Jest najbezpieczniejsza i najczystsza. Ta polska plaża na pewno będzie oblegana przez turystów w wakacje

Plaża w Świnoujściu wyróżniona została już po raz 13. Błękitną Flagą
Plaża w Świnoujściu wyróżniona została już po raz 13. Błękitną Flagą Fot. Agencja Gazeta/Artur Kubasik
Najczystsza i najbezpieczniejsza plaża mieści się w Świnoujściu. Już po raz 13. świnoujska plaża została odznaczona nagrodą Błękitnej Flagi, czyli międzynarodowego wyróżnienia przyznanego przez jury w Kopenhadze. – Jestem dumny z tej nagrody. Jak powiedziało jury, nie ma takiej drugiej plaży w Polsce, pod względem długości i szerokości, a nawet tego, że woda u nas w morzu jest najcieplejsza. Są rzeczy, które nam łaskawie Neptun daje – powiedział w rozmowie z naTemat.pl Robert Karelus, rzecznik prezydenta Świnoujścia. Dlaczego jeszcze tamtejsza plaża w jest wyjątkowa?


Sezon plażowy rozpoczęty. Część z nas wyjedzie za granicę w poszukiwaniu najpiękniejszych plaż, część zostanie w Polsce, korzystając z uroków tych polskich. Nagroda Błękitnej Flagi niewątpliwie przyczyni się jeszcze bardziej do wzrostu popularności świnoujskiej plaży Uznam. To wyróżnienie przyznawane kąpieliskom spełniającym takie kryteria, jak m.in. czystość wody oraz bezpieczeństwo.


Ekologia, bezpieczeństwo i udogodnienia dla niepełnosprawnych
Mieszkańcy Świnoujścia nie kryją dumy z takiego skarbu, którym jest plaża na wyspie Uznam. Podobnie jak rzecznik prezydenta Robert Karelus. – Już 13. raz z rzędu dostaliśmy nagrodę, jako jedyne miasto w Polsce. Bezpieczeństwo i ekologia, a także odpowiednie zarządzanie plażą – to są elementy, które jury w Kopenhadze najbardziej bierze pod uwagę – wyjaśnia Karelus.

Na plaży dostępnych jest wiele udogodnień, m.in. dla osób niepełnosprawnych. Na molo znajduje się specjalny wózek oraz zjazdy przeznaczone specjalnie dla nich. – Mamy wózek przystosowany dla osób niepełnosprawnych, na takich specjalnych pływakach. Można nim zjechać do samej wody – podkreśla rzecznik prezydenta.

Na plaży znajduje się też nowoczesne Centrum Ratownictwa WOPR. – Kosztowało nas prawie milion złotych. Zakupiliśmy specjalistyczne quady z medycznymi przyczepami, którymi można przetransportować osoby poszkodowane. Nie pamiętam jednak, kiedy ostatni raz mieliśmy topielca na plaży – wyjaśnia Robert Karelus i jednocześnie nawiązuje do tego, że na świnoujskiej plaży można czuć się naprawdę bezpiecznie.
Plaża dla zwierząt
Oprócz tego, że miejsce na wyspie Uznam jest jednym z najszerszych i najdłuższych w Polsce, chroni go aż 40 ratowników, którzy dbają o bezpieczeństwo plażowiczów. A ci mogą też znaleźć na niej prysznice z bieżącą wodą oraz plażę dla... zwierząt. – Jest taki specjalny odcinek tylko dla zwierząt. Na końcowym odcinku plaży wyznaczyliśmy 200 metrów dla zwierzaków. Znajdują się tam specjalne koszyki na psie odchody. Zresztą ludzie przychodzą tam nie tylko z psami, ale też z królikami. Wiadomo, że ten odcinek dla zwierząt czyszczony jest o wiele częściej, niż reszta plaży. Mamy do tego specjalny kombajn – mówi rzecznik prezydenta.


Warto podkreślić, że Błękitna Flaga zawisła nie tylko na plaży. Nagroda przyznana została też Marinie w Świnoujściu.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0O pracy w tym miejscu marzą setki osób. Tylko oferta dla stolarza wzbudziła drwiny
Bella Happy Pants 0 0Mniej powodów do zmartwień. 5 gadżetów – twoje dziecko będzie bezpieczniejsze
0 0Powiedzieli "sprawdzam". Oto, co się stało ze 100 obietnicami partii Kaczyńskiego
0 0Przestajemy wierzyć, że może być inaczej. Polacy wiedzą, kto wygra wybory
WYBORY2019 0 0Pozwolił powiesić plakaty kandydata PiS i teraz żałuje. "Popełniłem błąd i właśnie za niego płacę"
0 0Parodiował niepełnosprawnych? Pszoniak: Trzeba się puknąć w głowę!