To, że otyłość jest niezdrowa wiemy od dawna. Ale czy wiedziałeś, że niszczy też mózg?

Otyłość przyspiesza starzenie się mózgu. Nowe badania udowadniają, że może wpłynąć negatywnie na sprawność umysłową
Otyłość przyspiesza starzenie się mózgu. Nowe badania udowadniają, że może wpłynąć negatywnie na sprawność umysłową Fot. Pixabay
Choć o negatywnych konsekwencjach wynikającym z otyłości mówi się już od dawna, to jednak badania udowadniające jej wpływ na działanie mózgu to nowość. Okazuje się, że osoby z dużą ilością nadprogramowych kilogramów mogą być narażone na pogorszenie funkcjonowania umysłu.

Otyłość przyspiesza procesy starzenia się mózgu
Badanie zależności między otyłością a działaniem mózgu zostały przeprowadzone przez - jakże by inaczej - amerykańskich naukowców. Badacze z prestiżowego Uniwersytetu Princeton przez 12 tygodni karmili myszy pokarmem bogatym w tłuszcze. Po trzech miesiącach gryzonie ważyły już o 40 proc. więcej niż ich "koledzy", stosujący standardową dietę.

Podczas testów okazało się, że otyłe myszy mają dużo większe problemy ze znajdowaniem obiektów i wyjścia z labiryntu niż gryzonie o przeciętnej wadze. Z czego to wynika?

Z biologii możemy pamiętać, że neurony posiadają dwa rodzaje wypustek - akson i dendryty. Część tych drugich z kolei, pokryta jest dodatkowo tzw. kolcami dendrytycznymi, odpowiedzialnymi za odbieranie sygnałów stymulujących od innych neuronów. U otyłych myszy owych kolców w hipokampie było mniej, odpowiadającego w mózgu przede wszystkim za pamięć i orientację przestrzenną.
Za niszczenie kolców naukowcy winią mikrogleje - komórki układu odpornościowego, których aktywność u otyłych myszy była wyraźnie wzmożona, a co za tym idzie - funkcjonowanie ich umysłu było znacznie słabsze.

To może być przełom
Znalezienie rozwiązania problemu, czyli wyeliminowania negatywnego wpływu mikrogleju na komórki nerwowe, mogłoby okazać się przełomowe. Pomogłoby nie tylko w leczeniu otyłości, na którą cierpi - wedle raportu European Health Report 2018 - niemal co czwarty (!) Polak, ale prawdopodobnie również demencji starczej czy Alzheimera.


– Rzeczywiście badania dotyczące zależności między otyłością a funkcjonowaniem mózgu są prowadzone od jakiegoś czasu. Między innymi dzięki nim odkryto, że otyłość powoduje duże ryzyko rozwoju m.in. Altzheimera i choroby Parkinsona i wpływa na degenerację komórek układu nerwowego – komentuje Hanna Stolińska-Fiedorowicz, dietetyk.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...