Ciebie również zbulwersowała sukienka szefowej KBW? Mamy mocną odpowiedź projektantki, Lidii Kality

Kontrowersyjna kreacja Magdaleny Pietrzak, szefowej KBW, to projekt Lidii Kality. Jak projektantka odpowiada na zamieszanie w okół niej?
Kontrowersyjna kreacja Magdaleny Pietrzak, szefowej KBW, to projekt Lidii Kality. Jak projektantka odpowiada na zamieszanie w okół niej? Fot. Maciek Jaźwiecki / Agencja Gazeta
Strój szefowej Krajowego Biura Wyborczego, Magdaleny Pietrzak, wywołał wczoraj wśród części internautów niemałe zamieszanie. Sukienka projektu Lidii Kality rzeczywiście przyciągała wzrok, ale czy była, jak twierdzą komentujący, niestosowna do sytuacji? Sama projektantka ma na ten temat inne zdanie.


Kontrowersyjny wybór sukienki
Stylizacja Magdaleny Pietrzak, szefowej KBW, wzbudziła u części śledzących spore emocje. Dyskusję na ten temat rozpoczęła Małgorzata Tarasiewicz, sopocka działaczka społeczna, pytając na Twitterze: "biustonosz prześwitujący przez koronkowa bluzkę czy to profesjonalne czy bardziej uwodzicielskie podejście członkini PKW do swojej funkcji?".
W odpowiedzi pojawiły się słowa o niedopasowaniu stylizacji do okazji oraz braku gustu i profesjonalizmu. Znaleźli się również i obrońcy, którzy twierdzili, że upodobanie modowe nie mają wpływu na kompetencje. Prostowali, że czarny materiał, prześwitujący spod koronki, to nie bielizna, a zwykły top.


Co na to zamieszanie sama projektantka?
Do całej sprawy na swoim profilu na Instagramie odniosła się również projektantka kreacji, Lidia Kalita, która o opinię zapytała swoich obserwatorów. Ci natomiast w większości uznali, że nie można oceniać kompetencji przez pryzmat stylizacji, a kobieca sukienka nie wyklucza profesjonalizmu.

Sama projektantka w rozmowie z naTemat przyznaje, że z ciekawością obserwuje dyskusję i czyta komentarze zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

– Wydaje mi się, że jesteśmy świadkami zmiany postrzegania siebie w pracy przez kobiety. Być może czujemy się już tak pewnie w zawodach, które kiedyś były zarezerwowane wyłącznie dla mężczyzn, że dziś zaczynamy przez garderobę sygnalizować swoją kobiecość. Uważam, że wybór pani Magdaleny Pietrzak był odważny, choć dla mnie nie był kontrowersyjny – mówi Lidia Kalita.


Projektantka podkreśla też, że od przewodniczącej KBW oczekuje przede wszystkim, żeby jej praca została wykonana profesjonalnie i rzetelnie.

– Jeśli tylko pani Magdalena Pietrzak uznała, że to strój, w którym będzie się czuła pewnie i elegancko, to cieszę się, że wybrała w ważnym dla siebie dniu projekt z mojej kolekcji –podsumowuje Kalita.

Dress code współcześnie
Pod adresem szefowej KBW padły zarzuty o brak profesjonalizmu, uwodzicielstwo i nieumiejętność doboru stroju do tak istotnej okazji. Czy rzeczywiście w dzisiejszych czasach zasady dotyczące ubioru są wciąż tak sztywne czy jednak można czasem pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa, bez narażania się na negatywne komentarze?
Lidia Kalita podkreśla, że istotne jest trzymanie się granic dobrego smaku: wybieranie do pracy kreacji wyważonych i eleganckich, ale nie wulgarnych. Projektantka od lat zresztą proponuje swoim klientkom biurowa kolekcję OFFICE CODE.

– To nie tylko klasyczne białe koszule lub garnitury, ale także elementy typowo kobiecej garderoby jak gorsety, sukienki o różnej długości, wyraziste printy np. wielkie grochy. W ostatnich latach jako kobiety pozwalamy sobie na więcej luzu w pracy, ale zdecydowanie powinniśmy pamiętać o eleganckim wyglądzie, którym okazujemy szacunek innym – podsumowuje Kalita.