"Polska to mój drugi dom". Kanał Koreanki jest inny niż wszystko, co znacie na polskim YouTube

Korenka to studentka polonistyki z Seulu. Jej kanał na YouTubie istnieje dopiero kilka miesięcy, ale już ma mnóstwo stałych obserwatorów
Korenka to studentka polonistyki z Seulu. Jej kanał na YouTubie istnieje dopiero kilka miesięcy, ale już ma mnóstwo stałych obserwatorów Fot. Screenshot YouTube/ Koreanka
Na kanał Koreanki trafiłam na YouTubie zupełnie przypadkiem i od razu się nim zainteresowałam. Choć dziewczyna działa w sieci dopiero od siedmiu miesięcy, to jej filmy zbierają czasem nawet kilkaset tysięcy odsłon, a subskrybuje ją już niemal 70 tysięcy użytkowników. Dlaczego zdobyła taką popularność?


Polonistka z Seulu
Mijn ma 26 lat i pochodzi z Seulu w Korei Południowej, gdzie studiowała… polonistykę! Kierunek na Uniwersytecie HUFS istnieje już od ponad 30 lat i dla azjatyckiej młodzieży jest wyjątkowo egzotyczny. Młodzi chcą uczyć się języka, który jest mało popularny, a i sama Polska wydaje się im miejscem fascynującym.
Na swój kanał dziewczyna wrzuca filmiki dotyczące kultury Polski i Korei. Opowiada również o nauce języka, który dla Koreańczyków jest bardzo skomplikowany. YouTuberka ma chłopaka Polaka, którego - jak nam zdradza - poznała podczas rocznej wymiany studenckiej w Poznaniu. Ona studiowała filologię polską, on - koreańską.


Zakochana w Polsce
Mijn Polska spodobała się na tyle, że spędza tu każde wakacje i święta. Dziewczyna skończyła czteroletnie studia, a polskiego uczy się już od siedmiu lat, jednak przyznaje, że to dla niej bardzo trudny język i wciąż ma z nim sporo problemów. Choć o Polsce uczy się już bardzo długo i bywała tu tyle razy, że coraz mniej rzeczy potrafi ją zaskoczyć.


Na początku było jednak zupełnie inaczej. – Polacy są na pewno bardziej otwarci niż Koreańczycy. Często witają się przytuleniem czy całusem w policzek – mówi nam Mijn. – Na początku dziwiło mnie też płacenie za wodę w restauracji czy za łazienkę np. na dworcach.

Często mówi się, że Polacy są nietolerancyjni, choć według Mijn cechuje ich raczej uprzejmość i gościnność. Nie ukrywa jednak, że - podobnie jak w każdym kraju - zdarza się też spotkać złych ludzi. Choć nigdy nie doświadczyła przemocy fizycznej czy słownej w bezpośredniej rozmowie, to - jak sama przyznaje - zdarzyło się jej usłyszeć kilka razy "cing ciang ciong" za plecami.


Skąd zafascynowanie Polską?
Podróż po Europie od zawsze była marzeniem dziewczyny i - mimo wielu różnic - Polska zrobiła na niej ogromne wrażenie, a wszystkie piękne, zabytkowe kamienice, alejki i miasta, które wcześniej widziała tylko w książkach lub na ekranie telewizora, nie zawiodły jej oczekiwań.

– Przyjeżdżając tutaj za każdym razem odkrywam Polskę na nowo. Kocham polską kuchnię: pierogi z mięsem, gołąbki, żurek. Mogłabym długo tak wymieniać – zachwyca się Mijn. – Nie mogę też zapomnieć o ludziach. Polacy to bardzo gościnny naród! Kocham tutaj być bo zawsze czuję się jakbym była u siebie. Jestem u siebie! Tutaj jest mój drugi dom – dodaje.
Przyszłość wiąże z Polską
Po tegorocznych wakacjach w Polsce Mijn wróciła już do Korei, ale mówi, że wystarczyło kilka dni, aby zatęskniła za nadwiślańskim krajem.

– Obecnie kończę studia magisterskie z nauczania języka koreańskiego jako obcego. Moim marzeniem jest zostanie nauczycielką i uczenie Polaków mojego języka, dlatego planuję wrócić do Polski i zamieszkać tutaj na stałe – opowiada dziewczyna.

Koreanka nie chce zawieść polskich fanów swojego kanału, których pieszczotliwie nazywa Kluseczkami, dlatego obiecuje, że filmiki nagrywać będzie nawet poza Polską. Mijn chce dzielić się z Polakami swoją kulturą i nie przestawać odkrywać naszego języka i naszych tradycji.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...