Najważniejsze filmowe festiwale w pigułce. Wystartowała warszawska Wiosna Filmów

Monica Bellucci w najnowszym filmie Emira Kusturicy: "Na mlecznej drodze". Premierowy pokaz odbędzie się podczas Wiosny Filmów
Monica Bellucci w najnowszym filmie Emira Kusturicy: "Na mlecznej drodze". Premierowy pokaz odbędzie się podczas Wiosny Filmów Fot. materiały prasowe
Cannes, Berlin, Wenecja, Toronto, Karlowe Wary, Locarno, Montreal, San Sebastián - te wszystkie filmowe stolice na tydzień przeniosą się do Warszawy, a konkretniej - w większości - na warszawską Pragę.

To właśnie w tamtejszym kinie Praha odbędzie się większość z 65 projekcji w ramach Wiosny Filmów. W tym roku dodatkowe wsparcie zapewnia również kino Amondo, gdzie w dniu otwarcia festiwalu można było obejrzeć „Do zobaczenia w zaświatach” - francuski dramat nagrodzony pięcioma Cezarami. Ekranizacja bestsellerowej powieści Pierre’a Lemaitre’a miała podczas Wiosny Filmów swoją polską premierę.

Premier w trakcie festiwalu będzie więcej - dokładnie 20. Jako pierwsi, widzowie festiwalu zobaczą mi.n. najnowszy obraz wybitnego włoskiego reżysera Ferzana Özpetka "Neapol spowity tajemnicą" ("Naples in Veils") oraz, pokazywane w konkursie głównym festiwalu, "Tranzyt" ("Transit") w reżyserii Christiana Petzolda i "Walc w alejkach" ("In the Aisles"), dramat jednego z najciekawszych młodych reżyserów niemieckich Thomasa Stubera.

Kinowi smakosze muszą koniecznie zaznaczyć w festiwalowej rozpisce singapurski "Ramen. Smak wspomnień" ("Ramen shop"), nowy film Erica Khoo, autora „Tatsumi”, „12 pięter” i „Bądź ze mną”, prezentowany w sekcji Kino Kulinarne 68. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie.


Przedpremierowo podczas festiwalu zostanie pokazany włoski dramat "Ostatnie prosecco hrabiego Ancillotto" (The last prosecco"). Główną rolę w filmie zagrał znany m.in z głośnego komediodramatu "Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie", Giuseppe Battiston.

Festiwalowy program powinni śledzić uważnie fani Wesa Andersona - przedpremierowo zostanie pokazana jego “Wyspa psów”, oraz Emira Kusturicy - na festiwalu zadebiutuje jego “Na mlecznej drodze” z Monicą Bellucci w roli głównej. Wiosna Filmów to również szansa na nadrobienie oscarowych zaległości. Spóźnialscy dostaną kolejną szansę, aby zobaczyć “Twojego Vincenta” czy “Florida Project”.

Pasmo “Polskie kino na świecie” to z kolei pozycje obowiązkowe dla tych, których ciężko przekonać, że rodzima kinematografia na przestrzeni ostatnich lat zaliczyła gigantyczny skok jakościowy. Po seansie “Twarzy”, “Pomiędzy słowami” czy “Najlepszego” argumentów na nie będzie znacznie mniej.

Festiwal Wiosna Filmów potrwa do niedzieli, 22 kwietnia. Projekcje odbywają się w kinie Praha i kinie Amondo w Warszawie. Program dostępny jest na stronie festiwalu: www.wiosnafilmow.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...