Kiedyś ważyła 130 kg, dzisiaj uczy pewności siebie. Karolina udowadnia, że coaching wciąż ma sens

Karolina Cwalina-Stępniak wykorzystuje własne doświadczenia w pomocy innym. Ludzie jej ufają, a do jej gabinetu ustawiają się kolejki
Karolina Cwalina-Stępniak wykorzystuje własne doświadczenia w pomocy innym. Ludzie jej ufają, a do jej gabinetu ustawiają się kolejki Fot. Instagram/ sexyzaczynasiewglowie
Karolina Cwalina - Stępniak to pomysłodawczyni, cieszących się niesłabnącą popularnością, projektów rozwojowych, między innymi: „Sexy zaczyna się w głowie”. Sama przeszła spektakularną metamorfozę, w szczególności- wewnętrzną, a teraz pomaga innym w znalezieniu pewności siebie, siły i motywacji do tego, aby działać i robić po prostu swoje. Karolina udowadnia, że prawdziwy coaching może być naprawdę skuteczny.


Wszystko naprawdę zaczyna się w głowie
Wiarygodność Karoliny podkreśla fakt, że czerpie z własnych doświadczeń. Lata temu dziewczyna zmagała się z chorobą i ze sporą otyłością - ważyła bowiem 137 kg - które zaburzały jej poczucie własnej wartości. Dodatkowo nie miała na siebie żadnego planu, nie wiedziała, co chciałaby robić.
Dzisiaj Karolina prowadzi spotkania indywidualne i grupowe, a także warsztaty dla firm. Wydała również książkę "Wszystko zaczyna się w głowie" w której opisuje swoją historię. Jesienią do sklepów trafi jej kolejna publikacja. Nam dziewczyna tłumaczy jak ważny jest wybór odpowiedniego specjalisty i dlaczego coaching wciąż ma sens.


Ludzie często sceptycznie podchodzą do coachingu a jednak tobie udaje się skutecznie ich do niego przekonywać. Jak?

Rzeczywiście w pewnym momencie bardzo dużo o coachingu mówiło się w negatywnym aspekcie. Na rynku pojawiło się dużo samozwańczych specjalistów, a samo zjawisko zaczęło być mylone i utożsamiane z mowami motywacyjnymi i głupim gadaniem, nie przynoszącym skutków.


Właśnie przez to, że zaczęło być o tym głośno i ludzie zaczęli interesować się tym, czym tak naprawdę jest coaching, dlaczego warto się na niego zdecydować i do kogo się wybrać. Z roku na rok pojawia się u mnie coraz więcej klientów.

Prawda jest taka, że dopóki ktoś nie spróbuje, nie zobaczy jak to działa i "z czym to się je", to nie ma prawa na ten temat opowiadać negatywnych rzeczy, bo dobry coach nikogo nie krzywdzi, a wręcz przeciwnie - potrafi skutecznie pomóc.

Jak odróżnić dobrego specjalistę od kogoś, kto ma niewielkie pojęcie o coachingu?

To oczywiście nie jest w żaden sposób regulowane, ale warto sprawdzić kto jakie ma szkoły, jakie kursy ukończył, gdzie pracuje, ile godzin coachingu z klientami ma na koncie. Sama pracuję w poradni psychoterapeutyczno-coachingowej, należę też do ICF, największej tego typu organizacji na świecie, między innymi właśnie to pozwala ludziom mi ufać.


Oczywiście nie można też mierzyć wszystkich tą samą miarką. Zdarzają się przypadki, że ktoś nie ma certyfikatów, ale ma talent i flow, które pozwalają mu działać równie efektywnie.
Dlatego z nowymi Klientami robię wstępne konsultacje, gdzie omawiamy formalności oraz osoba może zdecydować, czy czuje do mnie "chemię”

Coach czy psychoterapeuta? Na co się zdecydować?

Wszystko zależy od człowieka i stadium problemu. Po pierwszych konsultacjach mogę stwierdzić i doradzić czy ktoś powinien zdecydować się na coacha czy na psychologa. Tego też się uczyłam i postępuję etycznie.

Na coaching trafia osoba, która jest kompletna. Mniej więcej wie, czego chce, ale potrzebuje kogoś, kto pomoże jej to poukładać. Terapia natomiast jest głęboką pracą nad problemami, nad tym, co było. Ma pozwolić pozamykać sprawy, które nie dają iść do przodu i z którymi trzeba się uporać. To zupełnie inny proces.
Kilka miesięcy temu ukazała się twoja pierwsza książka „Wszystko zaczyna się w głowie” a już niedługo zapowiedziana jest premiera kolejnej. Czego się z niej dowiemy?

Pierwsza książka to była moja historia, którą chciałam opowiedzieć ludziom i tym samym pomóc im pewne kwestie zrozumieć. Nie nazwałabym jej jednak typowym poradnikiem, pełnym uniwersalnych mądrości i rad, ponieważ mówi o mnie - jak działam, co robię, co przeżyłam i jak radziłam sobie z przeciwnościami.

Kolejna książka to cykl rozmów z różnymi ekspertami w czterech tematach: relacje, biznes, samoakceptacja i tolerancja. Znowu jest to zatem odejście od klasycznej poradnikowej formy, tym razem na rzecz przedstawienia opinii specjalistów w przystępnej formie rozmowy.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Serial zachwycił miliony, mamy teraz film. "Downton Abbey" to idealny tytuł na jesień
Actina 0 0Stąd wyjdą przyszli zwycięzcy turniejów gamingowych. Dom marzeń każdego gracza
Kazar 0 0Przestaniecie tęsknić za latem. Wczesnojesienna kolekcja Kazar to kwintesencja stylu
FELIETON MICHALIK 0 0Egzamin z konstytucji, testy psychiatryczne. Bez tego nie pozwólmy startować w wyborach
0 0Prezydent podpisał ustawę, będzie niższy PIT dla 25 mln osób. Ale jest jeden haczyk
0 0W trzy lata schudł 50 kg. Kamiński: Polityk PiS współczuł żonie z powodu mojego rychłego odejścia
WYWIAD 0 0W Sejmie się jej boją. Justyna Dobrosz-Oracz szczerze o "pościgach" za politykami
WYBORY2019 0 0Pierwszy sondaż prezydencki z Kidawą-Błońską! Zaskakujący wynik