Tutaj ginekolodzy dostępni są przez całą dobę. Pierwszy taki w Polsce gabinet dosłownie pęka w szwach

Punkt Profilaktyki Intymnej 24 h w Poznaniu to pierwsze miejsce w Polsce, gdzie ginekolodzy są dostępni całą dobę i nie zasłaniają się klauzulą sumienia
Punkt Profilaktyki Intymnej 24 h w Poznaniu to pierwsze miejsce w Polsce, gdzie ginekolodzy są dostępni całą dobę i nie zasłaniają się klauzulą sumienia Fot. 123rf.com
Gdy w całej Polsce kobiety walczą o swoje prawa, a przepisy są coraz bardziej zaostrzane, jest jedno miasto, które zamiast z kobietami walczyć, wychodzi im na przeciw. Chodzi o Poznań, w którym od pierwszego października działa całodobowy gabinet ginekologiczny. Otwarty na ludzi i całkowicie bezpłatny.


Prezydent dla kobiet
Prezydent Poznania znany jest ze swoich poglądów i demonstrowania wsparcia dla kobiet. Jacek Jaśkowiak uczestniczył w "czarnych marszach" i nie obawiał się wygłaszania kontrowersyjnych - zdaniem niektórych - poglądów. W tym roku poszedł o krok dalej, gdy wiosną zapowiedział pomysł otwarcia całodobowego gabinetu ginekologicznego.


Na obietnicach się nie skończyło i wyjątkowy gabinet rzeczywiście powstał. 1 października 2018 roku otworzył swoje drzwi dla pacjentek i pacjentów. Celem działań Punktu Profilaktyki Intymnej -24h, dostępnego codziennie przez całą dobę, są działania o charakterze profilaktycznym i zdrowotnym.

Choć od otwarcia minęło zaledwie kilka dni, liczba odwiedzających pokazała, że pomysł okazał się jak najbardziej trafiony.

– Gabinet cieszy się dużym zainteresowaniem. Odzew jest naprawdę pozytywny. Zapisało się już kilkadziesiąt osób, kobiet i mężczyzn – opowiada w rozmowie z "naTemat" Magdalena Lewicka-Fanarakis, prezes Fundacji FANARI.–Zapisujemy już na kolejny tydzień. Jednak jeśli zgłosi się ktoś z pilnym problemem, zostanie przyjęty poza kolejnością – dodaje.


Tutaj nikt nie ocenia pacjentów
Pani Magdalena podkreśla, że usługi są całkowicie bezpłatne, finansowane przez miasto. Rejestracja? Do wyboru: telefoniczna lub elektroniczna, oczywiście przez całą dobę, 365 dni w roku. Podobnie zresztą jak lekarze. Choć wizytę nocną należy poprzedzić rejestracją.

W gabinecie można nie tylko wykonać konsultacje lekarskie i badania, ale i poradzić się w zakresie m.in. chorób zakaźnych przenoszonych drogą płciową, higieny intymnej oraz antykoncepcji naturalnej, mechanicznej i farmakologicznej.

W poradni otrzymamy niezbędne skierowania na badania diagnostyczne z zakresu chorób ginekologicznych oraz zakaźnych, przenoszonych drogą płciową. Możliwe jest też wykonanie badania USG i otrzymania recept na lekarstwa.

Do owych medykamentów należą również tabletki "dzień po", co - wydawać by się mogło - wzbudzić może protesty ze strony przeciwników antykoncepcji postkoitalnej (po stosunku), którą często mylą ze środkami wczesnoporonnymi bądź uważają, że przepisywanie pigułek jest działaniem na rzecz ograniczenia urodzeń w Polsce.
Czy poradnia jest przygotowana na ewentualne atak czy głosy sprzeciwu i krytyki?

– Realizujemy projekt, w którym wszystkie działania są zgodne z prawem i naszymi przekonaniami. Nie mamy wpływu na światopogląd wszystkich ludzi – tłumaczy Magdalena Lewicka-Fanarakis. –  Trudno na ten moment oceniać, jakie będą reakcje. Media i wiele środowisk pozytywnie oceniają pomysł , a także nasze obecne działania – podsumowuje.

To pierwszy tego typu gabinet w Polsce, która - niestety - coraz częściej postrzegana jest na świecie jako kraj ograniczający obywatelkom prawo do wolności i indywidualnych decyzji.

To dobry, miejmy nadzieję nie ostatni, krok ku opowiedzeniu się po stronie Polek. Pani Magdalena nie ma zresztą wątpliwości co do tego, że podobne miejsca powinny powstać również w innych miastach kraju.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
POLECAMY 0 0Polacy sprzątają Himalaje. Andrzej Bargiel wziął worki i poszedł na lodowiec. "Ilość śmieci szokuje"
MOTO 0 0Skoda Kodiaq, Karoq, Kamiq. Nazwy podobne, ale auta różne. Najlepiej wyjaśnia to… Krystyna Czubówna
Fundacja Citi Handlowy 0 0Organizacje pozarządowe otrzymały wsparcie. Pomoc ma trafić do m.in. migrantów
ASZdziennikMotorola 0 07 pomysłów na wieczór, które są tak fajne, że aż szkoda ich nie wrzucić na Insta
0 0Możesz się pozbyć boomboxa. Ten niezniszczalny głośnik stanie się sercem każdej imprezy
0 0Po 15 latach Scooby-Doo wraca na ekrany kin. Usłyszymy same gwiazdy
0 0Tusk opublikował poruszający film. Nagranie pokazuje jego najważniejsze osiągnięcia
0 0"Chyba to nie mój świat". Tyszkiewicz już rozczarował się pracą w Senacie
dad:HERO 0 0"Trzeba mieć do kogo wracać..." płk Kruczyński z GROM o tym, jak być komandosem i ojcem
0 0Czy kobiecy sutek zgorszył Moneta? Wyprosili matkę, teraz się tłumaczą