Nie dziwię się, że prezydent Duda tak się bawił w Lednicy. Oto dlaczego warto tam jeździć

Radość, modlitwa i zabawa na Spotkaniach Młodych w Lednicy
Radość, modlitwa i zabawa na Spotkaniach Młodych w Lednicy Fot. Agencja Gazeta/Piotr Skórnicki
Hitem sieci stał się ostatnio taniec Andrzeja Dudy z młodzieżą na Spotkaniach Młodych w Lednicy. Jednak nie tylko prezydent tak dobrze się bawił, ale tłumy osób w różnym wieku, które ściągnęły na Pola Lednickie. Czym przyciąga katolicka impreza, w której w tym roku uczestniczyło aż 85 tysięcy osób?

To wydarzenie pokazuje, że może być radośnie i gwarno, a młodzież potrafi bawić się bez alkoholu i głośnej muzyki. I choć wydawać by się mogło, że katolickie imprezy mogą być dużo w tyle pod względem frekwencji w odniesieniu do wielu licznych plenerowych imprez, wcale tak nie jest. Bo na spotkania młodych w Lednicy każdego roku ściąga kilkadziesiąt tysięcy osób. W tym roku na Polach Lednickich pojawiło się aż 85 tysięcy osób. Co takiego jest w tej imprezie, że młodych ciągnie do Lednicy?

"To nie jest tylko pójście w niedzielę do kościoła"
– Inicjatywa spotkań lednickich polega na tym, że młodzi ludzie wierzący, ale też niewierzący są zaproszeni do tego, żeby rozumieć różne wartości, które przekazywane są w taki nie do końca tradycyjny sposób. To nie jest tylko pójście w niedzielę do kościoła, czy na przykład na lekcje religii, bo do tego jesteśmy przyzwyczajeni. To przekładanie wiary na kulturę. My zapraszamy ludzi do tego, żeby obejrzeli spektakl, potańczyli, pośpiewali i wzięli udział w rożnych misteriach, które przygotowujemy. Uczestnicy mają szansę przeżyć coś niezwykłego. Nie są zaproszeni do pasywnego uczestnictwa, ale do tego, żeby czynnie angażować się w to, co proponujemy– wyjaśnia Dominika Chylewska, rzecznik prasowa wydarzenia.
A młodzi angażują się, i to jak. Takim przykładem jest gest obmywania nóg, który w tym roku odbył się w Lednicy.– To jest gest prosto z ewangelii. Jezus mówił nam, że skoro on obmywał nogi apostołom, to i my też powinniśmy sobie nawzajem to robić. To jest coś, co możemy zrozumieć. Dlatego my, czyli organizatorzy, dajemy młodym ludziom butelkę wody, ręcznik i zapraszamy ich do tego, żeby faktycznie ten gest wykonali, tłumacząc, co on ma symbolizować. Przeżywanie ich pomaga po prostu lepiej zrozumieć ludziom temat naszego spotkania i tego, co chcemy przekazać.
Dominika Chylewska, rzeczniczka prasowa Spotkań Młodych w Lednicy

