Znasz jego piosenki, ale nawet nie zdajesz sobie z tego sprawy. Młody kompozytor wyróżniony w Hollywood

Paweł Górniak laureatem Hollywod Music in Media Award. Poznaj młodego kompozytora z Polski
Paweł Górniak laureatem Hollywod Music in Media Award. Poznaj młodego kompozytora z Polski Fot. instagram/ pawel.gorniak
O polskich twórcach muzyki filmowej wiele się w mediach nie mówi. A szkoda! Gdyby było inaczej, każdy już dawno znałby nazwisko Pawła Górniaka - zdolnego kompozytora, który właśnie został wyróżniony prestiżową nagrodą Hollywod Music in Media Award.


Kim jest młody kompozytor?
Prawdopodobnie większość z nas słyszała kompozycje Górniaka, nie zdając sobie nawet z tego sprawy. Jego muzykę można usłyszeć m. in. w serialu "Belfer" czy filmie "Listy do M3".
Utworu Pawła brzmiały też w grach video i trailerach, jak choćby „Allies in War” czy „Die for Valhalla!”. Choć u nas anonimowy, Hollywood go dostrzegło.


– Nie spodziewałem się tej nominacji, a później o nagrodzie mówiłem, że nie mam na nią absolutnie szans – mówi nam Paweł Górniak. –  Z perspektywy twórców takie chwile to potwierdzenie, że to, co robimy idzie w dobrym kierunku. Docenienie mojej muzyki przez środowisko osób z samego Hollywood to chyba najwyższa możliwa pochwała, jaką mogłem sobie wyobrazić – dodaje.

Paweł wśród twórców muzyki filmowej ceni m.in. Hansa Zimmera, Johna Powella i Johna Williamsa z oraz Abla Korzeniowskiego za barwną i melodyjną, ale także okraszoną lekką niepewnością i grozą muzykę. Chętnie poznaje też twórców europejskich.

Czy prestiżowa nagroda pozwoli młodemu Polakowi wejść na kolejny poziom kariery, na którym działałby na równi ze swoimi idolami?

Muzyka nie tylko do filmów, ale i gier
Hollywood Music in Media Awards to ogromne wyróżnienie. Przyznaje się je w kategoriach muzyki filmowej, telewizyjnej, do gier video, reklam i trailerów. Na liście jej laureatów można znaleźć największe nazwiska kompozytorów ostatnich lat. Uroczysta gala wręczenia nagród odbywa się co rok w Los Angeles.


Paweł Górniak został wyróżniony za kompozycję do trailera "Crossfire 2” wyprodukowanego przez Platige Image dla koreańskiego producenta gier komputerowych Smilegate. Cinematic w reżyserii Damiana Nenowa będzie promował grę na rynku azjatyckim. Muzyka pełni w nim szczególną rolę, a sam trailer ma teledyskowy charakter.
Czy tworzenie ścieżki dźwiękowej do gier komputerowych różni się od komponowania muzyki filmowej? Górniak zauważa, że rozwój gier wideo w ostatnim czasie odbywa się na niewyobrażalną skalę i często ich budżety inwestycyjne wielokrotnie przekraczają najbardziej znane kinowe hity. Jednocześnie są również medium bardzo pojemnym muzycznie, a utwory urealniają doznania gracza.

– Muzyka pozwala wprowadzić gracza w stan, gdzie absolutnie jednoczy się z historią, którą sam tworzy. To również opowiadanie emocjami jak w przypadku muzyki filmowej. Jednakże przy grach, gracz może przeżywać zdarzenia w swoim tempie, eksplorując świat lub wykonując pomniejsze zadania, w filmie akcja i tempo jest już z góry narzucona przez montaż i scenariusz – tłumaczy Górniak.

Prosta droga do kariery w Hollywood?
Prestiżowa nagroda może pomóc Pawłowi rozwinąć karierę również na rynku międzynarodowym. Sam artysta zaznacza, że wcześniej otrzymywali ją tacy twórcy jak choćby Alexandre Desplat, Max Richter czy Justin Timberlake, co świadczy o wysokim poziomie konkursu.

Jaki jest klucz do stworzenia dobrej muzyki filmowej na wysokim poziomie? Kompozytor wyjaśnia, że istotą jest, aby muzyka wnosiła coś do obrazu, stając się "trzecim aktorem" na ekranie. Utwory mają snuć często mocno kontrastujące historie, dopowiadając kwestie w tych głębszych, podświadomych warstwach. Kolejnym aspektem jest synchronizacja.

– Frazy muzyczne muszą być przemyślane w taki sposób, aby pojawiały się idealnie w odpowiednich momentach filmu – tłumaczy Górniak. – Jednocześnie muszą cały czas spełniać swoją narracyjną rolę i składać się na większą, ciekawą całość. Jest to nie lada wyzwanie, by pogodzić tyle niezbędnych elementów ze sobą i zrobić przy tym muzykę, którą ludzie pokochają – podsumowuje.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
POLECAMY 0 0Polacy sprzątają Himalaje. Andrzej Bargiel wziął worki i poszedł na lodowiec. "Ilość śmieci szokuje"
MOTO 0 0Skoda Kodiaq, Karoq, Kamiq. Nazwy podobne, ale auta różne. Najlepiej wyjaśnia to… Krystyna Czubówna
Fundacja Citi Handlowy 0 0Organizacje pozarządowe otrzymały wsparcie. Pomoc ma trafić do m.in. migrantów
ASZdziennikMotorola 0 07 pomysłów na wieczór, które są tak fajne, że aż szkoda ich nie wrzucić na Insta
0 0Możesz się pozbyć boomboxa. Ten niezniszczalny głośnik stanie się sercem każdej imprezy
0 0Po 15 latach Scooby-Doo wraca na ekrany kin. Usłyszymy same gwiazdy
0 0Tusk opublikował poruszający film. Nagranie pokazuje jego najważniejsze osiągnięcia
0 0"Chyba to nie mój świat". Tyszkiewicz już rozczarował się pracą w Senacie
dad:HERO 0 0"Trzeba mieć do kogo wracać..." płk Kruczyński z GROM o tym, jak być komandosem i ojcem
0 0Czy kobiecy sutek zgorszył Moneta? Wyprosili matkę, teraz się tłumaczą