Żegnajcie swetry i moherowe berety! Znane marki wycofują z oferty ubrania z moheru

Ubrania z moheru już niedługo znikną ze sklepów
Ubrania z moheru już niedługo znikną ze sklepów Fot. Instagram/mai_belgium
Wielkie domy mody rezygnują z futer, a popularne platformy i sieciówki idą o krok dalej i zapowiadają, że nie będą sprzedawać ubrań wykonanych z moheru. Wszystko oczywiście dla dobra zwierząt, a dokładniej kóz angorskich, od których pochodzi wełna moherowa.


Po futrach przyszedł czas na inny materiał, który będzie wycofywany ze sklepów. Jedna z największych internetowych platform, czyli ASOS zapowiedział, że rezygnuje ze sprzedaży ubrań wykonanych z puchu, kaszmiru i moheru. Szczególnie ten ostatni materiał wzbudził w ostatnim czasie mnóstwo emocji.

Wszystko przez niedawny raport organizacji PETA, który przedstawił szczegóły dotyczące traktowania kóz angorskich. To właśnie od nich pochodzi wełna moherowa. Jak się okazuje, zwierzęta traktowane są siłą, brakuje im wody, a sama wełna ścinana jest w bardzo szybkim tempie. Wiele z kóz zostaje rannych, a w niektórych przypadkach też ginie.
Na raport zareagował ASOS, który do końca 2019 roku wycofa ze swojej platformy wszystkie produkty nie tylko z moheru, ale też kaszmiru, naturalnych futer, puchu i jedwabiu. 850 marek, które znajduje się w ASOS będzie musiało przystosować się do tych zmian. Jednak nie tylko ASOS zareagował na raport PETA. Ubrania z moheru wycofają też m.in. H&M, Zara, GAP, Mango i Marks & Spencer.

@annasofief | buzo ASPEN #mohair > disponible en lila y terracota.

Post udostępniony przez P A S T I C H E (@pastiche_jeans)

Zachowanie marek chwali wiele fanów mody, jednak niektórzy, tak jak dziennikarz modowy i bloger Michał Zaczyński kibicuje tym decyzjom, ale zwraca uwagę na inny aspekt: "To jest autentycznie fascynujące. Bo co dalej? ASOS, największy (lub drugi największy) sklep online w Europie rezygnuje już nie tylko z futer, ale i z kaszmiru, moheru i jedwabiu. W imię zwierząt, by nie cierpiały. Kibicuję, ale połowicznie. Bo idąc dalej tym tropem wkrótce zostaną tylko syntetyki. Przede wszystkim jednak mam wrażenie, że mało jest inicjatyw na rzecz łagodnego i ludzkiego (sic!) pozyskiwania odzwierzęcych surowców takich jak wełna. Bo łatwiej zakazać. A zakaz jedwabiu wydaje mi się wręcz groteskowy" – napisał na swoim fan page'u.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0O pracy w tym miejscu marzą setki osób. Tylko oferta dla stolarza wzbudziła drwiny
Bella Happy Pants 0 0Mniej powodów do zmartwień. 5 gadżetów – twoje dziecko będzie bezpieczniejsze
0 0Powiedzieli "sprawdzam". Oto, co się stało ze 100 obietnicami partii Kaczyńskiego
0 0Przestajemy wierzyć, że może być inaczej. Polacy wiedzą, kto wygra wybory
WYBORY2019 0 0Pozwolił powiesić plakaty kandydata PiS i teraz żałuje. "Popełniłem błąd i właśnie za niego płacę"
0 0Parodiował niepełnosprawnych? Pszoniak: Trzeba się puknąć w głowę!