Kiedy ja pozwalam obmyć komuś stopy, to pozwalam też na to, żeby ktoś mi pokazał, że mnie kocha. Gdy my obmywamy je drugiej osobie, to też pokazujemy, ze my go kochamy i że jest dla nas bliźnim. Rozumiejąc to przesłanie, młodzi faktycznie byli w stanie wykonać ten gest, bo on wcale nie jest taki prosty. Jesteśmy na polach, dostajemy butelkę wody i ręcznik. Ktoś ma zdjąć skarpety i buty i pozwolić dotknąć swoich stóp. To jest gest bardzo mocny i trudnyTaniec Andrzeja Dudy i spowiedź pod gołym niebem
Choć spotkania młodych w Lednicy odbywają się od 2000 roku, to właśnie ta edycja została wyjątkowo rozsławiona w mediach. Wszystko za sprawą Andrzeja Dudy, z młodzieżą, który podbił internet. Nazwany przez internautów "Duda Dance" rozbawił ludzi, ale też został pochwalony przez innych polityków. "Doskonała forma prezydenta. W takim upale, taki taniec i tempo utrzymane – chwalił Andrzeja Dudę lider PSL, Władysław Kosiniak – Kamysz.
Duda nie tylko tańczył, ale dziękował młodzieży za obecność na Polach Lednickich. "Dziękuję, że tu przybywacie i się modlicie - tak, jak nam od 1050 lat nakazuje tradycja – w tym niezwykłym miejscu, w którym bije historyczne serce naszej ojczyzny. Być może to tutaj książę Mieszko i jego otoczenie przyjmował chrzest. W każdym razie na pewno tutaj bywał i być może to właśnie tu podjął tę decyzję, która zbudowała państwo polskie, o tym, by przyjąć chrześcijaństwo" – mówił prezydent.
Spotkania młodzieży w Lednicy to m.in. wspólna modlitwa i spowiedź pod gołym niebem. Punkt kulminacyjny i zwieńczenie każdego spotkania co roku to przejście uczestników przez Bramę–Rybę w symbolicznym geście wyboru Chrystusa. Te dwa elementy, spowiedź pod gołym niebem i przejście przez bramę zapamiętała Kasia, który uczestniczyła w lednickich spotkaniach wiele lat temu.– Byłam w Lednicy wiele lat temu. Wyciągnęła mnie tam przyjaciółka. Ona zawsze udzielała się w kościelnych kółkach, oazach, ja raczej trzymałam się z dala od takich rzeczy. Jednak zawsze mnie trochę ciekawiły. No bo coś w tym wszystkim musi być, skoro młodzi ludzie jadą na drugi koniec Polski i tak otwarcie mówią o Bogu. Teraz jestem bardzo sceptycznie nastawiona do działań kościoła, ale muszę przyznać, że tam, w Lednicy, miałam okazję zobaczyć, jak działają księża, którzy kierują się prawdziwą pasją. Widać było zaangażowanie i zabawę. Była w tym jakaś wspólnotowa lekkość. Pierwszy raz w życiu spowiadałam się twarzą w twarz. Staliśmy z księdzem, który mnie spowiadał na łące, pośród ludzi, którzy właściwie nas nie zauważali. To był taki klimat festiwalowy. Pamiętam, że to nie była zwykła spowiedź, przypominała raczej rozmowę, momentami nawet zabawną. Ksiądz się bardzo zaangażował. Z całą odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że to było przeżycie, które zapamiętałam na zawsze.
Kasia, uczestniczka Spotkania Młodych w Lednicy

Druga rzecz z Lednicy, którą zapamiętałam, to przekroczenie Bramy-Ryby jakoś o świcie, czyli symboliczne wejście w nowy stan duchowy. Był rześki poranek, mnóstwo ludzi i śpiewy. Brzmi to kuriozalnie, ale było w tym coś metafizycznego. Wydaje mi się, że dla młodej osoby to może być naprawdę fajne i wartościowe przeżycie, choć jak myślę o obecnym skostniałym kościele w tle, to nie wiem, czy chciałabym to teraz polecać młodym ludziom. Mam mieszane uczucia.
To wydarzenie nie tylko dla młodzieży
Wielu uczestników, podobnie jak Kasia, którzy wzięli udział w Lednickich wydarzeniach, chwalą niepowtarzalną atmosferę. "Lednicę można nazwać Stolicą Radości Młodzieży"– napisał jeden z uczestników na fan page’u wydarzenia. I choć głównie spotkania adresowane są do młodzieży, w Lednicy mile widziane są osoby w każdym wieku. "Ja mam 44 lata i w Lednicy byłam wczoraj po raz trzeci. Wiek nie ma znaczenia. My jesteśmy Młodzi Duchem. Już nie mogę doczekać się Lednicy za rok"– napisała pani Ania.
Na kolejny event organizatorzy zapraszają wszystkich na początku czerwca 2019 roku, jednak póki co można przyjść na Pola Lednickie 9 czerwca, bo właśnie wtedy odbywać tam się będzie Lednica Dziecka, czyli rodzinne wydarzenie, z nastawieniem na najmłodszych. " W tym roku będziemy próbować spoglądać na siebie oczami Boga, by umieć dostrzegać w sobie moc i piękno na Jego wzór i podobieństwo.Zapowiada się dużo radosnej zabawy, porywające tańce i śpiewy w duchu lednickim! "– piszą organizatorzy.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...