Ikigai, czyli japoński sekret długowieczności. Zdziwisz się, jak wielki wpływ mają na nas małe rzeczy

Na Okinawie żyje największy odsetek ludzi, którzy ukończyli sto lat. Ich sekretem jest filozofia Ikigai
Na Okinawie żyje największy odsetek ludzi, którzy ukończyli sto lat. Ich sekretem jest filozofia Ikigai Fot. Instagram/ goma.mago
Okinawa to japońska wyspa, na której mieszka największy odsetek ludzi, którzy przekroczyli setny rok życia. To właśnie z tego miejsca wywodzi się filozofia Ikigai, mająca być sekretem długowieczności.


Doceniaj codzienność
Ikigai powstało z połączenia dwóch japońskich słów "iki" oznaczającego życie oraz "gai", które tłumaczymy jako "wartość". Filozofia polega na docenianiu codzienności i jej małych dobroci. Kluczowe jest osiągnięcie równowagi w robieniu tego, co kochamy i tego, co musimy. To żadne odkrycie? A jednak wciąż trudno nam wprowadzić pewne zasady do życia.

Ikigai udowadnia, jak istotne są rzeczy niby oczywiste, o których na co dzień tak często zapominamy. Filozofia ta mówi m.in. o istocie celu w życiu. To on bowiem motywuje nas do działania, o czym Japończycy pamiętają do późnej starości.
Podobnie jest z relacjami międzyludzkimi, które pomagają w codzienności prywatnej i zawodowej: wystarczy dostrzec w drugiej osobie człowieka podobnego do nas, a nawet najnudniejsza czynność może stać się przyjemna i prostsza.

Te banały mają sens
Nie bez znaczenia są też zadania, stanowiące dla nas wyzwanie. Pozwalają wciąż się rozwijać i zdobywać nowe umiejętności. Ważne też, aby wykonywać pracę, która sprawia nam radość.
Jeżeli uważasz, że powiedzenie "w zdrowym ciele zdrowy duch" to bzdura, jesteś w błędzie. W Ikigai rządzi zasada "hara hachi bu", mówiąca o tym, że należy przerwać posiłek w momencie, gdy czujemy się już w 80 proc. najedzeni. Dieta pozbawiona jest cukru i opiera się przede wszystkim na owocach i warzywach.


Można powiedzieć, że Ikigai to filozofia złożona z wielu banałów, ale jeśli przyjrzeć się jej bliżej, to rzeczywiście właśnie te małe rzeczy mają największy wpływ na jakość i komfort naszego życia. Biorąc pod uwagę fakt, że niemal 1/4 mieszkańców Okinawy dożywa stu lat, chyba możemy spróbować żyć w taki właśnie sposób.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
#SkuteczniePosprzatane 0 0Znamy wyniki akcji #SkuteczniePosprzatane. Organizatorzy przygotowali ogromną niespodziankę
NSC 0 0National Sales Congress po raz trzeci na Narodowym. Motyw przewodni ma wiele wspólnego ze sportem
Reserved 0 0Top modelka w kampanii Reserved. Promuje kolejną odsłonę projektu ReDesign
Gutek 0 0Zachwyca się nim Tarantino. Oto 5 powodów, dla których trzeba zobaczyć najbardziej szalonego laureata Złotej Palmy
OPINIE 0 0Dlaczego poparcie dla PiS jest nie do ruszenia? Oto powody
WYBORY2019 0 0Nic dziwnego, że PiS przestraszyło się #SilniRazem. Akcja KO podbija media społecznościowe
GW Foksal 0 0Śniadanie z Saddamem Husajnem i obiad z Fidelem Castro. O tej książce będzie wkrótce głośno
WYWIAD 0 0To ona promuje Cosmic Dance. Taniec, który dla wielu kobiet jest katharsis

MOTO