Nudne, szare i smutne? Bzdura! To polskie miasto błyszczy w rankingu turystycznym Lonely Planet

Łódź znalazła się na drugim miejscu rankingu "Top Value" stworzonego przez Lonely Planet. Zostało uznane za atrakcyjną i tanią destynację
Łódź znalazła się na drugim miejscu rankingu "Top Value" stworzonego przez Lonely Planet. Zostało uznane za atrakcyjną i tanią destynację Fot. Tomek Ogrodowczyk / Agencja Gazeta
Lonely Planet każdego roku typuje kraje, które w nadchodzących miesiącach będą się cieszyć dużym zainteresowaniem wśród turystów. O ile na liście typowanych do odwiedzin w 2019 roku krajów nie znalazła się Polska, to mamy swojego reprezentanta w kategorii "top value", czyli o najlepszym stosunku ceny do oferowanych atrakcji.


Na pierwszym miejscu znalazła się Południowa Dolina Nilu w Egipcie, a zaraz za nią na podium widzimy... Łódź. Miasto wśród rodaków często niedoceniane, przez twórców rankingu zostało uznane za miejsce pełne odważnych projektów architektonicznych, umiejscowionych w post-industrialnych przestrzeniach.


Twórcy rankingu wskazują m.in. Centrum Nauki EC1, łódzką Manufakturę, Muzeum Sztuki MS2 czy dworzec Łódź Fabryczna. Lecz to miasto jest pełne również innych atrakcji, które naprawdę warto odwiedzić. Wybieramy 5 najciekawszych.

1. Pasaż Róży

Joanna Rajkowska to artystka, która chce ożywiać miejską przestrzeń w nietypowy sposób. To dzięki niej Warszawa ma palmę, a Łódź... Pasaż Róży. Wbrew pozorom nie jest to wcale miejsce, w którym znajdziemy kwiaty. Artystka pokryła ściany budynków kawałkami luster.

Wyjątkowa instalacja całkowicie zmieniła wygląd podwórka przy ulicy Piotrkowskiej 3, gdzie znajduje się również Hotel Polski, którego historia sięga XIX wieku. Lśniące ściany to niezapomniany widok, który stanowi również piękne tło dla zdjęć.

2. Murale artystów z całego świata

Choć często mówi się, że Łódź bywa szara i smutna, to warto zwrócić uwagę jak wiele barwnych murali możemy tam znaleźć. Galeria Urban Forms to projekt obejmujący kilkadziesiąt (!) malowideł ściennych, rozmieszczonych po całym mieście. Jest ich tyle, że od pewnego czasu raz w roku odbywa się tu nawet Festiwal Murali.


Na wydarzenie zjeżdżają artyści z całego świata, którzy zostawiają po sobie kolorowe ślady w postaci nowych dzieł. Dzięki czerpaniu z różnych kultur łódzkie murale są bardzo różnorodne i świetnie ożywiają szare budynki.

3. Muzeum Włókiennictwa

Będąc tutaj warto wstąpić do Muzeum Włókiennictwa - w końcu to właśnie Łódź była niegdyś największym ośrodkiem tego przemysłu w kraju. Dziś znajdziemy tam bardzo nowoczesne muzeum, które szczególnie spodobać się może pasjonatom mody.

Odwiedzając stałe i czasowe ekspozycje, można poznać nie tylko historię samego włókiennictwa, ale i mnóstwo faktów dotyczących sztuki projektowania w aspekcie współczesnym. Aktualnie warto zobaczyć tam pierwszą wystawę poświęconą Jerzemu Antkowiakowi i Modzie Polskiej, która potrwa do marca 2019.

4. Stajnia Jednorożców

Stajnia Jednorożców to magicznie brzmiąca nazwa, która opisuje po prostu... Dworzec Tramwajowy Centrum. Projekt Jana Gałeckiego to doskonały przykład na to, jak ze zwyczajnego miejsca można zrobić perełkę, która przyciągnie tłumy turystów.

Kolorowy, przeszklony dach (stworzony z robionego w Japonii, a barwionego we Włoszech tworzywa) to jedyna tego rodzaju konstrukcja na świecie.

5. Bajkowy szlak

To kolejny po wspomnianej wcześniej Stajni bajkowy aspekt w Łodzi. Typowo rodzinna trasa turystyczna pozwala podczas krótkiego spaceru obejrzeć małe pomniki, przedstawiające bohaterów niezapomnianych kreskówek i dobranocek ze Studia Małych Form Filmowych Se-ma-for.

Wśród 17 rzeźb można zobaczyć m.in. Ferdynada Wspaniałego, Misia Uszatka czy uroczego pingwinka Pik–Poka. To super frajda dla najmłodszych oraz ich rodziców, którzy na pewno chętnie choć na chwilę wrócą do beztroskich lat dzieciństwa.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
#SkuteczniePosprzatane 0 0Znamy wyniki akcji #SkuteczniePosprzatane. Organizatorzy przygotowali ogromną niespodziankę
NSC 0 0National Sales Congress po raz trzeci na Narodowym. Motyw przewodni ma wiele wspólnego ze sportem
Reserved 0 0Top modelka w kampanii Reserved. Promuje kolejną odsłonę projektu ReDesign
Gutek 0 0Zachwyca się nim Tarantino. Oto 5 powodów, dla których trzeba zobaczyć najbardziej szalonego laureata Złotej Palmy
OPINIE 0 0Dlaczego poparcie dla PiS jest nie do ruszenia? Oto powody
WYBORY2019 0 0Nic dziwnego, że PiS przestraszyło się #SilniRazem. Akcja KO podbija media społecznościowe
GW Foksal 0 0Śniadanie z Saddamem Husajnem i obiad z Fidelem Castro. O tej książce będzie wkrótce głośno
WYWIAD 0 0To ona promuje Cosmic Dance. Taniec, który dla wielu kobiet jest katharsis

MOTO