, że się komuś pomogło, a ten ktoś się cieszy. Ja to lubię – tłumaczy nasz rozmówca.

Jest legendą Legionowa
Pan Zdzisław cieszy się z nowego pojazdu i dziękuje za pomoc mieszkańcom Żyrardowa.
"Chciałem zadzwonić do prezydenta Żyrardowa, aby wiedział i innym powiedział, jakich wspaniałych ma mieszkańców" – mówił rikszarz w rozmowie z portalem eglos.pl

Zdzisław Wasilewski to legenda Legionowa. Dwa lata temu władze miasta przyznały mu tytuł Człowieka Roku." Pańska radość, kreatywność i gotowość do niesienia pomocy innym zostały dostrzeżone przez Kapitułę Konkursu. Mamy ogromne uznanie dla Pańskiej działalności, w którą wkłada Pan całe serce. Pańska riksza stała się symbolem pomocy nie tylko mieszkańcom DPS Kombatant, ale także wszystkim potrzebującym. Dzięki Panu osoby starsze i mniej sprawne mają możliwość przemieszczania się na terenie Legionowa" – tak uzasadniono wyróżnienie dla pana Zdzisława. Dzięki nowej rikszy 74-latek może szybciej i sprawniej przewozić mieszkańców!

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Pisał o "tęczowej zarazie". Stał się męczennikiem na prawicy
0 0Dlaczego wierzę Jarosławowi Kaczyńskiemu