Dajesz do koperty tyle, ile wart jest "talerzyk"? To błąd – musisz wziąć pod uwagę coś innego

Ile pieniędzy powinniśmy wsadzić do koperty dla pary młodej? To pytanie trudne dla wielu weselnych gości
Ile pieniędzy powinniśmy wsadzić do koperty dla pary młodej? To pytanie trudne dla wielu weselnych gości Fot. Instagram/ weddyinvitatii, michaela.m.photography
Sezon ślubny w pełni, a uroczystości - poza przyjemnością - wiążą się dla gości również z kosztami. Młodej parze, w zależności od tego, czego sobie życzy, wręczamy prezenty, przekazujemy pieniądze na wskazany cel, rezygnujemy z kwiatów na rzecz wina lub książki, ale często tradycyjnie wręczamy również kopertę. Wyjaśniamy, ile powinniśmy do niej włożyć i czy nietaktem byłoby w ogóle jej nie dawać.


Wręczanie młodym koperty z pieniędzmi jest już tradycją, ale wielu z nas często ma wątpliwości, ile powinno się w niej znaleźć. Przyjęło się, że odpowiednią kwotą jest równowartość "talerzyka", czyli tego, ile parze młodej przyszło zapłacić za ugoszczenie jednej osoby. Bywa jednak tak, że ktoś organizuje naprawdę wystawne i eleganckie wesele, którego koszty są ogromne. Spokojnie, wcale nie oznacza to, że musimy wydać wszystkie nasze oszczędności albo popaść w długi, aby tylko nie dać młodej parze zbyt mało pieniędzy.


– To dość trudny temat. Z tego, co zaobserwowałam, większą wagę do kwoty w kopercie przykłada się w mniejszych miejscowościach niż w dużych miastach, w których powoli od wręczania pieniędzy w ogóle się odchodzi – tłumaczy nam Katarzyna Gajek, wedding planner. – Jeżeli już dochodzi do sytuacji, w której ową kopertę dajemy, to kwoty nie uzależniamy od "talerzyka", a bardziej od poziomu zażyłości i znajomości z parą młodą. Znajomi i przyjaciele dają zwykle 300-500 zł, bliska rodzina, np. chrzestni, nawet 1500 zł. Jeżeli na ślub wybieramy się z partnerem, kopertę wręczamy wspólnie i, choć wiele osób tego nie robi, powinna być ona podpisana.

Yestival Throwback #sisterswedding #bestday #bestweddingever #weddinggarden

Post udostępniony przez Marsha van Santvoort (@marshavansantvoort)

Kiedyś tradycja, dziś faux pas
Jak podkreśla organizatorka ślubów, w wielu środowiskach proszenie o pieniądze jest już nietaktem, choć oczywiście są to kwestie bardzo indywidualne, uzależnione również od kultury. Gdy wedding plannerka organizowała ślub polsko-hinduski, prowadzony był rejestr wpłat - koperty były otwierane, a kwoty zapisywane w tabeli wraz z nazwiskami. Wszystko po to, aby para młoda wiedziała, w jaki sposób odwdzięczyć się danej osobie, kiedy dojdzie do sytuacji odwrotnej, w której to oni będą gośćmi.

Pamiętajmy jednak, że parze młodej nie zależy na tym, aby goście nadwyrężali domowy budżet z powodu ich ślubu, przede wszystkim chodzi o dobrą i wspólną zabawę. Jeśli nie masz możliwości włożenia do koperty kilkuset złotych możesz kupić parze tańszy, ale osobisty prezent, który zostanie z nimi na dłużej albo zrzucić się na coś droższego z innymi – Coraz częściej pojawiają się pomysły na alternatywę dla koperty. Bywa, że para młoda wybiera jedną droższą rzecz, np. podróż poślubną, na którą składają się goście. Podaje się wtedy adres biura turystycznego, w którym każdy może dołożyć swoją cegiełkę i uniknąć niezręczności związanych z wręczeniem gotówki.
Czasem wystarczą kwiaty lub książka
A co jeżeli zostaliśmy zaproszeni na ślub jako + 1, a przyszłych małżonków znamy ledwo albo nawet wcale? W takiej sytuacji nie jesteśmy zobligowani do wręczania im pieniędzy, wystarczy symboliczny podarunek - kwiaty, dobre wino czy ciekawa książka. Nie wypada oczywiście przyjść na czyjś ślub z gołymi rękami, jednak możemy znaleźć alternatywę, nie wymagającą dużych nakładów pieniędzy. Utarty zwyczaj wręczania młodym kwoty odpowiadającej cenie talerzyka również nie do końca ma sens, bo mało kto zdaje sobie sprawę z realnych kosztów, które w całości poznaje się dopiero, gdy jest się nie w pozycji gościa, a organizatora wesela.


– Ludzie często zaproszeni są w sezonie na 6-8 wesel, gdyby każdemu wręczali kilkaset złotych, już na same koperty musieliby wydać fortunę, a dołóżmy jeszcze fakt, że do ślubu trzeba się przygotować - umalować, uczesać i ubrać. Wielokrotnie zdarzyło mi się słyszeć, że ludzie właśnie z powodu braku możliwości finansowych rezygnowali z udziału w czyimś ślubie, a przecież młodej parze bardziej zależy na ich obecności niż na tym, aby uroczystość się "zwróciła"– mówi Katarzyna Gajek. – Nie odzierajmy wesela z jego największej magii. To uroczystość, na której bliskie grono osób spotyka się, aby świętować zaślubiny i miłość, nie zamieniajmy tego w twardy biznes.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Już nie opozycja, a współrządzący! Senacka większość anty-PiS potwierdzona
PILNE 0 0Koszmarny sen PiS w Senacie trwa. Wicemarszałkiem wybrano Michała Kamińskiego
MOTO 0 0Skoda Kodiaq, Karoq, Kamiq. Nazwy podobne, ale auta różne. Najlepiej wyjaśnia to… Krystyna Czubówna
0 0O pracy w tym miejscu marzą tysiące. Właśnie ruszyła rekrutacja dla Polaków
Fundacja Citi Handlowy 0 0Organizacje pozarządowe otrzymały wsparcie. Pomoc ma trafić do m.in. migrantów
ASZdziennikMotorola 0 07 pomysłów na wieczór, które są tak fajne, że aż szkoda ich nie wrzucić na Insta
0 0Możesz się pozbyć boomboxa. Ten niezniszczalny głośnik stanie się sercem każdej imprezy
0 0Przebranie Tosi na szkolny konkurs na ustach wielu Polaków. Zareagowała sama Tokarczuk
FELIETON LIBERSKIEGO 0 0Co po Tusku? Jeśli opozycja nie wyłoni jednego kandydata, przegra po raz kolejny
0 0"Koniec opozycji totalnej". Kaczyński niespodziewanie wszedł na sejmową mównicę
0 0101 lat polskiej muzyki w 7 minut. Film uczniów z Dąbrowy Górniczej trzeba zobaczyć!
dad:HERO 0 0"Trzeba mieć do kogo wracać..." płk Kruczyński z GROM o tym, jak być komandosem i ojcem