Pizza z keczupem, kapcie po innych i otwarta kanapka. Oto 10 "dziwactw" Polaków, z których śmieją się Brytyjczycy

"Dziwactwa" Polaków widziane oczami Brytyjczyków
"Dziwactwa" Polaków widziane oczami Brytyjczyków Fot. Instagram
Każdy kraj ma swoje zwyczaje i "dziwactwa", które rozumieją tylko i wyłącznie jego mieszkańcy. Choć dla nas kapcie, niekoniecznie nowe, które podstawia się pod nos gościom w mieszkaniu, oglądanie "Kevina samego w domu"co roku w Boże Narodzenie czy smarowanie pizzy keczupem jest czymś normalnym, dla Brytyjczyków to zabawne wpadki. Jakie jeszcze dziwactwa wytykają nam mieszkańcy Wielkiej Brytanii?

Choć emigranci mieszkający w Polsce od lat, są przyzwyczajeni do niektórych zachowań Polaków czy zwyczajów, dla innych narodowości mogą to być totalne dziwactwa, które wydają się niedorzeczne, zabawne i totalnie od "czapy". Brytyjczycy wymienili 10 punktów, wśród których znalazły się pewne zachowania i przyzwyczajenia Polaków. Dla nas normalne, dla nich niezrozumiałe. Oto one!

Świętowanie imienin


Brytyjczycy celebrują urodziny, Polacy urodziny i imieniny. "Imieniny często wymagają spotkania towarzyskiego w domu solenizanta oraz jedzenia tortu i słodyczy w miejscu pracy" – czytamy na stronie ForeingersinPoland.com we wpisie zatytułowanym 11 Quirks Polish people don’t realise are super weird". Jeśli chcesz dołączyć do Polaków, zajrzyj do kalendarza i sprawdź, w którym miesiąc i dniu wymienione jest twoje imię"– żartują z nas Brytyjczycy.
Choć rzeczywiście tradycja obchodzenia imienin ma korzenie katolickie i praktykowana jestw Polsce, dotyczy głównie osób starszych, którzy rzeczywiście w dniu swoich imienin robią małe przyjęcia w rodzinnym gronie.

Niemal wszystkie filmy dubbingowane są przez jeden męski głos


Dla mieszkańców Wielkiej Brytanii bardzo dziwne jest dubbingowanie zagranicznych filmów w polskiej telewizji przez jednego lektora. "Oglądając zagraniczne filmy, byłeś przyzwyczajony do napisów. To, czego doświadczysz w Polsce, to następny poziom"– żartują z nas Brytyjczycy. Jak podkreślają, filmy w obcych językach najczęściej dubbinguje jeden facet o monotonnym głosie.

#microfono #estudio #doblaje #cabina #audio #grabacion #recording #mic #study #dubbing

Post udostępniony przez EseDave (@davejounes)

Otwarta kanapka


Kolejnym polskim "dziwactwem", z którego śmieją się mieszkańcy Wielkiej Brytanii to... kanapka. Dla nich kanapka jest połączeniem dwóch kawałków tostów czy innego pieczywa, między którymi znajduje się na przykład ser i inne dodatki. Tymczasem w Polsce bardzo często kanapka jest po prostu kawałkiem pieczywa, na którym znajduje się ser, wędlina oraz warzywa. Brytyjczycy nazywają ją "otwartą kanapką" lub "oszustem" i dodają, że taki zwyczaj jedzenia kanapki mają nie tylko Polacy, ale też Skandynawowie.

Kapcie po kimś


"Kiedy wchodzisz do polskiego domu, musisz zdjąć buty. Nie jest to zaskakujące, ponieważ taki zwyczaj panuje w wielu krajach. Ale tylko w Polsce, gospodarz zaoferuje ci parę używanych kapci, które nosiło przed tobą wielu gości"– czytamy we wspomnianym już wpisie. Brytyjczycy podkreślają też, że gdy się odmówi założenia kapci, gospodarz będzie nalegał na ich założenie, bo nie do pomyślenia jest chodzić boso w polskim domu.

#kapcie mam „branżowe”

Post udostępniony przez Iwona W. (@iwona_widlak)

Keczup lub sos czosnkowy do pizzy


Rzeczywiście, zwyczaj smarowania w Polsce pizzy keczupem lub sosem czosnkowym może wydawać się dziwny nie tylko Włochom, ale też Brytyjczykom. "Sos czosnkowy jest królem" – żartują. Choć faktycznie, w sieciowych pizzeriach dostaniemy keczup lub sos czosnkowy do pizzy, w wielu miejscach podaje się pizzę bez żadnych dodatków, nawet oliwy.

Przyjaciele rodziców to ciocie i wujkowie


Polskie dzieci mają mnóstwo cioć i wujków, którzy nie są z nimi spokrewnieni. Są tylko przyjaciółmi ich rodziców. Rzeczywiście, w Polsce ten zwyczaj nazywania starszych osób przez dzieci przyjął się doskonale. Określenie ich "pan" lub "pani"w przypadku, gdy są dobrymi znajomymi dorosłych byłoby niezręczne.


Wszędzie parawany!


Okazuje się, że plażowy parawaning rozśmiesza nie tylko samych Polaków. Właśnie ten zwyczaj, masowe odgradzanie się parawanami od pozostałych plażowiczów, zostało uwzględnione w rankingu dziwactw Polaków. "Dzięki parawanom możesz upewnić się, że nikt nie będzie siedział koło ciebie zbyt blisko" – żartują.

#parawaning #miedzywodzie #plaza #beach #poland

Post udostępniony przez Mateusz Madejski (@mmadejski)

Co to jest suszarka do ubrań?

"Polacy nie używają elektrycznych suszarek do ubrań, tylko wolą stojaki do suszenia"–czytamy we wpisie o polskich dziwactwach. Mieszkańcy Wielkiej Brytanii nie mogą nadziwić się, że podczas gdy pralki mają w sobie też suszarki, wolimy jednak suszyć ubrania na oddzielnej suszarce: rozkładanym stojaku.

"Kevin sam w domu" co roku na Boże Narodzenie


Tak, tak. Ten uroczy zwyczaj również dziwi Brytyjczyków. Szczególnie fala protestów Polaków, kiedy okazało się, że telewizja Polsat wycofuje "Kevina" ze świątecznej ramówki.

"Sto lat" śpiewne na wiele okazji


"Happy Birthday" to urodzinowa międzynarodowa piosenka, śpiewana tylko na urodziny.
Tymczasem nasze polskie " Sto lat" śpiewane jest nie tylko w dniu urodzin jubilata, ale
też na wszelkiej maści rocznicach, weselach i świętach państwowych. "Jedna piosenka na wiele okazji"– żartują Brytyjczycy, nie mogąc nadziwić się tej tradycji.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...