Tutaj ginekolodzy dostępni są przez całą dobę. Pierwszy taki w Polsce gabinet dosłownie pęka w szwach

Punkt Profilaktyki Intymnej 24 h w Poznaniu to pierwsze miejsce w Polsce, gdzie ginekolodzy są dostępni całą dobę i nie zasłaniają się klauzulą sumienia
Punkt Profilaktyki Intymnej 24 h w Poznaniu to pierwsze miejsce w Polsce, gdzie ginekolodzy są dostępni całą dobę i nie zasłaniają się klauzulą sumienia Fot. 123rf.com
Gdy w całej Polsce kobiety walczą o swoje prawa, a przepisy są coraz bardziej zaostrzane, jest jedno miasto, które zamiast z kobietami walczyć, wychodzi im na przeciw. Chodzi o Poznań, w którym od pierwszego października działa całodobowy gabinet ginekologiczny. Otwarty na ludzi i całkowicie bezpłatny.


Prezydent dla kobiet
Prezydent Poznania znany jest ze swoich poglądów i demonstrowania wsparcia dla kobiet. Jacek Jaśkowiak uczestniczył w "czarnych marszach" i nie obawiał się wygłaszania kontrowersyjnych - zdaniem niektórych - poglądów. W tym roku poszedł o krok dalej, gdy wiosną zapowiedział pomysł otwarcia całodobowego gabinetu ginekologicznego.


Na obietnicach się nie skończyło i wyjątkowy gabinet rzeczywiście powstał. 1 października 2018 roku otworzył swoje drzwi dla pacjentek i pacjentów. Celem działań Punktu Profilaktyki Intymnej -24h, dostępnego codziennie przez całą dobę, są działania o charakterze profilaktycznym i zdrowotnym.

Choć od otwarcia minęło zaledwie kilka dni, liczba odwiedzających pokazała, że pomysł okazał się jak najbardziej trafiony.

– Gabinet cieszy się dużym zainteresowaniem. Odzew jest naprawdę pozytywny. Zapisało się już kilkadziesiąt osób, kobiet i mężczyzn – opowiada w rozmowie z "naTemat" Magdalena Lewicka-Fanarakis, prezes Fundacji FANARI.–Zapisujemy już na kolejny tydzień. Jednak jeśli zgłosi się ktoś z pilnym problemem, zostanie przyjęty poza kolejnością – dodaje.


Tutaj nikt nie ocenia pacjentów
Pani Magdalena podkreśla, że usługi są całkowicie bezpłatne, finansowane przez miasto. Rejestracja? Do wyboru: telefoniczna lub elektroniczna, oczywiście przez całą dobę, 365 dni w roku. Podobnie zresztą jak lekarze. Choć wizytę nocną należy poprzedzić rejestracją.

W gabinecie można nie tylko wykonać konsultacje lekarskie i badania, ale i poradzić się w zakresie m.in. chorób zakaźnych przenoszonych drogą płciową, higieny intymnej oraz antykoncepcji naturalnej, mechanicznej i farmakologicznej.

W poradni otrzymamy niezbędne skierowania na badania diagnostyczne z zakresu chorób ginekologicznych oraz zakaźnych, przenoszonych drogą płciową. Możliwe jest też wykonanie badania USG i otrzymania recept na lekarstwa.

Do owych medykamentów należą również tabletki "dzień po", co - wydawać by się mogło - wzbudzić może protesty ze strony przeciwników antykoncepcji postkoitalnej (po stosunku), którą często mylą ze środkami wczesnoporonnymi bądź uważają, że przepisywanie pigułek jest działaniem na rzecz ograniczenia urodzeń w Polsce.
Czy poradnia jest przygotowana na ewentualne atak czy głosy sprzeciwu i krytyki?

– Realizujemy projekt, w którym wszystkie działania są zgodne z prawem i naszymi przekonaniami. Nie mamy wpływu na światopogląd wszystkich ludzi – tłumaczy Magdalena Lewicka-Fanarakis. –  Trudno na ten moment oceniać, jakie będą reakcje. Media i wiele środowisk pozytywnie oceniają pomysł , a także nasze obecne działania – podsumowuje.

To pierwszy tego typu gabinet w Polsce, która - niestety - coraz częściej postrzegana jest na świecie jako kraj ograniczający obywatelkom prawo do wolności i indywidualnych decyzji.

To dobry, miejmy nadzieję nie ostatni, krok ku opowiedzeniu się po stronie Polek. Pani Magdalena nie ma zresztą wątpliwości co do tego, że podobne miejsca powinny powstać również w innych miastach kraju.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Serial zachwycił miliony, mamy teraz film. "Downton Abbey" to idealny tytuł na jesień
Actina 0 0Stąd wyjdą przyszli zwycięzcy turniejów gamingowych. Dom marzeń każdego gracza
Kazar 0 0Przestaniecie tęsknić za latem. Wczesnojesienna kolekcja Kazar to kwintesencja stylu
0 0Po co PiS licencje dla dziennikarzy? Swoich nagrodzić, resztę ukarać
0 0Test przedsiębiorcy nie zdał egzaminu. Fiskus potwierdza ważną deklarację
WYWIAD 0 0W Sejmie się jej boją. Justyna Dobrosz-Oracz szczerze o "pościgach" za politykami
WYBORY2019 0 0Pierwszy sondaż prezydencki z Kidawą-Błońską! Zaskakujący wynik