Pamiętacie ją? Była obecna w każdym polskim domu. Teraz boazeria powraca w stylowej odsłonie!

Boazeria rządziła w niemal każdym polskim domu
Boazeria rządziła w niemal każdym polskim domu Fot. Instagram/Kostka z PRL
Boazeria, czyli drewniana okładzina ścian i sufitów, kojarzona jest z niespecjalnie gustownym elementem wystroju wnętrz lat 80. i 90. Po latach powróciła do naszych mieszkań, ale w zupełnie nowym, odmienionym stylu. Boazeria to już nie obciach!


Była obecna w niemal w każdym domu za czasów PRL. Gościła też w latach 90., bardzo dobrze pamiętamy ją z mieszkań naszych rodziców czy dziadków. – W Polsce w tamtych czasach to było takie chałupnictwo, które można było w prosty sposób wykonać samemu w domu. Wtedy robiło się boazerię z drewna trzeciego gatunku, takich spadów. Warto podkreślić, że nie było niczego innego w zastępstwie. Nie było innych sposobów pokrywania ścian, a tapety prawie w ogóle nie istniały. Więc można było pomalować ścianę farbą, albo ozdobić ją boazerią - mówi w rozmowie z naTemat.pl Agnieszka Pudlik, architekt wnętrz.


Koniec PRL-owskiego koszmarku
W latach 80. najpopularniejsza boazeria wykonana była z drewna świerkowego i sosnowego w formie wąskich desek ułożonych pionowo i polakierowanych. Zdobienie ścian w takiej formie już jest na szczęście za nami, co nie znaczy, że boazeria wyszła z mody. Wróciła, ale w nowoczesnej i stylowej wersji.

Przeglądając zdjęcia z najpopularniejszej inspiracyjnej platformy, jaką jest Pinterest, można dostrzec przykłady boazerii, która w niczym nie przypomina polakierowanych desek rodem z PRL. – Zmienił się kształt deski. Ona teraz jest grubsza. Układamy je poziomo. Deski pokrywamy olejem, matowym lakierem lub też farbą. Teraz mamy dużo innych gatunków drewna, tak jak na przykład te egzotyczne – wyjaśnia Agnieszka Pudlik.

Pozioma, pionowa, a może kolorowa?

Dawniej nikt nie myślał o tym, że boazeria może być kolorowa. Dziś mamy jej wiele wariacji, a jednym z najpopularniejszych jej rodzajów jest wersja w pionie. Na szczęście ta, malowana lakierem na wysoki połysk, odeszła w zapomnienie. Najpopularniejsze boazerie na Pintereście mają jasne barwy, ale też intensywne odcienie niebieskiego, zielonego czy słonecznego żółtego. Nie brakuje też bardzo ciemnych kolorów, takich jak głęboki brąz.
Wśród inspiracji znajdziemy też boazerię poziomą, która idealnie sprawdzi się w mniejszych wnętrzach. To rozwiązanie może poszerzyć i optycznie powiększyć lokum. Taka boazeria najlepiej prezentuje się w jasnych barwach, na przykład bieli lub kremowego. Boazeria rustykalna to opcja dla tych, którzy lubią klimat starych wiejskich domków. Takie zdobienie ścian posiada postarzane, przecierane, lub bielone drewno.

Dla tych, którzy niekoniecznie mają ochotę, żeby boazeria zajęła całą ścianę, można zastosować lamperię, czyli zamontowanie drewnianej okładziny poniżej połowy wysokości ściany. Takie rozwiązanie sprawdzi się w jadalni, sypialni czy przedpokoju. Boazeria chętnie gości też w pokojach dziecinnych, ale też nie na całej ścianie. Efektownie wygląda lamperia w pastelowych kolorach.


Odnów starą boazerię
Jeżeli masz boazerię z lat 80. nie musisz się jej wcale pozbywać. Wystarczy tylko ją odnowić. Można ją wyszlifować lub też pokryć farbą kryjącą. Wystarczy tylko dokładnie ją umyć mocnym detergentem i odtłuścić powierzchnię desek. Najczęściej wybieranym kolorem jest biały, który świetnie wpisuje się w skandynawski trend.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Pisał o "tęczowej zarazie". Stał się męczennikiem na prawicy
0 0Dlaczego wierzę Jarosławowi Kaczyńskiemu