Ratunku, nie mam orgazmu! Czym jest anorgazmia?

Anorgazmia dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn
Anorgazmia dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn Fot. Instagram/beducated
Mimo, że odczuwają podniecenie i pociąg seksualny do partnera, podczas seksu nie odczuwają rozkoszy. Anorgazmia, czyli chorobliwy brak orgazmu, dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Dlaczego?


Seks to przyjemność i zdrowie, lecz nie dla wszystkich. Z pewnością o rozkoszy i seksualnej satysfakcji nie mogą mówić osoby cierpiące na anorgazmię. Choć dotyka przede wszystkim kobiety, mężczyzn też nie oszczędza.


Przyczyn jest kilka
Anorgazmia pojawia się przy podnieceniu seksualnym. Za brak występowania orgazmu winne są hormony. Może to być niedobór testosteronu i estrogenów, ale też nadmiar progesteronu.

Wśród przyczyn występowania anorgazmii wymienia się czynniki somatyczne, czyli wrodzone albo też nabyte wady narządu rodnego, na przykład wady wrodzone pochwy. Mogą to też być zmiany poporodowe, brak kurczliwości mięśnia Kegla, lub stany zapalne w obrębie narządu moczowo-płciowego.

Jeżeli mamy do czynienia z somatycznymi czynnikami choroby, wtedy leczymy ją na przykład poprzez masturbację. Z kolei osłabienie mięśni Kegla można wyleczyć ćwiczeniami, które polegają na rytmicznym napinaniu i rozluźnianiu grupy mięśni krocza.

Gdy kobieta boryka się seksualną traumą
Oprócz somatycznych czynników choroby mamy też do czynienia z psychogennymi. W tym przypadku będziemy mówić o traumach przeżytych na tle seksualnym w dzieciństwie, stanach lękowych które towarzyszą podczas seksu, na przykład lęk przed ciążą, zmniejszenie pożądania seksualnego, czy też konflikty w związku.


Leczenie anorgazmii na tle psychologicznym wygląda zupełnie inaczej. Wtedy przede wszystkim trzeba zacząć od terapii u seksuologa. Ten przekaże odpowiednią wiedzą seksualną obu partnerom.

W przypadku leczenia anorgazmii o podłożu psychogennym ważne jest urozmaicanie i przedłużanie gry wstępnej, żeby jeszcze bardziej pobudzić partnerkę. Seksuolodzy zalecają też podczas seksu pozycję "ona na górze". Ma to związek ze stymulacją przedniej ściany pochwy, gdzie znajduje się bardzo wrażliwy punkt G.

Oprócz wymienionych czynników na to schorzenie ma wpływ też nasza edukacja seksualna. Takie zahamowania często diagnozowane są u kobiet, gdzie w rodzinie w ogóle nie rozmawiało się o seksie, a stosunek płciowy był postrzegany jako grzech.

Częściej anorgazmia występuje u kobiet. A jak jest w przypadku mężczyzn?
Seksuolodzy podkreślają, że ok 4 proc. kobiet nigdy nie osiąga orgazmu w wyniku stymulacji. Inaczej jest w przypadku mężczyzn. " Trudno o dokładne dane dotyczące mężczyzn, ponieważ w ich przypadku orgazm jest często utożsamiany z wytryskiem. Panowie mogą go przeżywać bez wytrysku, a także mieć wytrysk bez orgazmu – mówiła seksuolog Anna Golan w jednym z wywiadów.
W przypadku mężczyzn przyczyną braku orgazmu może być stres, depresja, nerwica czy też choroby neurologiczne. Wśród powodów, niezależnie od płci wymienia się też nadużywanie alkoholu, narkotyki oraz palenie papierosów.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
NATEMAT EXTRA 0 0“To jakby odbity człowiek”. Tutaj zachowały się ślady krwi powstańców
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Rządy PiS nazywała reżimem. Ta Czeszka może napsuć krwi Kaczyńskiemu bardziej niż Timmermans
0 0Ziemiec winę za stan mediów przerzuca na widzów. "Nie chcą wyważonego stylu"