Po "kieliszku" mówimy lepiej w obcym języku. Grupa naukowców oficjalnie to potwierdziła

Po alkoholu lepiej radzimy sobie z obcym językiem
Po alkoholu lepiej radzimy sobie z obcym językiem Fot. Instagram/passion of wine
O tym, że wypijając małą ilość alkoholu lepiej radzimy sobie w starciu z obcym językiem, mówiło się od zawsze. Ostatnio sprawdzili to naukowcy, przeprowadzając pewien eksperyment. Jego wyniki powinny spodobać się wszystkim, którzy po kieliszku nabierają odwagi do zagranicznej konwersacji.

Zawsze słyszę to samo. Osoby, które wypiją małą ilość alkoholu nie mają problemów z mówieniem w języku angielskim, francuskim czy włoskim. Gdy są na trzeźwo, podkreślają, że słabo mówią w danym języku i nie potrafią się otworzyć na konwersację, z kolei "po kieliszku" dialog z obcokrajowcem zamienia się w miłą i przyjemną pogawędkę.

Grupa holenderskich i brytyjskich naukowców przeprowadziła eksperyment, w którym odpowiedziała na pytanie, jak to właściwie jest z tym mówieniem w języku obcym, będąc wstawionym. W badaniu wzięło udział 50 osób, posługujących się językiem niemieckim od urodzenia. Do projektu wybrano niemieckich studentów, którzy uczą się na Uniwersytecie w Masstricht, leżącym blisko granicy z Niemcami. Ci na codziennych wykładach na uczelni posługują się językiem holenderskim.

Studenci zostali poproszeni o przeprowadzenie krótkiej rozmowy z badaczem w języku holenderskim. Przed eksperymentem, połowa z nich dostała do picia wodę, natomiast drugą połowę uraczono alkoholem. Żeby było sprawiedliwie i była pewność, że wszyscy mają podobny stopień nietrzeźwości, ilość trunku dobrana została pod kątem masy ciała każdego uczestnika badania.
Rozmowy studentów i badaczy zostały nagrane, a o ich ocenę poproszono osoby mówiące od urodzenia po holendersku. Ci nie mieli pojęcia, którzy z nich pili wcześniej alkohol, a którzy dostali wodę.


Zdaniem oceniających to właśnie osoby pod wpływem alkoholu mówiły lepiej po holendersku niż ci, którzy rozmawiali zupełnie na trzeźwo. Uznano, ze studenci, którzy wypili wcześniej alkohol lepiej sobie radzą z wymową w obcym języku. Gramatykę i słownictwo oceniono podobnie dla obu grup. Wyniki badania opublikowane zostały na łamach czasopisma ''Journal of Psychopharmacology''.
Co ciekawe, osoby pijące wcześniej alkohol nie były pewniejsze siebie. Warto pamiętać, żeby jednak nie przesadzić z ilością alkoholu, bo efekt może być odwrotny do zamierzonego. Nie zaimponujemy nikomu "dukając" poszczególne wyrażenia w obcym języku.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...