Tego chwastu nie warto się pozbywać. Pomoże w chorobach reumatycznych i ukoi bóle miesiączkowe

Rdest ptasi to roślina, która ma wiele właściwości leczniczych
Rdest ptasi to roślina, która ma wiele właściwości leczniczych Fot. Instagram/popierwszematka
Jest pospolitym chwastem rosnącym na polach, skrajach lasu, podwórkach czy przydrożach i ma wiele właściwości leczniczych. Rdest ptasi pomaga w walce ze schorzeniami układu krążenia i zapalenia dróg moczowych. Jak go stosować i czy wskazany jest dla wszystkich?


Nazywany jest podorożnikiem, bzdirostem, drutowcem czy świńską trawą. Jest pospolitym chwastem, a także pożywieniem dla kur, kaczek czy gęsi. Charakteryzuje się długą, cienką łodygą i drobnymi listkami. Rdest ptasi kwitnie od czerwca do października. Występuje na trawnikach, polach, łąkach. Duże zdolności adaptacyjne tej rośliny sprawiają, że świetnie radzi sobie w każdym środowisku i na każdej glebie.


Zanim jednak zaczniemy zwalczać tę uciążliwą roślinę z ogrodu, dobrze się zastanówmy, bo możemy wykorzystać go jako surowiec zielarski. To roślina bogata w takie substancje jak m.in. krzemionka, kwasy organiczne, sole mineralne, witamina C, A oraz Karoten.
–Rdest ptasi jest bogatym źródłem flawonoidów między innymi: awikularyny, hiperozydu i kwarcetyny. Związki te mają działanie antyoksydacyjne czyli korzystne dla naszego organizmu. Wyłapują wolne rodniki i zapobiegają starzeniu się naszego organizmu, ponadto wzmacniają naczynia krwionośne, mają działanie rozkurczowe. Dzięki obecności: garbników, kwasu chlorogenowego i kawowego rdest ma też działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Rdest działa żółciopędnie i przeciwmiażdżycowo oraz atyseptycznie – podkreśla Ewa Sypnik- Pogorzelska z poradni Dietosfera.

Wiele zastosowań
Chwast działa moczopędnie, dlatego stosowany jest przy leczeniu zapalenia pęcherza moczowego i infekcjach dróg moczowych czy dnie moczanowej - wypłukuje zbędne produkty przemiany materii w tym mocznik, zapobiega kamicy nerkowej. Rdest działa antyseptycznie, przeciwzapalnie i ściągająco dlatego pomaga w gojeniu się ran nie tylko na skórze ale świetnie działa również na stany zapalne błony śluzowej w jamie ustnej. Jego właściwości lecznicze cenione są też przy zaburzeniach pracy wątroby. Jest też dobry dla kobiet, które borykają się z obfitymi miesiączkami- dodaje dietetyk.

Rdest ptasi dobry będzie również dla osób starszych, u których często pojawiają się bóle reumatyczne i problemy z układem moczowym, kamienie nerkowe. Roślinę stosować powinny też osoby, które chcą jak najdłużej zatrzymać młodość. – Ze względu na zawartość dużej ilości przeciwutleniaczy – zdradza Ewa Sypnik- Pogorzelska.


[b]Jak stosować rdest ptasi?[/b
]Roślinę można wykorzystywać robiąc napary - zalej łyżkę suszu wrzątkiem, przykryj i odczekaj trzydzieści minut, odcedź. Można też zrobić odwar, czyli gotować 5 min suszony rdest, zostawić na 30minut i odcedzić - oba przygotowane roztwory można używać również zewnętrznie np. na rany, odleżyny, oparzenia ale też jako płukankę do włosów albo tonik do twarzy. Warto pamiętać, że rdest ptasi nie jest przeznaczony dla wszystkich. Jak podkreśla dietetyk Ewa Sypnik- Pogorzelska, nie należy stosować go u osób po zawałach serca, zatorach oraz u osób z cukrzycą.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Serial zachwycił miliony, mamy teraz film. "Downton Abbey" to idealny tytuł na jesień
Actina 0 0Stąd wyjdą przyszli zwycięzcy turniejów gamingowych. Dom marzeń każdego gracza
Kazar 0 0Przestaniecie tęsknić za latem. Wczesnojesienna kolekcja Kazar to kwintesencja stylu
FELIETON MICHALIK 0 0Egzamin z konstytucji, testy psychiatryczne. Bez tego nie pozwólmy startować w wyborach
0 0Prezydent podpisał ustawę, będzie niższy PIT dla 25 mln osób. Ale jest jeden haczyk
0 0W trzy lata schudł 50 kg. Kamiński: Polityk PiS współczuł żonie z powodu mojego rychłego odejścia
WYWIAD 0 0W Sejmie się jej boją. Justyna Dobrosz-Oracz szczerze o "pościgach" za politykami
WYBORY2019 0 0Pierwszy sondaż prezydencki z Kidawą-Błońską! Zaskakujący wynik