Gdańsk numerem 1. w rankingu Trip Advisor. Tych miejscówek nie znajdziesz w przewodniku

Będąc w Gdansku warto wybrać się na Zaspę
Będąc w Gdansku warto wybrać się na Zaspę Fot. Agencja Gazeta/ fot. Jan Rusek
Piękno Gdańska, jego położenie, liczne zabytki i oferta gastronomiczna zostały docenione przez redaktorów jednego z najpopularniejszych serwisów turystycznych - TripAdvisor. Portal umieścił Gdańsk na pierwszym miejscu w rankingu najciekawszych miejsc w Europie. Miasto oprócz zabytków takich jak m.in. fontanna Neptuna czy Dwór Artusa skrywa mnóstwo niebanalnych i ciekawych miejsc. Wybraliśmy kilka z nich. Oto one!


O tym, że Gdańsk jest jednym z najpiękniejszych polskich miast, nie trzeba nikogo przekonywać. Jego piękno i historię coraz częściej doceniają zagraniczni turyści, natomiast popularny serwis turystyczny TripAdvisor umieścił polskie miasto na pierwszym miejscu w rankingu Top Destinations on the Rise. Zestawienie opiera się na opinii samych turystów, a pod uwagę wzięto m.in. zabytki, położenie czy ofertę gastronomiczna.


Zaznaczona została tez historia miasta, m.in. stoczona w Gdańsku pierwsza bitwa II wojny światowej w obronie Westerplatte,. Podkreślono też, że w latach 80. narodziła się Solidarność, która doprowadziła do upadku komunizmu w Europie. TripAdvisor przypomniał też gdańskie zabytki, m.in. zniszczonym podczas wojny i odbudowanym Starym Mieście, Muzeum II Wojny Światowej czy Bazylice Mariackiej.


Zabytków w Gdańsku jest jeszcze całe mnóstwo, jednak z racji tego, że to mocno turystyczne miasto, tłumy zwiedzających są na każdym kroku. Dlatego warto odwiedzić miejsca z dala od centrum, jeszcze niewyeksploatowane, ale równie ciekawe, zarówno pod kątem historii, jak i architektury.

Gdańsk Zaspa

Zaspa to część Gdańska położona w północnym rejonie miasta pomiędzy Wrzeszczem, Przymorzem a Brzeźnem. Powstała na terenie byłego lotniska. Warto tam pojechać, żeby zobaczyć kolorowe murale umieszczone na szarych blokach z PRL. Oryginalne malowidła ozdabiają aż 59 ścian. To naprawdę dużo, więc fani sztuki ulicznej powinni być zachwyceni.
Zwiedzać Zaspę można na własną rękę lub też z przewodnikiem. Na stronie muralegdanskzaspa.pl znajdziemy zapisy na specjalne, alternatywne spacery po Zaspie, na których przewodnik oprowadza po najciekawszych muralach i opowiada historię osiedla. Mieszkał tam m.in. Lech Wałęsa z rodziną.

Niekomercyjne ulice

Jeżeli macie dość komercyjnych ulic w Gdańsku, takich jak na przykład ulica Mariacka, wybierzcie się na ulicę Wajdeloty, która znajduje się w najstarszej części Wrzeszcza Dolnego z zachowaną obustronną zabudową z końca XIX wieku. Znajdziemy tam klimatyczne knajpki i stylowe kawiarnie. Jeżeli chcecie wybrać się na imprezę, idźcie na teren dawnej Stoczni Gdańskiej i ulicę Elektryków, która od trzech lat jest alternatywną, kulturalno-rozrywkową miejscówką w Gdańsku.


Jeżeli macie ochotę na koncert, zajrzyjcie do Starego Maneżu. To jeden z najciekawszych architektonicznie budynków w Gdańsku. Znajduje się na terenie dawnych koszar we Wrzeszczu.

KinoPort

Jeżeli szukacie małego, niekomercyjnego kina z ciekawym repertuarem, wybierzcie się do kina KinoPort w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 2. Dzięki połączeniu współczesnej artystycznej wizji z dawnym zabytkowym charakterem łaźni, budynek został wyróżniony w prestiżowym konkursie Generalnego Konserwatora Zabytków.

Zresztą CSW to miejsce z historią. W XI wieku znajdowała się tam mała osada rybacka. Z kolei w latach 1907-1909 mieściła się tu łaźnia, która służyła zarówno uczniom miejscowych szkół, jak i mieszkańcom dzielnicy.

Klimat przedwojennego Gdańska

Biskupia Górka i Dolne Miasto położone bardzo blisko od śródmieścia przyciągają klimatem przedwojennego Gdańska. Spacerując brukowanymi ulicami Biskupiej Górki wśród uroczych kamienic można poczuć się trochę tak, jakbyśmy byli w innym, przedwojennym świecie.

Będąc na Biskupiej Górce możemy podziwiać piękną panoramę miasta z wieży dawnego schroniska młodzieżowego. Zresztą w tej części Gdańska możemy przyjrzeć się mało znanym obiektom, których nie znajdziemy w przewodnikach, m.in. Królewska Fabryka karabinów, dawny młyn czy modernistyczny budynek Gdańskiego Monopolu Tytoniowego.

Teatr Szekspirowski

Jego architektura jest dyskusyjna, jednak nie można przejść obok niego obojętnie. Mowa o gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Położony jest w Śródmieściu, między ulicami podwale Przedmiejskie, Bogusławskiego i Zbytki. Powstał w miejscu, gdzie w XVII wieku mieścił się budynek Szkoły Fechtunku - pierwszy publiczny teatr ówczesnej Rzeczpospolitej.

Autorem gdańskiego teatru jest Włoch Renato Rizzi, który drewniane wnętrze budynku umieścił w ciężkiej, ceglanej bryle. Z kolei otwierany w 3 minuty dach umożliwia pokazywanie spektakli przy świetle dziennym, pod gołym niebem. Gdański Teatr Szekspirowski funkcjonuje jako teatr impresaryjny, bez własnego zespołu aktorskiego, zapraszając artystów z teatrów Polski, Europy i świata.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
NATEMAT EXTRA 0 0“To jakby odbity człowiek”. Tutaj zachowały się ślady krwi powstańców