Cierpisz na migrenę? Oto 7 nietypowych rzeczy, które wyzwalają ból

Migrena to jedna z najbardziej powszechnych chorób na świecie
Migrena to jedna z najbardziej powszechnych chorób na świecie Fot. Instagram/a2hudlinik
Ból migrenowy może być bardzo uporczywy. Potrafi osłabić i zniszczyć chęć do działania. Jednostronny i pulsujący może trwać od 4 aż do 72 godzin. Jest kilka wyzwalaczy migreny, o których być może wcześniej słyszeliście, takich jak stres czy wino. Są jednak takie, które mogą wywoływać zdziwienie. Oto 7 nietypowych wyzwalaczy migreny.


Migrena to choroba, która jest jedną z najbardziej powszechnych na świecie. Według lekarzy jest kilka mechanizmów powodujących to schorzenie. Tak twierdzi w rozmowie z serwisem Huffington Post dr Katherine S. Carroll, neurolog i ekspert w dziedzinie migren w Northwestern Memorial Hospital w Chicago. Jednym z nich jest zakłócenie współpracy między naczyniami krwionośnymi mózgu a systemem nerwowym. Z kolei napad migrenowy może rozpocząć się po uaktywnieniu tzw. generatora migrenowego, znajdującego się w pniu mózgu.


"Wiadomo też, że poziom serotoniny, która pomaga regulować ból systemie nerwowym, spada, gdy pojawia się migrena. To może spowodować, że nerw trójdzielny uwolni neuropeptydy, które następnie przemieszczają do opon mózgowych (zewnętrznej powłoki mózgu) i powodują zapalenie" – powiedział dr Amit Sachdev, adiunkt i dyrektor szpitala w stanie Michigan w USA.


Wywoływacze migreny
Bez względu na przyczynę wszystkie objawy sprowadzają się do bardzo uporczywego bólu. Istnieją też tzw. "wyzwalacze migreny", czyli bardzo indywidualne czynniki, które u osób z migreną mogą wywoływać kolejne napady bólu. Do tej pory naukowcom nie udało się ustalić, dlaczego u jednych osób dany wyzwalacz powoduje migrenę, a u innych nie. Niektóre z nich są naprawdę zaskakujące!


Hormonalne pigułki antykoncepcyjne
Kobiety, które cierpią na migrenę, powinny wystrzegać się stosowania tabletek antykoncepcyjnych. Preparaty hormonalne zawierające estrogeny mogą u niektórych kobiet jeszcze bardziej nasilać bóle głowy. U pań powyżej 35. roku życia, które chorują na migrenę, antykoncepcja hormonalna powinna odbywać się pod ścisłym nadzorem lekarza. Jeśli bóle migrenowe nasilają się w czasie przyjmowania tabletek, wtedy należy obniżyć dawkę estrogenu bądź progestagenu lub całkowicie odrzucić tabletki, wybierając inną metodę antykoncepcji.
Dojrzałe sery
Nie do końca jest jasne, dlaczego właśnie zjedzenie dojrzałego sera może wywoływać bol migrenowy. Jak podkreśla w rozmowie z Huffington Post dr Sachdey, powiązana z migreną jest substancja znajdująca się w serach, czyli tyramina. U niektórych pacjentów ból może jeszcze bardziej się wzmocnić po zjedzeniu sera, u drugich niekoniecznie.
Sztuczne słodziki
Uważajmy na to, co dodajemy do kawy lub herbaty. Sztuczne słodziki, takie jak m.in. Aspartam, mogą obniżać poziom serotoniny w ciele człowieka. Uwalniane są neuropeptydy, które wywołują reakcję łańcuchową, prowadzącą do migreny.

Jet Lag
Czyli stan, w którym nasz organizm nie reaguje najlepiej na podróż między różnymi strefami czasowymi. Pewną rolą może odgrywać ciśnienie w samolocie. Jet Lag to problem, na który każdy organizm reaguje inaczej. Jednak najpopularniejszym elementem, dzięki któremu możemy go uniknąć, jest sen. Przed długim lotem warto się po prostu porządnie wyspać.
Zmiana pogody
Gdy zmienia się pogoda, pojawiają się też zmiany ciśnienia barometrycznego i atmosferycznego. Mówi się, że to właśnie one są bezpośrednio związane z migrenami. Nie bez powodu wiele osób mówi, że boli ich głowa wtedy, gdy zmienia się pogoda.
Nieregularne jedzenie posiłków
Regularny harmonogram jedzenia jest wręcz kluczowy dla wszystkich cierpiących na migrenę. Osoby zmagające się z tym schorzeniem często są wrażliwe na spadek poziomu glukozy we krwi. Ważne, żeby jeść 4-5 posiłków dziennie o umiarkowanej obfitości. Warto podkreślić, że u wielu osób migrenę wywołuje hipoglikemia, czyli niskie stężenie glukozy we krwi. Dlatego trzeba pamiętać, że bardzo ważne jest regularne spożywanie posiłków, zwłaszcza śniadań, które jest najistotniejszym posiłkiem w ciągu dnia.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0O pracy w tym miejscu marzą setki osób. Tylko oferta dla stolarza wzbudziła drwiny
Bella Happy Pants 0 0Mniej powodów do zmartwień. 5 gadżetów – twoje dziecko będzie bezpieczniejsze
0 0Powiedzieli "sprawdzam". Oto, co się stało ze 100 obietnicami partii Kaczyńskiego
0 0Przestajemy wierzyć, że może być inaczej. Polacy wiedzą, kto wygra wybory
WYBORY2019 0 0Pozwolił powiesić plakaty kandydata PiS i teraz żałuje. "Popełniłem błąd i właśnie za niego płacę"
0 0Parodiował niepełnosprawnych? Pszoniak: Trzeba się puknąć w głowę!