W Miss America nie zobaczymy już kobiet w bikini. A w Polsce? "To przede wszystkim konkurs piękności"

W klejnej odsłonie konkursu Miss America nie zobaczymy już uczestniczek w kostiumach kąpielowych i wieczorowych sukniach
W klejnej odsłonie konkursu Miss America nie zobaczymy już uczestniczek w kostiumach kąpielowych i wieczorowych sukniach Fot. Instagram/ missamerica
Popularny konkurs piękności Miss America ogłosił właśnie ważną, prokobiecą decyzję. Organizatorzy rezygnują z prezentacji kandydatek w kostiumach kąpielowych i sukniach wieczorowych po to, by skupić się na ich wnętrzu. To przełomowa decyzja, której mało kto się spodziewał. Czy polskie konkursy miss pójdą tym tropem?

Miss America stawia na wnętrze kandydatek
Miss America to konkurs, który odbywa się w USA od 1921 i sam siebie nazywa wiodącą organizacją non-profit działającą na rzecz kobiecej edukacji i dostarczającą największych stypendiów umożliwiających młodym kobietom naukę. Mimo misji stawiającej na rozwój osobisty kandydatek, podczas konkursu uczestniczki prezentowały ciało w skąpych kostiumach i epatowały kobiecością i seksapilem w eleganckich wieczorowych sukniach. Teraz organizatorzy zdecydowali się na wyeliminowanie konkurencji zakładających powierzchowną ocenę kandydatek. Czy ta decyzja da początek masowym zmianom w konkursach piękności na całym świecie? Niekoniecznie.

– My nie przewidujemy tego typu zmian, również ze względu na obowiązujące nas regulaminy zagranicznych konkursów piękności, na które wysyłamy reprezentantki Miss Polonia. Moim zdaniem prezentacja w kostiumach kąpielowych czy sukniach wieczorowych nie wyklucza możliwości przedstawienia również osobowości kandydatek - są panele, podczas których uczestniczki rozmawiają, opowiadają o sobie i odpowiadają na pytania, mają czas i szansę na zaprezentowanie swojej inteligencji, wiedzy i charakteru – tłumaczy nam Igor Włodarczyk PR Manager konkursu Miss Polonia.

– Szanuję decyzję organizatorów Miss America, jednak trzeba pamiętać, że konkursy miss to przede wszystkim konkursy piękności. Podkreślam jednak - prezentacja i ocena wyglądu nie wyklucza prezentacji i oceny wnętrza kandydatek – dodaje.
Prezez Organizacji jest pewna swojej decyzji
Wydaje się, że w kwestii zmian w konkursie Miss America, również czas nie jest przypadkowy. Od wielu miesięcy na tapecie jest akcja #metoo, dzięki której coraz głośniej i w otwarty sposób mówi się o molestowaniu kobiet i przedstawianiu ich w charakterze obiektu seksualnego. Sama Gretchen Carlson, była lauretka wyborów miss i prezes zarządu amerykańskiego konkursu, wytoczyła byłemu przełożonemu proces o napastowanie seksualne.
Odejście od prezentowania atutów ciała kandydatek może być w Stanach krokiem ku zaprzestaniu przedmiotowego traktowania kobiet i istotną zmianą, która może pociągnąć za sobą kolejne. Choć rezygnacja z oceniania wyglądu kandydatek jest tyleż zrozumiała, co – mając na względzie formułę wyborów miss – kontrowersyjna, Carlson wydaje się nie mieć co do niej wątpliwości.


– To nowy początek, a zmiany często bywają trudne, sama wiele o nich wiem. Moje życie przebiegało w zagadkowy sposób. Nigdy nie sądziłam, że będę prezesem Organizacji Miss America, a jednak się udało. Idziemy do przodu i ewoluujemy w tej kulturowej rewolucji – mówiła w wywiadzie dla Good Morning America.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...