Polska wieś wymiata! W międzynarodowym konkursie Rolnik Roku po złoto sięgnął Polak

Krzysztof Kowalski wyróżniony w międzynarodowym konkursie
Krzysztof Kowalski wyróżniony w międzynarodowym konkursie Fot. Facebook/ WWF Polska
Krzysztof Kowalski prowadzi gospodarstwo konwencjonalne w województwie mazowieckim. Właśnie został doceniony przez międzynarodowe jury, które przyznało mu tytuł Rolnika Roku regionu Morza Bałtyckiego. W szwedzkiej miejscowości Jönköping pan Krzysztof odebrał nagrodę w wysokości 10 000 euro.


W swoim gospodarstwie Krzysztof Kowalski wprowadził wiele praktyk przyjaznych środowisku morskiemu. Jego rozwiązania spodobały się międzynarodowemu jury, które ogłosiło go rolnikiem roku regionu Morza Bałtyckiego. Polak zdobył pierwsze miejsce w międzynarodowym etapie konkursu organizowanego przez WWF na rzecz Ochrony Ekoregionu Morza Bałtyckiego od 2009 roku.

"To wielkie zaskoczenie, duma i satysfakcja, że sposób mojego gospodarowania został przez kogoś doceniony. Umacnia mnie to w przekonaniu o słusznej drodze jaką wybrałem” – mówił Krzysztof Kowalski.
Rolnik wdrożył do środowiska morskiego praktyki pozwalające na ograniczenie strat substancji biogennych (azotu i fosforu) z gospodarstwa. Zasadził też razem z rodziną 1080 drzew, tworząc alejki pomiędzy swoimi polami. Dzięki takim rozwiązaniom nie tylko ograniczył spływ niepożądanych substancji, ale też stworzył przestrzeń dla dzikich zwierząt.

"Po raz kolejny konkurs na Rolnika Roku regionu Morza Bałtyckiego na etapie międzynarodowym wygrał Polak. W 2011 r. ów tytuł zdobył Marian Rak, teraz Krzysztof Kowalski. Bardzo się cieszymy, że został doceniony przez międzynarodowe jury za prowadzenie gospodarstwa w sposób zrównoważony, z poszanowaniem naszego morza i środowiska" – podkreśliła Weronika Kosiń, specjalistka ds. Ochrony Ekosystemów Morskich w Fundacji WWF Polska.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0"Dłużnik pisze z więzienia, że jak wyjdzie, to mnie dopadnie". Komornik o kulisach zawodu
ACTINA 0 0Stąd wyjdą przyszli zwycięzcy turniejów gamingowych. Dom marzeń każdego gracza
POLECAMY 0 0"Cały dom robi we wiadra". Sławojki i wychodki w środku polskiego miasta
0 0Przekop mierzei przyciąga turystów. Nie wszyscy się cieszą
0 0Będzie nowy serial w świecie "Star Wars". Jest mroczny zwiastun