Nie ma nic gorszego niż złamane serce? Wielu kobietom trudniej pogodzić się z utratą przyjaciółki

Kłótnia i zerwanie znajomości z przyjaciółką potrafi boleć bardziej niż utrata partnera
Kłótnia i zerwanie znajomości z przyjaciółką potrafi boleć bardziej niż utrata partnera Fot. Screenshot YT/ MsMojo
Każdy, kto przeżył rozstanie, wie jak trudno jest się pogodzić z utratą miłości i przekreśleniem szans na wspólną przyszłość. Choć to jedna ze smutniejszych sytuacji, to istnieje również taka, z którą wielu kobietom zmierzyć się jest jeszcze trudniej. Strata najlepszej przyjaciółki jest dla niektórych bardziej bolesna niż najgorsze zerwanie.

Partner jest albo go nie ma, ale przyjaciółka jest na zawsze
Najlepsza przyjaciółka to w życiu każdej kobiety osoba wyjątkowa. Nieraz zna nas lepiej niż my same, wie o wszystkich naszych sekretach i wspiera nas nawet wtedy, kiedy nie do końca rozumie lub nie zgadza się z naszymi decyzjami. Często jest z nami od dzieciństwa, a przynajmniej od kilku lat, staje się trochę siostrą z wyboru i trudno wyobrazić sobie, że mogłoby jej zabraknąć.

Oczywiście zdarza się, że do tego dochodzi, a przetrwanie takiej sytuacji bywa trudniejsze niż mogłoby się wydawać. Przyjaźni nie zrywa się ot tak, najczęściej przyczyną są istotne problemy - różnica zdań dotycząca np. nowego partnera czy poważnej decyzji przyjaciółki albo kwestie bardziej prozaiczne - wyprowadzka do innego kraju czy pojawienie się dziecka.
– Powodów zakończenia przyjaźni może być wiele i to właśnie od nich zależy jak czujemy się po "rozstaniu" z przyjaciółką. Jeżeli to sytuacja nagła i niespodziewana, będziemy przechodzić to trudniej, jeśli to wspólna decyzja żal może być mniejszy, ale całkowicie go nie unikniemy – tłumaczy Małgorzata Osowiecka, psycholog Uniwersytetu SWPS.

Dokuczliwy żal
Psycholog zwraca również uwagę, że żal może być większy, jeżeli to my skrzywdzimy drugą osobę i to z naszej winy relacja się zakończy. Rozpad przyjaźni, z którym nie możemy walczyć powoduje żal, porównywalny nawet ze śmiercią bliskiej osoby, która, według badań, jest wskazywana jako jedna z najbardziej - obok rozstania z partnerem - bolesnych strat w życiu człowieka.


Odejście osoby, która dzieliła z nami troski stwarza poczucie pustki, którą trudno zapełnić. Utrata kogoś, kto zawsze był gotów pomóc, porozmawiać i wesprzeć dla niektórych może być ciosem, po którym trudno się pozbierać, dlatego warto zawczasu pomyśleć o tym, jak możemy tego uniknąć.

– Kluczem jest komunikacja. Rozmawiajmy o naszej relacji, jeśli czujemy, że coś jest nie tak - przegadajmy to z przyjaciółką, a może uda się coś ulepszyć – tłumaczy psycholog. – Pamiętajmy również, że przyjaźń jest dwustronna. Nie może być tak, że jedna osoba bierze na siebie wszystkie problemy, a druga pozostaje bierna. Jesteśmy w tym razem – dodaje.

Z własnego doświadczenia wiem, że kłótnie i ciche dni czy nawet miesiące z przyjaciółką nie należą do łatwych i nawet, jeśli z zewnątrz wyglądamy, jakby to po nas spływało, to w środku przeżywamy to właściwie bez przerwy. Jeśli zależy nam na przyjaźni czasem warto schować dumę do kieszeni i wykonać pierwszy krok do zgody. Im dłużej z tym zwlekamy, tym trudniej będzie to zrobić.
Z upływem lat zdobycie nowych, zaufanych przyjaciółek nie staje się prostsze, dlatego nie wolno zapominać, aby dbać o te, które są z nami od lat i tolerują nasze wady i humory. Często mówi się, że mężczyzna jest albo go nie ma, nie ten to następny, a przyjaciółka jest na całe życie. To banał, ale nie da się ukryć, że jest w nim trochę prawdy.

W pewnych przypadkach pomocna może być terapia
Jeżeli rozstanie z przyjaciółką boli tak bardzo, że nie umiemy sobie z tym poradzić samodzielnie, warto pomyśleć o zasięgnięciu opinii specjalisty. Gdy smutek z dnia na dzień, zamiast zelżeć, pogłębia się, terapia może okazać się dobrym rozwiązaniem.

Jak twierdzi psycholog odejście przyjaciółki, może przypomnieć nam też o innym trudnym przeżyciu z dawnych - nawet dziecięcych - lat, przez co smutki i żale kumulują się, sprawiając, że problem może urosnąć do rozmiarów tak dużych i wieloaspektowych, że danie sobie z nim rady w pojedynkę może okazać się niemożliwe.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...