Kamienne Kręgi na Kaszubach są owiane tajemnicą. Niektórzy twierdzą, że to sprawka UFO

Kamienne Kręgi w Węsiorach to jedno z bardziej tajemniczych miejsc w Polsce. Nazywane są polskim Stonehenge
Kamienne Kręgi w Węsiorach to jedno z bardziej tajemniczych miejsc w Polsce. Nazywane są polskim Stonehenge Fot. Screenshot YT/ Free Flow Energy
Polska pełna jest miejsc owianych tajemnicą, o których mało kto słyszał. Jednym z nich są Kamienne Kręgi na Kaszubach, nazywane często polskim Stonehenge. Archeolodzy twierdzą, że to pozostałości po cmentarzu stworzonym przez plemię Gotów, jednak można też odnaleźć teorie nie wykluczające udziału... UFO.


Niezwykłe miejsce na Kaszubach
Opuszczony Orient Express czy Kolorowe Jeziorka na Śląsku, o których pisałam niedawno, to zaledwie dwie z niezliczonej ilości ciekawostek, na które można natknąć się poszukując interesujących i mało znanych miejsc do odwiedzenia w Polsce. Kolejnym punktem na liście dla zwiedzających kraj mogą okazać się Kamienne Kręgi w Węsiorach.
Skąd wzięły się tajemnicze kręgi?
Nieopodal małej wsi położonej w tzw. Szwajcarii Kaszubskiej znajdziemy ślady plemienia Gotów, którzy dotarli tam około dwóch tysięcy lat temu z odległej Skandynawii. Archeolodzy, którzy zajmowali się badaniem terenów, datują powstanie kręgów na I i II wiek naszej ery. Informacje o Gotach znajdziemy w większości źródeł, jednak czy są prawdziwe?


– Goci zmierzali z północy Europy w kierunku Krymu, czyli na południowy wschód. Natomiast budowle megalityczne występują w północnej części Europy, Azji i Syberii. Tam znajdziemy większe kręgi, które bardziej przypominają Stonehenge – tłumaczy Eugeniusz Leciej, prezes Stowarzyszenia Badania Kamiennych Kręgów.

Leciej zwraca uwagę na fakt, że gdyby Goci takie elementy swojej kultury ustawiali po drodze, tworzyłyby one szlak. Tymczasem w tym przypadku plemię najprawdopodobniej zastało kręgi, które zostały zbudowane dużo wcześniej.

Co zobaczymy na miejscu?
Na terenie Rezerwatu Archeologicznego znajdziemy zachowane trzy kamienne kręgi, a także około 20 kurhanów, czyli mogił z okresu neolitu. Znajduje się tutaj również ponad 100 grobów, pochodzących najprawdopodobniej z drugiej połowy I wieku.


– Kilka kilometrów od wsi Węsiory znajdowało się zamczysko, z którym kamienne kręgi najprawdopodobniej były w pewien sposób połączone – opowiada prezes Stowarzyszenia Badania Kamiennych Kręgów. – Prawdopodobnie to miejsce było obserwatorium astronomicznym, a nie miejscem pochówku. Groby powstały tam dużo później – dodaje.

Zjawiska trudne do wyjaśnienia
To miejsce, którego tajemniczą aurę wzmagają historie o pozaziemskich przybyszach i niewyjaśnionych zjawiskach. O Kręgach w Węsiorach pisał m.in. Erich von Daniken, szwajcarski pisarz zajmujący się paleoastronautyką, badającą kontakty ludzi z kosmitami. W jego opinii wyjątkowe miejsce na Kaszubach niegdyś było kosmicznym lądowiskiem.

Choć w teorię von Danikena mało kto wierzył, to jednak do dziś zdarza się, że ludzie odwiedzający Kamienne Kręgi doświadczają zjawisk, które trudno jest racjonalnie wyjaśnić. Jednym z nich jest tajemnicza, pojawiająca się wokół słońca "aureola", w której porusza się tajemniczy obiekt, niewidoczny z żadnego innego miejsca.

– Wielokrotnie obserwowaliśmy tzw. zjawisko halo. Jednak pojawienie się w nim tajemniczego obiektu należy do rzadkości. Czasem udaje się również zaobserwować pojazdy, poruszające się niezwykle gwałtownie, zupełnie inaczej niż wszystko to, co buduje się na ziemi. Naturalnie zatem rodzą się podejrzenia, co do pochodzenia owych obiektów - mówi nasz rozmówca.
Prezes Stowarzyszenia zdradził również, że raz zabrał na obserwację swojego znajomego, specjalistę od radarów. Zdarzyło się wtedy, że pojawił się pewien obiekt, który zawisł nad nimi, powiększył się do wielkości piłki nożnej i świecił jasnym, ciepłym światłem. Potem błyskawicznie wzbił się w górę i zniknął.

– Znajomy powiedział, że gdyby go tam nie było i nie zobaczyłby tego na własne oczy, nigdy by w coś takiego nie uwierzył - wspomina.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Od dziś zupełnie nowe naTemat.pl 4.0. To największa zmiana w historii serwisu
0 0Grupa naTemat nigdy nie była tak popularna jak teraz. Dziękujemy!
0 0Zrobił aplikację, bo chciał pomóc mamie. Taki hit, że rzucił pracę i założył firmę
0 0Ostatni przystanek twojego pupila: witamy w krematorium dla zwierząt
0 0Hejterzy śmieją się z jego roli w filmie Tarantino. Jednak to Rafał Zawierucha "wygrał życie"