To niepowtarzalne i dziwne miejsce. "Krzywy las" zachwyca światowe media

Krzywy las znajduje się niedaleko Gryfina
Krzywy las znajduje się niedaleko Gryfina Fot. Instagram/krwawnik pospolity
Las dziwny i inny niż wszystkie. Tak z pewnością można powiedzieć o "krzywym lesie", znajdującym się niedaleko Gryfina. Polskim zjawiskiem zachwyciły się zagraniczne media. W czym tkwi jego wyjątkowość?

Jeżeli kochacie przyrodę i las, koniecznie wybierzecie się do "krzywego lasu", który znajduje się cztery kilometry od miejscowości Gryfino. Las położony jest w okolicach wsi Nowe Czarnowo. Na tę przyrodniczą osobliwość składa się 100 zdeformowanych sosen zwyczajnych, charakteryzujących się łukowatymi pniami.

Dziwnie powyginane drzewa
Drzewa wygięte są pod kątem 90 stopni, od ok. 20 cm pod ziemią. Wszystkie pnie wygięte są w kierunku północnym. Tuż przy glebie pnie porastają pionowo, a dopiero później zaczynają się odkształcać, tworząc dziwne łuki i zawijasy. Takie zniekształcenie potrafi osiągać wysokość 3 metrów.
Warto podkreślić, że dookoła tego miejsca rosną proste sosny, w związku z tym efekt tego połączenia wygląda niesamowicie. Drzewami posadzonymi prawdopodobnie w 1934 roku zachwyciły się światowe media. O polskim lesie pisał m.in. brytyjski "Daily Mail" oraz amerykański dziennik "The New York Times".

Cały czas pojawiają się pytania, co jest powodem takiego zakrzywienia drzew. Najbardziej znaną teorią jest ta, jakoby ludzie celowi uprawiali je na tzw. krzywulce, drewnianym elemencie łodzi lub statku do celów stolarskich lub szkutniczych, takich jak budowa mebli, czy łodzi. Inna teoria mówi, że krzywy las miał powstać w wyniku ścięcia porastających w tym miejscu młodych drzewek. Z kolei w momencie ich ścinania zostawiono najniżej porastające gałązki.
Las owiany legendą
Jedna z legend głosi też, że w przeszłości młody las został... rozjechany przez czołgi. Drzewka mogły przymarznąć do gruntu, a uwięzione w skutym lodem błocie odkształciły się, aby po roztopach odżyć w takiej dziwnej formie.


Ten wyjątkowy las znajduje się po ochroną i jest pomnikiem przyrody. Podobno najpiękniej prezentuje się w wiosenne poranki. Do Krzywego lasu najlepiej jest dotrzeć od strony Gryfina. Następnie obrać kierunek na Chojnę i kierować się na Elektrownię "Dolną Odrę".
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...