Konkurs piękności z wielkim dramatem w tle. Poznaj urodzoną w Polsce Miss Ocalałych z Holokaustu

93-latka urodzona w Polsce zdobyła tytuł Miss Ocalałych z Holokaustu
93-latka urodzona w Polsce zdobyła tytuł Miss Ocalałych z Holokaustu Fot. Screen YouTube/Euronews
Tova Ringer to 93-latka urodzona w Polsce, która przeżyła pobyt w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz. Zginęła tam jej rodzina. Kobieta została właśnie uhonorowana tytułem Miss Ocalałych z Holokaustu.


Ta cykliczna impreza, odbywająca się od roku 2012 w izraelskiej Hajfie, ma pomagać seniorom doświadczonym przez Holokaust.Nietypowy konkurs budzi spore kontrowersje. Jego przeciwnicy uważają, że odwraca uwagę o pamięci milionów zamordowanych Żydów.

Jak tłumaczą organizatorzy, głównym celem jest pomoc i przywrócenie uśmiechu kobietom, które przeszły piekło. Od traumy nie da się uwolnić, jednak dla uczestniczej to świetna okazja do tego, aby ładnie się ubrać, umalować, zaśpiewać, zatańczyć i spotkać się z doświadczonymi boleśnie koleżankami.
12 uczestniczek przechadza się jednego wieczoru po wybiegu na oczach dwutysięcznej widowni, wśród której zasiadają m.in. rodziny uczestniczek, politycy oraz obywatele Izraela.

W tym roku tytuł Miss Ocalałych zdobyła Tova Ringer, która przez wiele lat pracowała w zawodzie jubilera. Ta mieszkanka Izraela urodziła się w Polsce. W Auschwitz straciła rodziców, babcię oraz cztery siostry. "Nie mogę uwierzyć w to, że osoba w moim wieku też może być piękna" – mówiła Tova, tuż po wygranej.


W rozmowie z mediami kobieta nie ukrywała swojego wzruszenia. "Jestem bardzo szczęśliwa. To coś wyjątkowego. Nie mam słów dla pracujących tu ludzi. Okawali nam tak wiele serca" – mówiła w rozmowie z "Reutersem". Wśród uczestniczek konkursu znalazła się też m.in. nauczycielka, ginekolog oraz autorka książek o Holokauście.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...